DxO PhotoLab 3 - rozbudowany konkurent Lightrooma zaktualizowany

0
Jędrzej Franek
24 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wykorzystując doświadczenie i dane z wieloletnich testów sprzętu fotograficznego, firma DxO chce przekonać do kolejnej wersji swojego programu do obróbki wszystkich, którzy poszukują oddechu od Lightrooma i modelu subskrypcyjnego.

Korzystając z dużego zaufania branży, DxO w nowej wersji PhotoLab pokazuje zmienione podejście do funkcji korekcji kolorystycznej, zoptymalizowane narzędzie do selektywnego naprawiania i klonowania i menadżera mask dla korekt lokalnych. Poprawiono również kompatybilność z konkurencyjnym oprogramowaniem od Adobe i funkcje zarządzania i segregacji zdjęciami.

Przyjazny interfejs koła kolorów

DxO postawiło na wizualną zmianę w podejściu do zarządzania kolorami, narzędzie HSL (odcień, nasycenie i luminancja) w PhotoLab 3 otrzymujemy nowy tryb regulacji koloru oparty na kole chromatycznym o nazwie DxO ColorWheel. Za pomocą tego narzędzia możemy wybrać zakres kolorów z ośmiu różnych kanałów, precyzyjnie wyregulować wartość, wybrać kolor zastępczy i co ważne, dostosować przejścia do własnych upodobań. W teorii pozwala to zminimalizować ryzyko wystąpienia artefaktów kolorystycznych. Nowy kontroler jednorodności umożliwia także dostosowanie wariacji kolorów w określonym zakresie. Suwaki Nasycenie i Luminancja działać mają teraz bardziej niezależnie, w celu zapewnienia większej elastyczności, szczególnie przy konwersji do czerni i bieli.

Klonowanie i naprawianie działa teraz podobnie jak Lightroomie

W nowej wersji programu narzędzie do usuwania niechcianych elementów ze zdjęcia można lepiej dostosować do własnych wymagań zmieniając obszar próbkowania i przenikalność krawędzi zaznaczenia, podobnie w trybie klonowania.

Elastyczne korekty lokalne

Paleta korekt miejscowych umożliwia zarządzanie lokalnymi maskami korekcyjnymi, które zostały nałożone na zdjęcie. Można zmieniać stopień ich widoczności, modyfikować samo zaznaczenie oraz dostosować krycie efektów składowych modyfikacji. Narzędzie pozwala także odwrócić wybraną maskę za pomocą jednego kliknięcia.

Większa kontrola nad kolekcjami zdjęć i wsparcie dla nowych aparatów

PhotoLab 3 to także zmiany nieco mniej istotne z punktu widzenia samej obróbki zdjęć. Rozszerzono funkcję wyszukiwania zdjęć po słowach kluczowych i parametrach, którymi można zarządzać na poziomie jednej lub wielu fotografii. Pojawiło się również wsparcie dla kilkunastu nowych aparatów, wraz z trzema tysiącami nowych modułów optycznych - baza danych aplikacji zawiera teraz użyteczne podczas pracy informacje o ponad 50000 kombinacji obiektywów i aparatów.

Cena i dostępność

DxO PhotoLab 3 jest już dostępny na stronie DxO w cenie od 99,99 euro (ok. 437 zł) za podstawową wersję Essential i 149,99 euro (ok. 656 zł) za wersję Elite.

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Darktable 3.0 - bezpłatna alternatywa dla Lightrooma teraz jeszcze lepsza
Darktable 3.0 - bezpłatna alternatywa dla Lightrooma teraz jeszcze lepsza
To z pewnością nie najwygodniejszy i nie najpiękniejszy edytor RAW-ów na rynku, ale za darmo oferuje funkcje, które dla wielu mogą okazać się w zupełności...
36
0
Capture One Pro 20 - nowa odsłona czołowego edytora RAW. Większa wygoda i szybkość pracy
Capture One Pro 20 - nowa odsłona czołowego edytora RAW. Większa wygoda i szybkość pracy
Phase One zaprezentowało najnowszą generację programu do edycji zdjęć, który upodobali sobie profesjonaliści. Aplikacja wprowadza ponad 10 ważnych...
28
0
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Edytor RAW o którym było w tym roku chyba najgłośniej, nareszcie dostępny jest do pobrania. Co otrzymujemy wraz z najnowszą odsłoną programu?
15
8
Powiązane artykuły