Polacy na liście finalistów Sony World Photography Awards

0
Marcin Grabowiecki
24 Luty 2015
Artykuł na: 4-5 minut

Sześciu Polaków znalazło się na ogłoszonej dziś liście finalistów Sony World Photography Awards - największego na świecie konkursu fotograficznego.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Finaliści i kategorie, w których zgłosili swoje prace: kategoria profesjonalna, Architektura;
Bogusława Trela, kategoria profesjonalna, Współczesność;
Tomasz Lazar, kategoria profesjonalna, Portret;
Marcin Klocek, kategoria profesjonalna, Sport;
Adrian Jaszczak, kategoria otwarta, Kultura i sztuka;
Wojciech Kruczyński, kategoria otwarta, Panorama]Zdjęcia zakwalifikowane do listy finałowej wybrano spośród 173 444 prac ze 171 krajów - to największa liczba zgłoszeń w ośmioletniej historii konkursu i wzrost o 24% w stosunku do jego ubiegłorocznej edycji. W kategoriach otwartych oceniano pojedyncze zdjęcia, w kategoriach profesjonalnych - serie zdjęć.

Teraz finaliści będą walczyć o pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach - zwycięzcy otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Laureatów w kategoriach otwartych poznamy 31 marca; nazwiska trzynastu zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych zostaną ujawnione 23 kwietnia w czasie ceremonii wręczenia nagród w Londynie.

Na tej samej uroczystości ogłoszony zostanie zdobywca nagrody L’Iris d’Or i tytułu Fotografa Roku w kategorii profesjonalnej. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów. Poznamy także zwycięzców w kategorii młodzieżowej i studenckiej. Zdobywca tytułu Fotografa Roku w kategorii otwartej otrzyma nagrodę w wysokości 5000 dolarów.

Zdjęcia sześciorga polskich finalistów będą prezentowane w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2015 w londyńskim Somerset House w dniach od 24 kwietnia do 10 maja. Na wystawie zobaczymy także zdjęcia, filmy i albumy o fotografii autorstwa Elliotta Erwitta, laureata nagrody za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię.

Sony World Photography Awards to konkurs mający na celu wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych współczesnych zdjęć wykonanych w ubiegłym roku. Udział w nim biorą fotografowie o różnych umiejętnościach. Konkurs obejmuje pięć podstawowych kategorii: profesjonalną, otwartą, młodzieżową, studencką i smartfonową.

Więcej informacji o konkursie i nagrodach można znaleźć na stronie: worldphoto.org.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
143
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
2
0
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Odbywający się z Bielsku-Białej Foto Art Festival z roku na rok staje się coraz ciekawszą pozycją na polskiej mapie wydarzeń fotograficznych. Najbliższa edycja rusza...
33
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)