Zobacz, jak usunąć odbicia światła z okularów w Adobe Photoshop

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Zdarzyło się Wam, że na najlepszym zdjęciu z sesji oczy modela przysłoniły odwracające uwagę bliki? Tego typu sytuacje da się uratować.

Fotografowanie osób w okularach nie należy do łatwych, szczególnie gdy robimy to poza studiem i nie jesteśmy w stanie ustawić lamp tak, by światło się od nich nie odbijało. Dodatkowo często odbić tych nie dostrzegamy spoglądając przez wizjer, by później złapać się za głowę podczas zgrywania materiału na dysk. Sesja do powtórzenia? Niekoniecznie.

Sposób na skuteczne okiełznanie problemu przedstawia jak zawsze niezawodny Unmesh Dinda z kanału PiXimperfect. Niestety nie jest to jedna z tych magicznych sztuczek, które pozwolą załatwić sprawę kilkoma kliknięciami. Proces jest dość czasochłonny, wymaga pracy na warstwach i z pewnością będzie mało praktyczny w przypadku, gdy psujące odbiór bliki mamy prawie na każdym zdjęciu. Jak jednak pokazuje poniższy przykład, w przypadku udanego ujęcia, na którym nam zależy, gra może być warta świeczki.

Przede wszystkim jednak Dinda uczula, że nie w każdym przypadku technika ta będzie skuteczna. Aby można było usunąć odbicia światła, na zdjęciu musza znajdować się także informacje o tym, co znajduje się "pod" nimi. W przypadku gdy bliki są zwyczajnie wypalone, prawdopodobnie wiele już nie będziemy w stanie zdziałać.

Warto więc pamiętać, żeby podczas tego typu sesji wykonywać po kilka „zapasowych” zdjęć, z różnych kątów.

Więcej interesujących tutoriali znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)