Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jak Instagram zniekształca rzeczywistość w zabawnej serii “#slowlife”

0

Autor: Maciej Luśtyk

18 Wrzesień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Śledząc różne profile na Instagramie, często można odnieść wrażenie, że ich właściciele prowadzą niemal idealne życie. Oglądając wyselekcjonowane kadry ulegamy iluzji perfekcyjnej rzeczywistości, zapominając, że okoliczności zrobienia zdjęcia mogły wcale nie być tak perfekcyjne. Ten właśnie temat podejmuje tajska fotografka, Chompoo Baritone.

Instagram rządzi się swoją własną stylistyką. Codziennie tysiące osób zamieszcza w serwisie zdjęcia, które umacniają systematycznie tworzony przez nie obraz życia, który niekoniecznie jest zgodny z rzeczywistością. Jeśli posiadacie konto w serwisie, z pewnością wiecie o czym mówimy. Drogie restauracje, ekskluzywne samochody, perfekcyjne wakacje - to popularne tematy zdjęć pojawiających każdego dnia na serwerach Instagrama. A czy zastanawialiście się kiedyś jak wszystko wygląda poza ciasnym, przepuszczonym przez filtry kadrem, który trafił do galerii użytkownika? Niejedna scena tego typu z pewnością by nas zadziwiła. Warto tu przypomnieć kontrowersyjną kampanię reklamową festiwalu GETXPHOTO, o której pisaliśmy na początku sierpnia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Do tematu zniekształcania rzeczywistości przez media społecznościowe w zabawny sposób podeszła tajska fotografka Chompoo Baritone, która w krótkim cyklu, ironicznie zatytułowanym “#slowlife” pozwala nam zajrzeć za kulisy idealnych, instagramowych kadrów. Póki co, na projekt składa się 8 zdjęć, biorących na warsztat kilka z popularnych motywów pojawiających się zdjęciach w sieciach społecznościowych. Warto też odwiedzić stronę autorki w serwisie Facebook, na której wykadrowane sceny prezentowane są także osobno, w akompaniamencie uszczypliwych hashtagów.

Czy tak naprawdę wyglądają sceny zbierające tysiące lajków na Instagramie? Niektóre z nich z pewnością tak. Zanim jednak zaczniemy narzekać na to, że media społecznościowe dają możliwość zmiany rzeczywistego obrazu czyjegoś życia, pamiętajmy, że jest to w zasadzie nieodłączny element fotografii. Naciskając spust migawki zawsze wycinamy tylko kawałek rzeczywistości, który uważamy za warty pokazania innym. W tym tkwi właśnie piękno fotografii i miejmy nadzieję, że prędko nie zmienią tego zdobywające coraz większą popularność rozwiązania z zakresu rzeczywistości wirtualnej i filmów sferycznych.

Więcej informacji o projekcie “#slowlife” znajdziecie na stronie facebookowej fotografki

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
31
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)