Prosta matematyka pomoże usunąć niechciane zafarby z dowolnego zdjęcia

3

Autor: Andrzej Wencel

31 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Dzięki zrozumieniu prostego równania oraz wykorzystaniu odpowiedniej maski w Photoshopie unikniesz kolorystycznych „zafarbów” na zdjęciu.

Każdemu zdarza się czasem zrobić zdjęcie, którego kolory, lekko mówiąc, nie pokrywają się z tymi, które widzieliśmy w rzeczywistości. Przyczyny mogą być bardzo różne. Zły pomiar balansu bieli dokonany przez aparat (lub nas samych), źródła światła o różnej temperaturze barwowej, a nawet kolorowe, znajdujące się poza kadrem obiekty, które odbijając światło wpłyną na odwzorowanie barw przez aparat.

Matematyczne rozwiązanie częstego problemu

Unmesh Dinda z PIXimperfect przygotował genialny film edukacyjny, w którym krok po kroku tłumaczy, jak pozbyć się dowolnego niepożądanego „zafarbu” kolorystycznego ze zdjęcia. Aby rozwiązać ten problem, potrzebujemy tylko odpowiedniego wzoru matematycznego, trochę wiedzy odnośnie kolorów oraz opcji mieszania „Divide” (podziel) w Photoshopie.

Po podstawieniu właściwych wartości charakteryzujących kolory w przestrzeni sRGB i dokonaniu obliczeń uzyskamy parametry wynikowego koloru. Następnie tworzymy dodatkową warstwę, którą wypełniamy stworzonym na podstawie obliczeń kolorem i zmieniamy jej sposób mieszania na - Divide. Dzięki tym zabiegom zneutralizujemy efekt zafarbu i przywrócimy zdjęciu poprawne kolory. Reszta robi się już prawie sama.

Choć wszystko brzmi na bardzo skomplikowane, nie ma się czego bać. Dinda tłumaczy kolejne kroki bardzo dokładnie i po kilku próbach poradzicie  już sobie sami bez problemu. Nam efekty jego pracy bardzo się spodobały. 

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
26
0
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
70
0
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to...
35
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)