Sony World Photography Awards 2015 - wyniki

Dziś wieczorem odbyła się gala finałowa konkursu Sony World Photography Awards 2015, na której poznaliśmy nazwiska laureatów. Nagrodę główną zdobył amerykanin John Moore za poruszający reportaż o epidemii Eboli w stolicy Liberii. Za całokształt został odznaczony Elliot Erwitt. Wśród laureatów zabrakło niestety fotografów z Polski.
0
Maciej Luśtyk
24 Kwiecień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Cykl fotografii Johna Moore’a pod tytułem „Kryzys związany z wirusem Ebola w stolicy Liberii” został wybrany przez jury konkursu spośród prac zwycięzców trzynastu kategorii profesjonalnych konkursu. Jego praca to poruszający materiał relacjonujący rozprzestrzenianie się wirusa Eboli w stolicy Liberii. Zdjęcia te jako jedne z pierwszych ujawniły skalę epidemii wirusa Ebola w Monrovii, stolicy Liberii, uznawanej ze epicentrum tej śmiercionośnej choroby.
Zobacz wszystkie zdjęcia (0)

John Moore jest etatowym fotografem i specjalnym korespondentem agencji Getty Images. Jego prace czterokrotnie nagradzane były w konkursie World Press Photo. Na co dzień mieszka w Nowym Jorku. W konkursie SWPA 2015 fotograf otrzymał nagrodę L’Iris d’Or, tytuł Fotografa Roku i 25 tys. dolarów, a także zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony.

Tak decyzję o przyznaniu fotografowii głównej nagrody komentują jurorzy - „Fotografie Johna Moore’a ukazują ogrom nieszczęścia ludzi, których codzienne życie zostało zniszczone przez niewidzialnego wroga. Tym jednak, co zasługuje na szczególne uznanie, jest sposób, w jaki Moore ukazuje tę tragedię. Jego zdjęcia są bardzo osobiste, a przy tym pełne szacunku dla fotografowanych ludzi, poruszają odwagą i spójnym ujęciem tematu. Istnieje cienka i trudna do zdefiniowania granica między zdjęciami po prostu wykorzystującymi taką sytuację a obrazami, które pokazują ją ze współczuciem i zrozumieniem. Prace Moore'a zdecydowanie należą do tej drugiej kategorii. Jeśli do tego dodamy doskonałe wyczucie kompozycji i przekonujący styl wizualnej narracji, otrzymujemy to, co składa się na różnicę między dobrą a znakomitą fotografią dokumentalną”.

Tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej otrzymał niemiecki fotograf-amator Armin Appel za zdjęcie „Schoolyard” zrobione podczas lotu paralotnią, przedstawiające dziedziniec szkolny z lotu ptaka. Zwycięska praca została wybrana z pośród 80 tys. zgłoszeń w kategorii otwartej.
Zobacz wszystkie zdjęcia (0)

Zwycięzcą kategorii młodzieżowej został dziewiętnastoletni student z Malezji, Yong Lin Tan. Zwycięska, nastrojowa fotografia została wykonana na tyłach domu babci fotografa, w malezyjskim stanie Kedah
Zobacz wszystkie zdjęcia (0)

Tytuł Fotografa Roku w kategorii studenckiej przypadł natomiast rosyjskiej fotografce Svetlanie Blagodarevie z Państwowego Uniwersytetu Politechnicznego w Sankt Petersburgu. W nagrodę jej uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny Sony o łącznej wartości 35 tys. euro.
Zobacz wszystkie zdjęcia (0)

Podczas gali finałowej przyznana została również nagroda za całokształt twórczości, której laureatami byli już między innymi Mary Ellen Mark, William Eggleston, Eve Arnold, Bruce Davidson, Marc Riboud, William Klein i Phil Stern. W tym roku nagrodę otrzymał dobrze znany nam wszystkim Elliot Erwitt. Jego zdjęcia, przepełnione humorem, spontaniczne, a zarazem doskonale skomponowane należą do najbardziej rozpoznawalnych fotografii na świecie.

Zdjęcia wszystkich nagrodzonych osób będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej w londyńskim Somerset House w dniach 24.04-10.05 2015.

Poniżej prezentujemy zdjęcia zwycięzców pozostałych 13 kategorii profesjonalnych, a także listę wszystkich nagrodzonych fotografów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (0)


Architektura - Zwycięzca: Cosmin Bumbut, Rumunia
2. miejsce - Massimo Siragusa, Włochy
3. miejsce - Vadim Sivak, Ukraina

Kultura i sztuka - Zwycięzca: Aristide Economopoulos, USA
2. miejsce - Alessandra Bello, Włochy
3. miejsce - Rich Wiles, Wielka Brytania (mieszka w Palestynie)

Kampania reklamowa - Zwycięzca: Sebastian Gil Miranda, Francja (mieszka w Argentynie)
2. miejsce - Jonathan Syer, Wielka Brytania
3. miejsce - Eduardo Leal, Portugalia (mieszka w Wielkiej Brytanii)

Fotografia konceptualna - Zwycięzca: Rahul Talukder, Bangladesz
2. miejsce - Daesung Lee, Korea Południowa (mieszka we Francji)
3. miejsce - Alejandro Almaraz, Argentyna

Współczesność - Zwycięzca: Scott Typaldos, Szwajcaria
2. miejsce - Corentin Fohlen, Francja
3. miejsce - Annalisa Natali Murri, Włochy

Wydarzenia bieżące - Zwycięzca: John Moore, USA
2. miejsce - Valery Melnikov, Rosja
3. miejsce - Herman Verwey, RPA

Krajobraz - Zwycięzca: Simon Norfolk, Wielka Brytania
2. miejsce - Peng-Chun Yen, Tajwan
3. miejsce - Giulio di Sturco, Włochy

Styl życia - Zwycięzca: Li Fan, Chiny
2. miejsce - Dovile Dagiene, Litwa
3. miejsce - Ramil Gilvanov, Rosja

Ludzie - Zwycięzca: Giovanni Troilo, Włochy
2. miejsce - Johan Bavman, Szwecja
3. miejsce - Liza Van der Stock, Belgia

Portret - Zwycięzca: Rubén Salgado Escudero, Hiszpania (mieszka w  Birmie)
2. miejsce - Dougie Wallace, Wielka Brytania
3. miejsce - Jens Juul, Dania

Sport - Zwycięzca: Riccardo Bononi, Włochy
2. miejsce - Irina Dainakova, Białoruś
3. miejsce - Jonathan Yeap Chin Tiong, Singapur

Martwa natura - Zwycięzca: Donald Weber, Kanada
2. miejsce - Peter Franck, Niemcy
3. miejsce - Mong-Yong Sim, Malezja (mieszka na Tajwanie)

Podróże – Zwycięzca – Bernhard Lang, Niemcy 
2. miejsce - Nadia Dias, Indiie
3. miejsce - Yoko Naito, Japonia

Więcej szczegółów na temat zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Sony World Photography Awards znajdziecie na stronie worldphoto.org.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020
„Miłość ma wiele twarzy, ale tylko jedno imię”. Najnowszy kalendarz Pirelli, za którego kształt odpowiadał Paolo Roversi to próba odnalezienia szekspirowskiej...
72
7
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera
Ten konkurs ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także inspirować, by podążać jego reporterskim śladem. Oto najlepsze zdjęcia...
249
5
Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”
Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”
Jego głównym przedmiotem badań fotograficznych był od zawsze człowiek, a szczególnie człowiek w mieście. Jean-Marc Caracci ukuł nawet specjalne wyrażenie: „byt...
1
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)