Programista stworzył aplikację, która pozwoli błyskawicznie przenieść obrazy z rzeczywistości do Photoshopa

0

Autor: Maciej Luśtyk

7 Maj 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Kopiuj i wklej, tyle że z rzeczywistości. Projekt AR Cut & Paste ma szansę znacznie usprawnić proces szparowania zdjęć i tworzenia makiet.

Przeklejanie obiektów z jednego zdjęcia na drugie to chleb powszedni większości grafików i fotografów. I choć w ostatnich latach twórcy programów graficznych zrobili wiele, by szparowanie stało się tak wygodne, precyzyjne i szybkie, jak to tylko możliwe, wciąż jest to proces dość czasochłonny. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że daną rzecz trzeba jeszcze sfotografować.

Być może jednak już niebawem z całego równania będziemy mogli wykreślić tę ostatnią czynność . Francuski designer i programista Cyril Diagne opracował aplikację na telefon, o roboczej nazwie AR Cut & Paste, która pozwala błyskawicznie „wyciąć” obiekty z otaczającej nas przestrzeni i wkleić do projektu otwartego w Photoshopie. Brzmi ciekawie? Jeszcze lepiej prezentuje się w praktyce.

AR Cut & Paste to fantastyczny przykład tego jak układy AI mogą wspomóc proces obróbki obrazu

Jak można się było spodziewać, wszystko to możliwe było dzięki zaprzęgnięciu do działania układów AI. Diagne oparł swój program o system BASNet, który wyszkolony jest do rozpoznawania obiektów i wycinania ich z tła, a system OpenCV SIFT pozwala oszacować położenie telefonu względem ekranu monitora, co pozwala na precyzyjne wklejanie wyciętych obiektów do Photoshopa.

Jak na razie cały proces nie jest jeszcze błyskawiczny, ale i tak aplikacja wydaje się działać bardzo sprawnie. Wycięcie obiektu trwa około 2,5 sekundy, a jego wklejenie kolejne 4. To nadal wielokrotnie szybciej niż w przypadku konieczności robienia zdjęcia aparatem i zgrywania go na komputer. A sam Diagne twierdzi, że istnieje wiele sposobów na zmniejszenie opóźnienia.

Jak na razie nie jest to jeszcze ogólnodostępna funkcjonalność, ale szybko może się to zmienić. Projektem zainteresowało się samo Adobe

Minusy? Póki co nie jest to aplikacja, którą pobierzecie z App Store’a czy Google Play. Na razie to jedynie prototyp, który zainteresowani mogą spróbować wdrożyć na własną rękę przy pomocy dokumentacji zamieszczonej w serwisie GitHub. Nie jest to bardzo skomplikowane, ale jednak będzie wymagało nieco zacięcia.

Nie jest jednak wykluczone, że aplikacja taka nie pojawi się w bardziej przystępnej formie. Projektem zainteresowało się samo Adobe, które udostępniło dokonania Diagne’a na własnym twitterze. Może się więc okazać, że rozwiązanie już niedługo zostanie zaimplementowane np. do mobilnej wersji Photoshopa. Wielu osobom z pewnością ułatwiłoby to pracę.

Więcej informacji i pełną dokumentację projektu znajdziecie pod adresem github.com/cyrildiagne.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
DxO PhotoLab 4 - konkurent Lightrooma stawia na sieci neuronowe
Najnowsza wersja DxO PhotoLab wprowadza wytrenowany o układy AI silnik DeepPRIME, który m.in. zapewnić ma wyjątkowy system odszumiania. Nowości...
16
2
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Nowy Photoshop to festiwal sztucznej inteligencji. Właśnie wkraczamy w przyszłość obróbki zdjęć
Dziś chyba nikt nie ma już wątpliwości, że przyszłość postprodukcji będzie opierać się o funkcje AI, wytrenowane za pomocą sieci neuronowych. Okazuje się jednak, że...
34
1
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Dziś Adobe udostępniło aktualizację aplikacji Lightroom Classic do wersji 10. Wraz z nią otrzymujemy wiele ciekawych usprawnień, w tym chyba najważniejszy zaawansowany...
36
0
Powiązane artykuły