Większa rozdzielczość zdjęć w serwisie Instagram

0

Autor: Maciej Luśtyk

8 Lipiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Instagram to obecnie najbardziej popularna fotograficzna platforma społecznościowa. Korzystają z niej zarówno amatorzy jak i osoby podchodzące do fotografowanie bardziej ambitnie. Dla tych drugich mankamentem była mała rozdzielczość przechowywanych zdjęć. Teraz, po niemal 5 latach programiści zdecydowali się ją podwoić.

Do tej pory zdjęcia w serwisie Instagram zapisywane były w rozdzielczości 640x640 pikseli. Gdy serwis startował w 2010 roku, rozdzielczość ta była wystarczająca na potrzeby ówczesnych smartfonów. Przez ostatnie pięć lat rynek jednak mocno ewoluował i większość nowych urządzeń posiada wyświetlacze UHD, nie mówiąc już o stale rosnących możliwościach wbudowanych aparatów. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiały się głosy niezadowolenia odnośnie małej rozdzielczości zdjęć przechowywanych w serwisie.

Teraz, po niemal 5 latach od powstania serwisu, twórcy serwisu zdecydowali się wreszcie to zmienić. Rozmiar zdjęć na Instagramie będzie teraz wynosił 1080x1080 pikseli. Nie jest to wiele, jednak nie zapominajmy, że takie zwiększenie rozdzielczości praktycznie podwoi czas potrzebny na przetworzenie zdjęcia, a także znacznie dociąży serwery firmy. Zwłaszcza, że każdego dnia użytkownicy umieszczają w serwisie około 58 mln zdjęć dziennie. Dodatkowo dochodzi kwestia zwiększenia zużycia transferu podczas przeglądania galerii na smartfonie.

Zmiany już od zeszłego tygodnia zostają systematycznie wprowadzane dla różnych urządzeń z systemami iOS jak i Android. Niektórzy z Was powinni więc już móc zobaczyć efekty aktualizacji.

Więcej informacji znajdziecie na stronie theverge.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
12 generacja smartfonów apple wprowadza sporo zmian - stylistycznie wraca do korzeni, ale pod względem możliwości, również fotograficznych, wybiega śmiało...
5
2
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też wsparciem dla twojego aparatu
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też...
Sony pokazało kolejną generacją modelu Xperia 5 - czyli reprezentanta średniej wyższej półki cenowej. Pod względem możliwości fotograficznych wiele dzieli z flagową...
5
11
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid prezentuje kolejną przenośną drukarkę, która łączyć ma świat cyfry z fotografią natychmiastową.
25
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)