Jak fotoreporterzy przesyłali zdjęcia przed erą cyfryzacji?

Jak fotoreporterzy przesyłali zdjęcia przed erą cyfryzacji?
Na stronie petapixel.com pojawił się ciekawy artykuł pozwalający nam zobaczyć w jaki sposób fotoreporterzy przesyłali zdjęcia do redakcji zanim powstał internet. Przesłanie jednego zdjęcia trwało czasem nawet godzinę.
Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób fotoreporterzy na zleceniach w różnych zakątkach świata przesyłali zdjęcia do z bieżących wydarzeń do swoich redakcji? Część z nich wysyłała zapewne zdjęcia pocztą. Jednak w momencie gdy liczył się czas wielu z nich musiało korzystać z takich urządzeń jak UPI 16-S, które możecie zobaczyć na poniższym filmiku.

Opis działania urządzenia został opublikowany w 2012 roku w serwisie The Dallas Morning News. Urządzenie do przesyłania wyposażono w bęben, na który nakręcamy fotografię przygotowaną do wysyłki. Następnie bęben wprawiany jest w ruch a zdjęcie skanowane za pomocą lasera, który zamienia odczytane informacje na analogowy sygnał dźwiękowy wysyłany przez słuchawkę zwykłego telefonu. Wysłanie czarno-białego zdjęcia zajmowało około 9 minut, ale w przypadku zdjęć kolorowych i połączeń międzynarodowych czas ten potrafił wydłużyć się nawet do godzinyUrządzenia takie jak UPI 16-S były w użyciu od początku lat 70. aż do roku 1991, a sama technologia przesyłania zdjęć sięga jeszcze lat 30. XX wieku. Biorąc pod uwagę to jak długo ta dosyć prymitywna forma transmisji zdjęć była standardem, warto uświadomić sobie jak ogromny skok dokonał się za sprawą cyfryzacji fotografii.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule w serwisie petapixel.com oraz na łamach dallasnews.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1