Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej

0

Autor: Maciej Luśtyk

20 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś Adobe udostępniło aktualizację aplikacji Lightroom Classic do wersji 10. Wraz z nią otrzymujemy wiele ciekawych usprawnień, w tym chyba najważniejszy zaawansowany moduł do pracy z kolorem.

Większość z nas już dzisiaj powinna być w stanie pobrać najnowszą wersję programu Lightroom Classic. Co przynosi nowa odsłona aplikacji? Producent jak zwykle obiecuje poprawę wydajności podczas edycji i przeglądania biblioteki (co zwykle oznacza coś dokładnie odwrotnego) i dodaje pomniejsze usprawnienia, wprowadza jednak dwie bardzo ważne funkcjonalności, które stworzą z Lightrooma Classic dużo bardziej praktyczny program.

Zaawansowana edycja koloru wkracza do Lightrooma. Ale co z presetami?

Przede wszystkim jest to zupełnie nowy moduł Color Grading, który zastępuje wcześniej znany panel Split Toning i który bazuje na kołach kolorów, znanych z takich programów jak DaVinci Resolve czy choćby Capture One. Otrzymujemy więc teraz osobną kontrolę odcieni, saturacji i luminancji dla cieni, półcieni i świateł, co pozwoli na dużo bardziej zaawansowaną niż wcześniej pracę z kolorem, a przynajmniej bardziej przystępną niż praca z krzywymi. Poszczególne ustawienia możemy też ze sobą mieszać i balansować ich oddziaływania.

Zapowiada się bardzo dobrze, pozostaje jedynie pytanie czy w związku z pojawieniem się nowego modułu, w wersji 10 nadal działać będą presety tworzone na starszych wersjach programu. Niestety na tę chwilę producent nic o tym nie wspomina.

Lightroom wspiera teraz podgląd Live View z aparatów. Jest jednak haczyk

Kolejną z nowością jest opcja Tethered Live View, czyli jak nietrudno się domyśleć możliwość przechwytywania podglądu na żywo z aparatów. Obraz wyświetlany będzie w osobnym oknie, a użytkownicy będą mogli zdalnie kontrolować ustawienia aparatu i regulować płaszczyznę ostrości.

Niestety jest też zła wiadomość. Póki co, nowa funkcja wspiera jedynie aparaty Canona, a co zaskakujące, nawet nie te najnowsze. Na tę chwilę podgląd Live View otrzymamy jedynie w przypadku modeli 5D Mark II, 5D Mark III, 5D Mark IV, 5DS, 6D, 7D i 80D. Póki co nie wiadomo jak szybko baza wsparcia będzie uaktualniana.

Oprócz tego, w programie zawitała bardziej zaawansowana funkcja lupki, która umożliwia łatwe powiększenie wybranej partii obrazu i bardziej płynną kontrolę skali powiększenia. Do tego profile niedawno wypuszczonych aparatów i obiektywów oraz możliwość dowolnego nazywania katalogów, które trzeba będzie zaktualizować wraz z najnowszą wersją programu.

Skąd pobrać?

Zaktualizować Lightrooma do najnowszej wersji możecie za pomocą menedżera aplikacji Adobe. Osoby, które nie posiadają jeszcze subskrypcji Planu Fotograficznego Adobe CC, mogą wykupić ją pod adresem adobe.com.

Więcej informacji o nowościach pojawiających się w aplikacji Lightroom 10 znajdziecie na stronie helpx.adobe.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe wprowadza opcję kolaboracji do Photoshopa i Illustratora
Adobe wprowadza opcję kolaboracji do Photoshopa i Illustratora
Nowa funkcja wykorzystuje chmurę Adobe Creative Cloud do wygodniejszej edycji zdjęć i grafiki w zespole.
0
2
Affinity Photo 1.9 - nowe funkcje, aktualizacja silnika RAW i przyspieszenie sprzętowe
Affinity Photo 1.9 - nowe funkcje, aktualizacja silnika RAW i przyspieszenie sprzętowe
Serif wprowadza znaczącą aktualizację aplikacji z pakietu Affinity. W przypadku programu Photo otrzymamy szereg usprawnień, w tym optymalizację wydajności i...
6
0
Affinity Photo, Designer i Publisher znów 3 miesiące za darmo - powraca przedłużony trial i rabaty
Affinity Photo, Designer i Publisher znów 3 miesiące za darmo - powraca przedłużony trial i rabaty
Wiosną zeszłego roku, ze względu na epidemię Serif wystartował ze świetną promocją, umożliwiając korzystanie z próbnych wersji aplikacji Affinity przez 90 dni. Teraz...
14
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)