Zobacz, jak usunąć odbicia światła z okularów w Adobe Photoshop

1

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Zdarzyło się Wam, że na najlepszym zdjęciu z sesji oczy modela przysłoniły odwracające uwagę bliki? Tego typu sytuacje da się uratować.

Fotografowanie osób w okularach nie należy do łatwych, szczególnie gdy robimy to poza studiem i nie jesteśmy w stanie ustawić lamp tak, by światło się od nich nie odbijało. Dodatkowo często odbić tych nie dostrzegamy spoglądając przez wizjer, by później złapać się za głowę podczas zgrywania materiału na dysk. Sesja do powtórzenia? Niekoniecznie.

Sposób na skuteczne okiełznanie problemu przedstawia jak zawsze niezawodny Unmesh Dinda z kanału PiXimperfect. Niestety nie jest to jedna z tych magicznych sztuczek, które pozwolą załatwić sprawę kilkoma kliknięciami. Proces jest dość czasochłonny, wymaga pracy na warstwach i z pewnością będzie mało praktyczny w przypadku, gdy psujące odbiór bliki mamy prawie na każdym zdjęciu. Jak jednak pokazuje poniższy przykład, w przypadku udanego ujęcia, na którym nam zależy, gra może być warta świeczki.

Przede wszystkim jednak Dinda uczula, że nie w każdym przypadku technika ta będzie skuteczna. Aby można było usunąć odbicia światła, na zdjęciu musza znajdować się także informacje o tym, co znajduje się "pod" nimi. W przypadku gdy bliki są zwyczajnie wypalone, prawdopodobnie wiele już nie będziemy w stanie zdziałać.

Warto więc pamiętać, żeby podczas tego typu sesji wykonywać po kilka „zapasowych” zdjęć, z różnych kątów.

Więcej interesujących tutoriali znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to...
20
0
10 tricków w Adobe Photoshop, o których mogłeś nie wiedzieć
10 tricków w Adobe Photoshop, o których mogłeś nie wiedzieć
Photoshop to jedna z tych aplikacji, których można używać kilkanaście lat, a i tak nie znać wszystkich możliwości jakie oferuje. Oto 10 przydatnych opcji, które...
17
0
Adobe wystartowało z nową serią 60-sekundowych tutoriali o Lightroomie
Adobe wystartowało z nową serią 60-sekundowych tutoriali o Lightroomie
Jak szybko i bezboleśnie okiełznać Lightrooma? Nowa seria krótkich tutoriali od Adobe, pomoże wam błyskawicznie przyswoić najważniejsze funkcje programu.
42
0
Powiązane artykuły