Prosta matematyka pomoże usunąć niechciane zafarby z dowolnego zdjęcia

3
Andrzej Wencel
31 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Dzięki zrozumieniu prostego równania oraz wykorzystaniu odpowiedniej maski w Photoshopie unikniesz kolorystycznych „zafarbów” na zdjęciu.

Każdemu zdarza się czasem zrobić zdjęcie, którego kolory, lekko mówiąc, nie pokrywają się z tymi, które widzieliśmy w rzeczywistości. Przyczyny mogą być bardzo różne. Zły pomiar balansu bieli dokonany przez aparat (lub nas samych), źródła światła o różnej temperaturze barwowej, a nawet kolorowe, znajdujące się poza kadrem obiekty, które odbijając światło wpłyną na odwzorowanie barw przez aparat.

Matematyczne rozwiązanie częstego problemu

Unmesh Dinda z PIXimperfect przygotował genialny film edukacyjny, w którym krok po kroku tłumaczy, jak pozbyć się dowolnego niepożądanego „zafarbu” kolorystycznego ze zdjęcia. Aby rozwiązać ten problem, potrzebujemy tylko odpowiedniego wzoru matematycznego, trochę wiedzy odnośnie kolorów oraz opcji mieszania „Divide” (podziel) w Photoshopie.

Po podstawieniu właściwych wartości charakteryzujących kolory w przestrzeni sRGB i dokonaniu obliczeń uzyskamy parametry wynikowego koloru. Następnie tworzymy dodatkową warstwę, którą wypełniamy stworzonym na podstawie obliczeń kolorem i zmieniamy jej sposób mieszania na - Divide. Dzięki tym zabiegom zneutralizujemy efekt zafarbu i przywrócimy zdjęciu poprawne kolory. Reszta robi się już prawie sama.

Choć wszystko brzmi na bardzo skomplikowane, nie ma się czego bać. Dinda tłumaczy kolejne kroki bardzo dokładnie i po kilku próbach poradzicie  już sobie sami bez problemu. Nam efekty jego pracy bardzo się spodobały. 

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Adobe wystartowało z nową serią 60-sekundowych tutoriali o Lightroomie
Adobe wystartowało z nową serią 60-sekundowych tutoriali o Lightroomie
Jak szybko i bezboleśnie okiełznać Lightrooma? Nowa seria krótkich tutoriali od Adobe, pomoże wam błyskawicznie przyswoić najważniejsze funkcje programu.
28
0
Color grading przy pomocy map gradientu w Adobe Photoshop
Color grading przy pomocy map gradientu w Adobe Photoshop
Mapy gradientu to jedne z częściej stosowanych zabiegów podczas nadawania zdjęciom określonej kolorystyki. Zobaczcie jak skutecznie z nich korzystać.
2
0
Pomysł na nudę: zamień swój pokój w camerę obscurę
Pomysł na nudę: zamień swój pokój w camerę obscurę
Pewnie wielu z was próbowało już kiedyś konstruować ciemnię optyczną z pudełka po zapałkach, albo po butach. Może najwyższy czas zmienić skalę?
138
0
Powiązane artykuły