Czy grafen zrewolucjonizuje rynek matryc?

3
Maciej Luśtyk
16 Styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Matrycom montowanym w smartfonach i aparatach kompaktowych wciąż daleko do tego, co oferują większe sensory lustrzanek i bezlusterkowców. Rewolucją w tym temacie mogą okazać się systemy obrazowania oparte o popularny ostatnimi czasy grafen.

O grafenie - dwuwymiarowym supermateriale o fantastycznych właściwościach - usłyszeli niemal wszyscy, gdy dwa lata temu badacze z Politechniki Łódzkiej zaprezentowali jedną z najbardziej efektywnych metod jego pozyskiwania na świecie. Dzięki przezroczystości, wyjątkowej twardości i znakomitemu przewodnictwu, grafen w wielu zastosowaniach może zastąpić krzem, a także posłużyć do produkcji giętkich ekranów czy akumulatorów wielokrotnie przewyższających wydajnością obecnie stosowane rozwiązania. Cudowny materiał może także zrewolucjonizować rynek aparatów.

Naukowcy związani z Barcelońskim Instytutem Nauki i Technologii oraz firmą Graphenea SA opracowali matrycę CMOS wykorzystującą warstwę grafenu w roli wysokowydajnego fototranzystora, czyli elementu zamieniającego padające światło w prąd elektryczny, umożliwiającego powstanie cyfrowego obrazu.

Schemat matrycy wykorzystującej grafen w roli fototranzystora

Technologia ta nie tylko pozwala na stworzenie matryc charakteryzujących się wyższą czułością niż obecnie używane układy CMOS, ale też nie powoduje wzrostu zaszumienia obrazu w przypadku zmniejszania rozmiaru pojedynczych pikseli, co stanowi jedną z głównych przeszkód w zwiększaniu rozdzielczości matryc. Poza tym, matryce tego typu mogą także rejestrować obraz w paśmie podczerwieni i ultrafioletu.

Wykorzystanie grafenu w produkcji matryc może pozwolić zmniejszyć ich rozmiary, przy jednoczesnym wzroście rozdzielczości i znacznej poprawie wyników uzyskiwanych podczas pracy w słabym świetle, co może okazać się szczególnie ważne w przypadku aparatów montowanych w urządzeniach mobilnych i kompaktach. Z pewnością nadal przy ich pomocy nie uzyskamy takiej jakości jak przy użyciu lustrzanek i bezlusterkowców, mimo to taki krok naprzód na pewno zostanie doceniony przez użytkowników, którym smartfony coraz częściej służą za główne narzędzie do fotografowania.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem image-sensors-world.blogspot.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
1
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Bracia Jordi i Arnau Puig tworzą kreatywny duet, który osiągnał spektakularny sukces w mediach społecznościowych. Swoich pomysłów nie chowają jednak tylko dla siebie i to dodatkowo napędza ich...
19
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)