Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]

Autor: Michał Chrzanowski

14 Sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.

Często podczas fotografowania w terenie zdjęcia podglądane na ekranie aparatu wydają się mieć odpowiednią kompozycję i naświetlenie. Zazwyczaj więc po szybkiej ocenie przechodzimy do uchwycenia kolejnych kadrów. Jednak równie często dopiero po imporcie zdjęć np. z plenerowego wypadu możemy się rozczarować, że fotografia, która do tej pory wyglądała na bardzo dobrą, ma tak naprawdę złą kompozycję. W takich sytuacjach ratunek był jeden - kadrowanie w programach graficznych. Ale w tym wypadku możemy utracić sporo szczegółów i detali, a już na pewno zmniejszymy fizyczny rozmiar zdjęcia.

Jednak Blake Ridus z popularnego kanału f64 Academy przychodzi do nas z pewnym niecodziennym rozwiązaniem. W swoim najnowszym wideoporadniku pokazuje w jaki sposób korzystać z narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie, by poprawić kompozycję kadru.

 

- Zapewne nie raz widziałeś możliwości narzędzia Content-Aware Fill, które może zdziałać cuda w różnych sytuacjach! Jednak dziś użyję tej funkcji, aby załatać obszar kompozycji, który nigdy nie istniał. Zgadza się, przesunę obraz w prawo, a powstałą pustą białą przestrzeń wypełnię trawą, chmurami, a nawet dalszym odcinkiem drogi - zaznacza Blake Ridus z kanału f64 Academy.

Content-Aware Fill czyli wypełnienie z uwzględnieniem zawartości pozwala zmienić wybrane źródło i określić obrót, skalowanie, dublowanie, czy nawet lustrzane odbicie, dzięki czemu usuwanie niechcianych obiektów lub dodawanie naturalnie wyglądającego tła nigdy nie było prostsze w Photoshopie. Stoi za nim zaawansowana technologia, która wykorzystuje dane z całego obrazu - zastępuje i szuka danych w pikselach, które są do siebie podobne.

Po więcej ciekawych i praktycznych tutoriali odsyłamy na kanał f64 Academy. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

zdjęcie główne: fot. Todd Quackenbush | Unsplash

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14
Powiązane artykuły