Jak fotoreporterzy przesyłali zdjęcia przed erą cyfryzacji?

Jak fotoreporterzy przesyłali zdjęcia przed erą cyfryzacji?
Na stronie petapixel.com pojawił się ciekawy artykuł pozwalający nam zobaczyć w jaki sposób fotoreporterzy przesyłali zdjęcia do redakcji zanim powstał internet. Przesłanie jednego zdjęcia trwało czasem nawet godzinę.
Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób fotoreporterzy na zleceniach w różnych zakątkach świata przesyłali zdjęcia do z bieżących wydarzeń do swoich redakcji? Część z nich wysyłała zapewne zdjęcia pocztą. Jednak w momencie gdy liczył się czas wielu z nich musiało korzystać z takich urządzeń jak UPI 16-S, które możecie zobaczyć na poniższym filmiku.

Opis działania urządzenia został opublikowany w 2012 roku w serwisie The Dallas Morning News. Urządzenie do przesyłania wyposażono w bęben, na który nakręcamy fotografię przygotowaną do wysyłki. Następnie bęben wprawiany jest w ruch a zdjęcie skanowane za pomocą lasera, który zamienia odczytane informacje na analogowy sygnał dźwiękowy wysyłany przez słuchawkę zwykłego telefonu. Wysłanie czarno-białego zdjęcia zajmowało około 9 minut, ale w przypadku zdjęć kolorowych i połączeń międzynarodowych czas ten potrafił wydłużyć się nawet do godzinyUrządzenia takie jak UPI 16-S były w użyciu od początku lat 70. aż do roku 1991, a sama technologia przesyłania zdjęć sięga jeszcze lat 30. XX wieku. Biorąc pod uwagę to jak długo ta dosyć prymitywna forma transmisji zdjęć była standardem, warto uświadomić sobie jak ogromny skok dokonał się za sprawą cyfryzacji fotografii.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule w serwisie petapixel.com oraz na łamach dallasnews.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
1
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5