Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]

1

Autor: Michał Chrzanowski

14 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.

Często podczas fotografowania w terenie zdjęcia podglądane na ekranie aparatu wydają się mieć odpowiednią kompozycję i naświetlenie. Zazwyczaj więc po szybkiej ocenie przechodzimy do uchwycenia kolejnych kadrów. Jednak równie często dopiero po imporcie zdjęć np. z plenerowego wypadu możemy się rozczarować, że fotografia, która do tej pory wyglądała na bardzo dobrą, ma tak naprawdę złą kompozycję. W takich sytuacjach ratunek był jeden - kadrowanie w programach graficznych. Ale w tym wypadku możemy utracić sporo szczegółów i detali, a już na pewno zmniejszymy fizyczny rozmiar zdjęcia.

Jednak Blake Ridus z popularnego kanału f64 Academy przychodzi do nas z pewnym niecodziennym rozwiązaniem. W swoim najnowszym wideoporadniku pokazuje w jaki sposób korzystać z narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie, by poprawić kompozycję kadru.

 

- Zapewne nie raz widziałeś możliwości narzędzia Content-Aware Fill, które może zdziałać cuda w różnych sytuacjach! Jednak dziś użyję tej funkcji, aby załatać obszar kompozycji, który nigdy nie istniał. Zgadza się, przesunę obraz w prawo, a powstałą pustą białą przestrzeń wypełnię trawą, chmurami, a nawet dalszym odcinkiem drogi - zaznacza Blake Ridus z kanału f64 Academy.

Content-Aware Fill czyli wypełnienie z uwzględnieniem zawartości pozwala zmienić wybrane źródło i określić obrót, skalowanie, dublowanie, czy nawet lustrzane odbicie, dzięki czemu usuwanie niechcianych obiektów lub dodawanie naturalnie wyglądającego tła nigdy nie było prostsze w Photoshopie. Stoi za nim zaawansowana technologia, która wykorzystuje dane z całego obrazu - zastępuje i szuka danych w pikselach, które są do siebie podobne.

Po więcej ciekawych i praktycznych tutoriali odsyłamy na kanał f64 Academy. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

zdjęcie główne: fot. Todd Quackenbush | Unsplash

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
17
0
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
70
0
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to...
33
0
Powiązane artykuły