Pantone chce ustandaryzować kwestię reprodukcji skóry - program SkinTone Validated pomoże w kalibracji sprzętu

Autor: Maciej Luśtyk

10 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografowie od lat spierają się, który aparat lepiej radzi sobie z reprodukcją cery. Dzięki Pantone będziemy bliżej odpowiedzi.

Chyba nie istnieje forum fotograficzne, na którym nie istniałby wątek odnośnie tego, jak z reprodukcją skóry radzą sobie poszczególne sensory. Z biegiem czasu fotografowie nauczyli się, że ogromny wpływ na ocenę ma także kalibracja aparatu, monitora, profile kolorów używane w programach do edycji czy choćby samo oświetlenie danej sceny, jednak problem leżący u podnóża nigdy nie został do końca rozwiązany.

W ostatnich latach temat powraca obecnie przy okazji fotograficznych smartfonów, których producenci zaczęli wreszcie przywiązywać wagę do rzetelności prezentowanych barw. W końcu jedną z głównych fotograficznych innowacji modeli takich jak Google Pixel 6 czy Huawei P50 Pro jest właśnie wierne odwzorowanie różnych odcieni cery. Wygląda na to, że już niebawem możemy doczekać się pewnego standardu w zakresie przetwarzania i wyświetlania poszczególnych tonów skóry. Wszystko za sprawą Pantone, czyli firmy, której system wzorców stanowi jeden z głównych standardów w branży poligraficznej (i nie tylko).

Nowa inicjatywa Pantone pozwoli zweryfikować poprawność reprodukcji tonów skóry

Program weryfikacji Pantone SkinTone Validated będzie opierał się o firmowy wzronik SkinTone Guide

Bazując na obejmującym 110 odcieni wzorniku SkinTone Guide firma uruchamia inicjatywę Pantone SkinTone Validated Program, która ma za zadanie weryfikować poprawność reprodukcji skóry na wyświetlaczach i w druku. Czekający przyznanie patentu proces pozwolić ma producentom sprzętu elektronicznego na weryfikowanie możliwości monitorów, telewizorów, drukarek, smartfonów i innych urządzeń pod kątem wierności oddawania różnych odcieni ludzkiej cery.

„Dziś, gdy wymaga się, aby marki reprezentowały równość i inkluzywność, program Pantone SkinTone Validated zapewni kolejny poziom zaufania do produktu, dając pewność, że odcień skóry danej jednostki został wiernie odzwierciedlony” - piszą twórcy inicjatywy.

Jednym z pierwszych partnerów programu zostało BenQ, którego monitory DesignVue PD3205U and PD2705U otrzymały certyfikat zgodności ze standardem Pantone SkinTone Validated. Według Pantone w niedalekiej przyszłości powinno otrzymać go także kilka modelu z serii PhotoVue.

Czy Pantone SkinTone Validated to coś więcej niż tylko narzędzie marketingowe?

Czy przedsięwzięcie Pantone się przyjmie? Wszystko zależy od tego czy przyznawany certyfikat przełoży się na widoczne efekty. Prawdopodobnie do programu chętnie przystąpią wspomnieni już producenci smartfonów i telewizorów, dla których może to być kolejną okazją dla wypromowania swoich produktów.

Jeśli chodzi o same aparaty fotograficzne pozostaje pytanie czy o to czy proces weryfikacji może być stosowany na etapie programowania matryc i czy będzie miał jakiekolwiek znaczenie w pracy zawodowej, gdzie profesjonaliści i tak pracują z wzorcami kolorystycznymi i profilują swój sprzęt. Nie zdziwilibyśmy się jednak gdyby z tego rozwiązania skorzystano przy promocji modeli hobbystycznych, gdzie producenci chcieliby podkreślić naturalną reprodukcję barw „prosto z aparatu”. Pewną popularność wśród osób zajmujących się retuszem mógłby także zyskać bazujący na systemie weryfikacji plugin do programów graficznych.

Źródło: pantone.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany...
15
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Powiązane artykuły