Relacja z otwarcia wystawy World Press Photo 2015

Autor: Marta Majewska

30 Kwiecień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty

W ubiegły wtorek otwarto w Poznaniu wystawę World Press Photo 2015. Dzięki konkursowi, do którego zaprosiliśmy Was razem z firmą Canon, mogło dotrzeć kilku czytelników fotopolis.pl. Dziś prezentujemy relację jednego z nich - Dawida Janika, który do Poznania musiał przebyć spory kawał drogi.

tekst i zdjęcia Dawid Janik

Wtorkowy wieczór na poznańskiej mapie kulturalnej zaznaczył się szczególnie, za sprawą wernisażu, który miał miejsce w Centrum Kultury ZAMEK - World Press Photo 2015.

Ten ceniony konkurs skupia wokół siebie szerokie grono fotoreporterów, co potwierdza ilość zgłoszonych zdjęć, a wynosiła ona 97 912 fotografii. Fotografowie, biorący udział w WPP 2015 pochodzą ze 131 krajów. Te liczby pokazują jak wielkie zainteresowanie konkursem.

Zainteresowanie wernisażem było równie ogromne. Ściany CK Zamek wypełniły się po brzegi. Zgromadzonych gości przywitała Pani Anais Conjin, kurator wystawy ze strony World Press Photo Foundation oraz dyrektor CK Zamek, Pani Anna Hryniewiecka.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Co wpływa na tak wielkie zainteresowanie wystawą? Myślę, że jednym z powodów jest ilość kategorii konkursowych, a w tym roku przyznano nagrody aż w dziewięciu. Różnorodność przedstawionych tematów przyciąga różne grono odbiorców. Cieszy fakt, że na wernisażu zjawiły się osoby w różnym wieku. Od osób w wieku gimnazjalnym po osoby starsze. Pokazuje to, że fotografia cieszy się powodzeniem niezależnie od wieku oglądającego.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Intymność na fotografiach pomaga odbiorcy znaleźć się w miejscu przedstawianym na zdjęciu, a co za tym idzie szczersze przeżywanie opowiedzianych historii.

Nie można napisać wiele o tej wystawie. Ją po prostu trzeba zobaczyć. W Poznaniu potrwa do 21 maja.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Ze swojej strony dziękuję redakcji Fotopolis, a także firmie Canon za możliwość uczestniczenia w wernisażu, a także za indywidualne oprowadzenie po wystawie z kuratorem wystawy, Panią Anais Conjin. To wydarzenie pozostanie na długo w mojej pamięci, a moje zamiłowanie do fotoreportażu odświeżyło się i nabierze tempa po długiej przerwie.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania / Czas Wywoływania
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania...
Muzeum Etnograficzne w Krakowie informuje o przedłużeniu wystawy małopolskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku i zaprasza na marcowe spotkania dotyczące techniki mokrego kolodionu...
7
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Galeria Pop-Up Ogrodowa 8 zaprasza na wystawę i spotkanie z autorem projektu „Porzucone córki Tygrysa” Patrykiem Bułhakiem. Fotograf zaprezentuje swoją ostatnią książkę i pokaże...
8
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza zdjęć wojennych
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza...
Co się stanie, gdy każe się modelowi generatywnemu poszerzyć kadr archiwalnego zdjęcia wojennego, nie podając mu żadnej podpowiedzi? Czy dowiemy się, co działo się poza...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)