Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]

0
Michał Chrzanowski
14 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.

Często podczas fotografowania w terenie zdjęcia podglądane na ekranie aparatu wydają się mieć odpowiednią kompozycję i naświetlenie. Zazwyczaj więc po szybkiej ocenie przechodzimy do uchwycenia kolejnych kadrów. Jednak równie często dopiero po imporcie zdjęć np. z plenerowego wypadu możemy się rozczarować, że fotografia, która do tej pory wyglądała na bardzo dobrą, ma tak naprawdę złą kompozycję. W takich sytuacjach ratunek był jeden - kadrowanie w programach graficznych. Ale w tym wypadku możemy utracić sporo szczegółów i detali, a już na pewno zmniejszymy fizyczny rozmiar zdjęcia.

Jednak Blake Ridus z popularnego kanału f64 Academy przychodzi do nas z pewnym niecodziennym rozwiązaniem. W swoim najnowszym wideoporadniku pokazuje w jaki sposób korzystać z narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie, by poprawić kompozycję kadru.

 

- Zapewne nie raz widziałeś możliwości narzędzia Content-Aware Fill, które może zdziałać cuda w różnych sytuacjach! Jednak dziś użyję tej funkcji, aby załatać obszar kompozycji, który nigdy nie istniał. Zgadza się, przesunę obraz w prawo, a powstałą pustą białą przestrzeń wypełnię trawą, chmurami, a nawet dalszym odcinkiem drogi - zaznacza Blake Ridus z kanału f64 Academy.

Content-Aware Fill czyli wypełnienie z uwzględnieniem zawartości pozwala zmienić wybrane źródło i określić obrót, skalowanie, dublowanie, czy nawet lustrzane odbicie, dzięki czemu usuwanie niechcianych obiektów lub dodawanie naturalnie wyglądającego tła nigdy nie było prostsze w Photoshopie. Stoi za nim zaawansowana technologia, która wykorzystuje dane z całego obrazu - zastępuje i szuka danych w pikselach, które są do siebie podobne.

Po więcej ciekawych i praktycznych tutoriali odsyłamy na kanał f64 Academy. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

zdjęcie główne: fot. Todd Quackenbush | Unsplash

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Wygląd skóry na zdjęciach to obsesja niejednego fotografa i retuszera. Zobacz, jak uzyskać efekt wykorzystywany w postprodukcji sesji beauty.
32
1
Photoshop tutorial: wycinanie osób z tła [WIDEO]
Photoshop tutorial: wycinanie osób z tła [WIDEO]
Odseparowanie sylwetki od tła zdjęcia może wydawać się skomplikowaną czynnością. Jednak dzięki kilku sztuczkom i narzędziom Photoshopa cała operacja może być bardzo...
13
0
Zobacz zaawansowaną technikę ostrzenia zdjęć w Photoshopie [wideo]
Zobacz zaawansowaną technikę ostrzenia zdjęć w Photoshopie [wideo]
Dowiedz się jak skutecznie ostrzyć zdjęcia w Photoshopie bez otrzymywania niechcianych artefaktów wokół krawędzi.
60
1
Powiązane artykuły