Większa rozdzielczość zdjęć w serwisie Instagram

0
Maciej Luśtyk
8 Lipiec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Instagram to obecnie najbardziej popularna fotograficzna platforma społecznościowa. Korzystają z niej zarówno amatorzy jak i osoby podchodzące do fotografowanie bardziej ambitnie. Dla tych drugich mankamentem była mała rozdzielczość przechowywanych zdjęć. Teraz, po niemal 5 latach programiści zdecydowali się ją podwoić.
Do tej pory zdjęcia w serwisie Instagram zapisywane były w rozdzielczości 640x640 pikseli. Gdy serwis startował w 2010 roku, rozdzielczość ta była wystarczająca na potrzeby ówczesnych smartfonów. Przez ostatnie pięć lat rynek jednak mocno ewoluował i większość nowych urządzeń posiada wyświetlacze UHD, nie mówiąc już o stale rosnących możliwościach wbudowanych aparatów. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiały się głosy niezadowolenia odnośnie małej rozdzielczości zdjęć przechowywanych w serwisie.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Teraz, po niemal 5 latach od powstania serwisu, twórcy serwisu zdecydowali się wreszcie to zmienić. Rozmiar zdjęć na Instagramie będzie teraz wynosił 1080x1080 pikseli. Nie jest to wiele, jednak nie zapominajmy, że takie zwiększenie rozdzielczości praktycznie podwoi czas potrzebny na przetworzenie zdjęcia, a także znacznie dociąży serwery firmy. Zwłaszcza, że każdego dnia użytkownicy umieszczają w serwisie około 58 mln zdjęć dziennie. Dodatkowo dochodzi kwestia zwiększenia zużycia transferu podczas przeglądania galerii na smartfonie.

Zmiany już od zeszłego tygodnia zostają systematycznie wprowadzane dla różnych urządzeń z systemami iOS jak i Android. Niektórzy z Was powinni więc już móc zobaczyć efekty aktualizacji.

Więcej informacji znajdziecie na stronie theverge.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Google Pixel 4 - tak dobry, że używa go Annie Leibovitz
Google Pixel 4 - tak dobry, że używa go Annie Leibovitz
Wytarty frazes, mówiący o tym że najlepszy jest aparat, który mamy przy sobie, Google stara się przekuć w rzeczywistość, po raz kolejny przenosząc software'ową magię na nowy poziom.
0
2
iPhone 11 kontra średnioformatowy Fujifilm GFX 100. Czy potrafisz wskazać różnicę?
iPhone 11 kontra średnioformatowy Fujifilm GFX 100. Czy potrafisz wskazać różnicę?
Co robi lepsze zdjęcia? Najnowszy smartfon czy aparat za 50 tys. złotych? Odpowiedź wcale nie jest tak prosta, jak myślisz.
97
10
Zhiyun Smooth Q2 - najmniejszy zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku
Zhiyun Smooth Q2 - najmniejszy zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku
Po zaprezentowanym w sierpniu DJI Osmo Mobile 3 myśleliśmy, że w kwestii gimbali do smartfonów nic nas już nie zaskoczy. Tymczasem Zhiyun pokazuje model o zbliżonych...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)