Prosta matematyka pomoże usunąć niechciane zafarby z dowolnego zdjęcia

Autor: Andrzej Wencel

31 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Dzięki zrozumieniu prostego równania oraz wykorzystaniu odpowiedniej maski w Photoshopie unikniesz kolorystycznych „zafarbów” na zdjęciu.

Każdemu zdarza się czasem zrobić zdjęcie, którego kolory, lekko mówiąc, nie pokrywają się z tymi, które widzieliśmy w rzeczywistości. Przyczyny mogą być bardzo różne. Zły pomiar balansu bieli dokonany przez aparat (lub nas samych), źródła światła o różnej temperaturze barwowej, a nawet kolorowe, znajdujące się poza kadrem obiekty, które odbijając światło wpłyną na odwzorowanie barw przez aparat.

Matematyczne rozwiązanie częstego problemu

Unmesh Dinda z PIXimperfect przygotował genialny film edukacyjny, w którym krok po kroku tłumaczy, jak pozbyć się dowolnego niepożądanego „zafarbu” kolorystycznego ze zdjęcia. Aby rozwiązać ten problem, potrzebujemy tylko odpowiedniego wzoru matematycznego, trochę wiedzy odnośnie kolorów oraz opcji mieszania „Divide” (podziel) w Photoshopie.

Po podstawieniu właściwych wartości charakteryzujących kolory w przestrzeni sRGB i dokonaniu obliczeń uzyskamy parametry wynikowego koloru. Następnie tworzymy dodatkową warstwę, którą wypełniamy stworzonym na podstawie obliczeń kolorem i zmieniamy jej sposób mieszania na - Divide. Dzięki tym zabiegom zneutralizujemy efekt zafarbu i przywrócimy zdjęciu poprawne kolory. Reszta robi się już prawie sama.

Choć wszystko brzmi na bardzo skomplikowane, nie ma się czego bać. Dinda tłumaczy kolejne kroki bardzo dokładnie i po kilku próbach poradzicie  już sobie sami bez problemu. Nam efekty jego pracy bardzo się spodobały. 

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)