Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]

1

Autor: Michał Chrzanowski

14 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.

Często podczas fotografowania w terenie zdjęcia podglądane na ekranie aparatu wydają się mieć odpowiednią kompozycję i naświetlenie. Zazwyczaj więc po szybkiej ocenie przechodzimy do uchwycenia kolejnych kadrów. Jednak równie często dopiero po imporcie zdjęć np. z plenerowego wypadu możemy się rozczarować, że fotografia, która do tej pory wyglądała na bardzo dobrą, ma tak naprawdę złą kompozycję. W takich sytuacjach ratunek był jeden - kadrowanie w programach graficznych. Ale w tym wypadku możemy utracić sporo szczegółów i detali, a już na pewno zmniejszymy fizyczny rozmiar zdjęcia.

Jednak Blake Ridus z popularnego kanału f64 Academy przychodzi do nas z pewnym niecodziennym rozwiązaniem. W swoim najnowszym wideoporadniku pokazuje w jaki sposób korzystać z narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie, by poprawić kompozycję kadru.

 

- Zapewne nie raz widziałeś możliwości narzędzia Content-Aware Fill, które może zdziałać cuda w różnych sytuacjach! Jednak dziś użyję tej funkcji, aby załatać obszar kompozycji, który nigdy nie istniał. Zgadza się, przesunę obraz w prawo, a powstałą pustą białą przestrzeń wypełnię trawą, chmurami, a nawet dalszym odcinkiem drogi - zaznacza Blake Ridus z kanału f64 Academy.

Content-Aware Fill czyli wypełnienie z uwzględnieniem zawartości pozwala zmienić wybrane źródło i określić obrót, skalowanie, dublowanie, czy nawet lustrzane odbicie, dzięki czemu usuwanie niechcianych obiektów lub dodawanie naturalnie wyglądającego tła nigdy nie było prostsze w Photoshopie. Stoi za nim zaawansowana technologia, która wykorzystuje dane z całego obrazu - zastępuje i szuka danych w pikselach, które są do siebie podobne.

Po więcej ciekawych i praktycznych tutoriali odsyłamy na kanał f64 Academy. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

zdjęcie główne: fot. Todd Quackenbush | Unsplash

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to...
21
0
10 tricków w Adobe Photoshop, o których mogłeś nie wiedzieć
10 tricków w Adobe Photoshop, o których mogłeś nie wiedzieć
Photoshop to jedna z tych aplikacji, których można używać kilkanaście lat, a i tak nie znać wszystkich możliwości jakie oferuje. Oto 10 przydatnych opcji, które...
22
0
Zobacz, jak usunąć odbicia światła z okularów w Adobe Photoshop
Zobacz, jak usunąć odbicia światła z okularów w Adobe Photoshop
Zdarzyło się Wam, że na najlepszym zdjęciu z sesji oczy modela przysłoniły odwracające uwagę bliki? Tego typu sytuacje da się uratować.
72
1
Powiązane artykuły