Chronologiczny feed powróci na Instagrama

Autor: Maciej Luśtyk

9 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Instagram robi, co może, by odzyskać odpływających użytkowników. W 2022 roku platforma przywróci nawet chronologiczny feed, z którym zerwała prawie 5 lat temu.

Jak donosi CNBC, w 2021 roku 63% Amerykanów w wieku 12-17 lat używało częściej TikToka niż Instagrama. Chińska konkurencja wyrosła u stóp społecznościowego giganta w błyskawicznym tempie i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie zepchnie dotychczasowego lidera na dalsze miejsce w szeregu. Już teraz TikTok dobił do miliarda aktywnych użytkowników - to wynik, na jaki platforma zarządzana przez Facebooka musiała pracować ponad 10 lat.

Instagram przywróci chronologiczne wyświetlanie postów, czyli co robić, gdy kopiowanie przestaje działać

Nic dziwnego, że Instagram w walce o użytkownika łapie się każdej deski ratunku. O ile kopiowanie rozwiązań konkurencji okazywało się skuteczne w przypadku mniejszych rywali, o tyle wprowadzenie opcji Reels i zwrot w kierunku wideo wydaje się nie generować takiego zaangażowania, jak propozycja TikToka. Być może warto więc powrócić do sprawdzonych rozwiązań? Po 5 latach przywrócony zostanie chronologiczny feed, czyli funkcja, której wycofanie zapoczątkowało (d)ewolucję platformy w kierunku marketingowego molocha, jakiego znamy dzisiaj.

O nadchodzących zmianach poinformowano za pośrednictwem posta w serwisie Twitter. Jako motywację podano oczywiście troskę o użytkownika i chęć zapewnienia mu jak największej kontroli nad tym, co ogląda. Tak, by doświadczenie płynące z używania platformy było jak najbardziej znaczące.

Krok w dobrym kierunku? Tak, ale dzisiaj to już zupełnie inna platforma

Biorąc pod uwagę to, że przez ostatnie kilka lat platforma była głucha na nawoływania użytkowników o przywrócenie chronologicznego sortowania postów, możemy wnioskować, że jest to funkcja przywracana wyłącznie w obawie przed dalszym odpływem twórców. Nie zmienia to faktu, że jest to na pewno krok w dobrym kierunku, jednak na razie nie wiemy, jak dokładnie będzie wyglądał nowy chronologiczny feed. Właściciele tłumaczą, że będzie to jedynie jedna z opcji sortowania nowości, a niedawne obietnice na temat uatrakcyjnienia platformy dla młodych ludzi raczej nie wróżą, by twórcy przykładali dużą wagę do fotograficznego contentu.

Czy przywrócenie starego mechanizmu zwiększy zaangażowanie na platformie? Z pewnością ma szansę wyrównać szanse twórcom, którzy od lat wytykają negatywne skutki funkcjonowania „algorytmu”. Pozostaje jedynie pytanie o to czy będzie to funkcja dobrze widoczna i na tyle chętnie wykorzystywana, by zrobić jakąkolwiek różnicę na platformie, która diametralnie zmieniła swoje oblicze od czasu, gdy funkcja ta była ostatnia raz dostępna. O tym wszystkim mamy przekonać się już na początku 2022 roku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Storyfile to serwis, dzięki któremu porozmawiacie ze zmarłymi. Witajcie w Black Mirror
Storyfile to serwis, dzięki któremu porozmawiacie ze zmarłymi. Witajcie w Black Mirror
Rynki wideo i rozwiązań z zakresu AI rozwijają się w zawrotnym tempie. Storyfile to usługa, która łączy obydwa te światy, tworząc na zamówienie cyfrowe kopie danych...
6
Generowanie obrazów z opisu jest już passé. Ten system AI robi to z wideo
Generowanie obrazów z opisu jest już passé. Ten system AI robi to z wideo
Większość z Was słyszała już o nowych systemach AI, które tworzą obrazy na podstawie prostego tekstu. Zapnijcie pasy, bo oto jesteśmy w przeddzień kolejnej rewolucji....
10
Sony wprowadza funkcję szyfrowania zdjęć w aparacie, która pozwoli wykryć modyfikacje obrazu
Sony wprowadza funkcję szyfrowania zdjęć w aparacie, która pozwoli wykryć modyfikacje obrazu
Sony wprowadza nową technologię chroniącą przed fałszowaniem fotografii. Oparta na kryptograficznych opisach cyfrowych funkcja zagwarantować ma, że dane zdjęcia nie...
6
Powiązane artykuły