Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć

0

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to dobrze.

Dobrze wyważony proces wyostrzania sprawi, że zdjęcie będzie prezentować się lepiej zarówno w formie wydruku, jak i na ekranie komputera czy smartfonu. Dokonać go możemy przynajmniej na kilka sposobów - zarówno za sprawą wbudowanej funkcjonalności programów, jak i bardziej zaawansowanych technik.

No dobrze, ale który sposób jest najlepszy? Youtuber i fotograf Aaron Nace z kanału Phlearn przedstawia 4 różne techniki ostrzenia w programach Lightroom i Photoshop i omawia podstawowe różnice pomiędzy nimi. Która z nich okazuje się najbardziej efektywna? Zobaczcie sami.

Przy tym wszystkim szkoda jedynie, że porównanie przedstawiane jest na bazie już i tak ostrego wyjściowo zdjęcia. Aby mieć pełny obraz sytuacji warto poszczególne techniki wypróbować w parze z różnymi sposobami na odszumianie obrazu oferowanymi przez programy. Niemniej powyższy filmik to dobra podstawa do skutecznego ostrzenia w różnych sytuacjach.

Od siebie dodamy jedynie, że z doświadczenia najbardziej naturalnie prezentują się efekty uzyskiwane przy pomocy filtra dolnoprzepustowego, jednak i w tym zakresie trzeba nabrać wyczucia. W poszczególnych sytuacjach dobrze sprawdza się też nakładanie masek ostrości na poszczególne kanały kolorystyczne.

A wy, jakich technik wyostrzania zdjęć najchętniej używacie?

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
26
0
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
70
0
10 tricków w Adobe Photoshop, o których mogłeś nie wiedzieć
10 tricków w Adobe Photoshop, o których mogłeś nie wiedzieć
Photoshop to jedna z tych aplikacji, których można używać kilkanaście lat, a i tak nie znać wszystkich możliwości jakie oferuje. Oto 10 przydatnych opcji, które...
38
0
Powiązane artykuły