Jak fotoreporterzy przesyłali zdjęcia przed erą cyfryzacji?

Jak fotoreporterzy przesyłali zdjęcia przed erą cyfryzacji?
Na stronie petapixel.com pojawił się ciekawy artykuł pozwalający nam zobaczyć w jaki sposób fotoreporterzy przesyłali zdjęcia do redakcji zanim powstał internet. Przesłanie jednego zdjęcia trwało czasem nawet godzinę.
Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób fotoreporterzy na zleceniach w różnych zakątkach świata przesyłali zdjęcia do z bieżących wydarzeń do swoich redakcji? Część z nich wysyłała zapewne zdjęcia pocztą. Jednak w momencie gdy liczył się czas wielu z nich musiało korzystać z takich urządzeń jak UPI 16-S, które możecie zobaczyć na poniższym filmiku.

Opis działania urządzenia został opublikowany w 2012 roku w serwisie The Dallas Morning News. Urządzenie do przesyłania wyposażono w bęben, na który nakręcamy fotografię przygotowaną do wysyłki. Następnie bęben wprawiany jest w ruch a zdjęcie skanowane za pomocą lasera, który zamienia odczytane informacje na analogowy sygnał dźwiękowy wysyłany przez słuchawkę zwykłego telefonu. Wysłanie czarno-białego zdjęcia zajmowało około 9 minut, ale w przypadku zdjęć kolorowych i połączeń międzynarodowych czas ten potrafił wydłużyć się nawet do godzinyUrządzenia takie jak UPI 16-S były w użyciu od początku lat 70. aż do roku 1991, a sama technologia przesyłania zdjęć sięga jeszcze lat 30. XX wieku. Biorąc pod uwagę to jak długo ta dosyć prymitywna forma transmisji zdjęć była standardem, warto uświadomić sobie jak ogromny skok dokonał się za sprawą cyfryzacji fotografii.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule w serwisie petapixel.com oraz na łamach dallasnews.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0