Adobe Photoshop Camera - nowy poziom mobilnej automatyzacji

0

Autor: Jędrzej Franek

5 Listopad 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Software'owy gigant chce przeprowadzić kolejny szturm na rynek aplikacji mobilnych, pokazując na konferencji Adobe MAX 2019 nowy program, który praktycznie sam robi i edytuje zdjęcia.

Magia Photoshopa już na etapie fotografowania - tak Adobe reklamuje swój nowy produkt. Efekty kolorystyczne, graficzne, modne glitche mają być widoczne dla użytkownika w module aparatu z podglądem na żywo. To jednak nie wszystko - nowe narzędzie wykorzystuje silnik sztucznej inteligencji Adobe Sensei do poprawy jakości zdjęć i automatycznego doboru parametrów do fotografowanej sceny. Aplikacja rozpozna czy robimy zdjęcie jedzenia, krajobrazu czy portret.

Demokratyzacja kreatywności

Amatorów mobilnej fotografii ma skusić między innymi wyselekcjonowana kolekcja unikalnych efektów, stworzona przez społeczność znanych artystów i influencerów. Amerykańska piosenkarka i autorka tekstów Billie Eilish jest jedną z pierwszych artystek, pracujących z Adobe nad stworzeniem linii "soczewek" w aplikacji, inspirowanych jej piosenkami i teledyskami.

Od jakiegoś czasu Adobe pracuje również nad zaawansowanym narzędziem do korekcji wad optycznych obiektywów w mobilnych aparatach, które pozwala na eliminowanie zniekształceń twarzy w portretach i zdjęciach selfie, spowodowanych dystorsją obiektywu, kątem widzenia i małą odległością fotografowania. Mechanizm oparty na sztucznej inteligencji umożliwia również drobne korekty pozycji głowy fotografowanej osoby - podobna funkcja jest już jednak dostępna w popularnej aplikacji Snapseed. Photoshop Camera ma zapewniać niespotykane wcześniej możliwości korekcji zdjęć portretowych, więc możemy się spodziewać implementacji wspomnianych funkcji.

Wszystko wskazuje na to, że Photoshop Camera chce wykorzystać sukces aplikacji Prisma oraz zaawansowanych filtrów graficznych dostępnych w panelu Stories Instagrama, wkraczając na wydeptaną już ścieżkę efektów pożądanych przez użytkowników (zwłaszcza tych młodszych i bardziej niecierpliwych). Biorąc pod uwagę możliwości algorytmów Adobe, oczekiwać można nowej jakości w kreacji efektownego contentu w wersji instant. Walka z Instagramem może być jednak trudna - Facebook nie lubi, kiedy użytkownicy opuszczają ekosystem jego aplikacji a za nowymi możliwościami edycji w module Stories również stoi rzesza przedstawicieli branży kreatywnej tworzących własne filtry.

Na razie efekty tylko dla wybranych

W tej chwili dostęp do aplikacji na systemy Android i iOS mają tylko osoby zatwierdzone w programie poglądowym, do którego można zapisać się tutaj. Niestety ilość zaproszeń jest ograniczona a czas oczekiwania na przyznanie dostępu nieznany. Oficjalna premiera aplikacja planowana jest na 2020 rok.

Osobom chcącym już dziś skorzystać z podobnych możliwości błyskawicznej edycji fotografii, które możemy obserwować w zapowiedzi nowej aplikacji Adobe, polecamy zapoznanie się z programami Enlight Photofox lub PREQUEL.

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
ACDSee Photo Studio Ultimate 2021 - alternatywa dla Lightrooma teraz jeszcze szybsza
ACDSee Photo Studio Ultimate 2021 - alternatywa dla Lightrooma teraz jeszcze szybsza
Nowy interfejs i wyraźnie poprawiona wydajność. Firma ACDSee udostępnia Photo Studio Ultimate 2021, najnowszą wersję oprogramowania graficznego dla fotografów
0
0
Adobe zapowiada automatyczną podmianę nieba w Photoshopie. Luminar robił to już rok temu
Adobe zapowiada automatyczną podmianę nieba w Photoshopie. Luminar robił to już rok temu
Najnowszy teaser pokazuje czego możemy oczekiwać po nadchodzących aktualizacjach Photoshopa. Wytrenowana na sieciach neuronowych funkcja automatycznej podmiany nieba...
19
2
EOS Webcam Utility - wsparcie dla większej liczby modeli, także starszych. Niebawem też wersja Mac
EOS Webcam Utility - wsparcie dla większej liczby modeli, także starszych. Niebawem też wersja Mac
Canona oferuje nam idealne rozwiązanie na obecne czasy. Dzięki programowi EOS Webcam Utility nie będziemy musieli inwestować w kamerę internetową, by nasze...
0
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)