Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to dobrze.

Dobrze wyważony proces wyostrzania sprawi, że zdjęcie będzie prezentować się lepiej zarówno w formie wydruku, jak i na ekranie komputera czy smartfonu. Dokonać go możemy przynajmniej na kilka sposobów - zarówno za sprawą wbudowanej funkcjonalności programów, jak i bardziej zaawansowanych technik.

No dobrze, ale który sposób jest najlepszy? Youtuber i fotograf Aaron Nace z kanału Phlearn przedstawia 4 różne techniki ostrzenia w programach Lightroom i Photoshop i omawia podstawowe różnice pomiędzy nimi. Która z nich okazuje się najbardziej efektywna? Zobaczcie sami.

Przy tym wszystkim szkoda jedynie, że porównanie przedstawiane jest na bazie już i tak ostrego wyjściowo zdjęcia. Aby mieć pełny obraz sytuacji warto poszczególne techniki wypróbować w parze z różnymi sposobami na odszumianie obrazu oferowanymi przez programy. Niemniej powyższy filmik to dobra podstawa do skutecznego ostrzenia w różnych sytuacjach.

Od siebie dodamy jedynie, że z doświadczenia najbardziej naturalnie prezentują się efekty uzyskiwane przy pomocy filtra dolnoprzepustowego, jednak i w tym zakresie trzeba nabrać wyczucia. W poszczególnych sytuacjach dobrze sprawdza się też nakładanie masek ostrości na poszczególne kanały kolorystyczne.

A wy, jakich technik wyostrzania zdjęć najchętniej używacie?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14
Powiązane artykuły