Czy grafen zrewolucjonizuje rynek matryc?

Autor: Maciej Luśtyk

16 Styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Matrycom montowanym w smartfonach i aparatach kompaktowych wciąż daleko do tego, co oferują większe sensory lustrzanek i bezlusterkowców. Rewolucją w tym temacie mogą okazać się systemy obrazowania oparte o popularny ostatnimi czasy grafen.

O grafenie - dwuwymiarowym supermateriale o fantastycznych właściwościach - usłyszeli niemal wszyscy, gdy dwa lata temu badacze z Politechniki Łódzkiej zaprezentowali jedną z najbardziej efektywnych metod jego pozyskiwania na świecie. Dzięki przezroczystości, wyjątkowej twardości i znakomitemu przewodnictwu, grafen w wielu zastosowaniach może zastąpić krzem, a także posłużyć do produkcji giętkich ekranów czy akumulatorów wielokrotnie przewyższających wydajnością obecnie stosowane rozwiązania. Cudowny materiał może także zrewolucjonizować rynek aparatów.

Naukowcy związani z Barcelońskim Instytutem Nauki i Technologii oraz firmą Graphenea SA opracowali matrycę CMOS wykorzystującą warstwę grafenu w roli wysokowydajnego fototranzystora, czyli elementu zamieniającego padające światło w prąd elektryczny, umożliwiającego powstanie cyfrowego obrazu.

Schemat matrycy wykorzystującej grafen w roli fototranzystora

Technologia ta nie tylko pozwala na stworzenie matryc charakteryzujących się wyższą czułością niż obecnie używane układy CMOS, ale też nie powoduje wzrostu zaszumienia obrazu w przypadku zmniejszania rozmiaru pojedynczych pikseli, co stanowi jedną z głównych przeszkód w zwiększaniu rozdzielczości matryc. Poza tym, matryce tego typu mogą także rejestrować obraz w paśmie podczerwieni i ultrafioletu.

Wykorzystanie grafenu w produkcji matryc może pozwolić zmniejszyć ich rozmiary, przy jednoczesnym wzroście rozdzielczości i znacznej poprawie wyników uzyskiwanych podczas pracy w słabym świetle, co może okazać się szczególnie ważne w przypadku aparatów montowanych w urządzeniach mobilnych i kompaktach. Z pewnością nadal przy ich pomocy nie uzyskamy takiej jakości jak przy użyciu lustrzanek i bezlusterkowców, mimo to taki krok naprzód na pewno zostanie doceniony przez użytkowników, którym smartfony coraz częściej służą za główne narzędzie do fotografowania.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem image-sensors-world.blogspot.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)