Canon EOS 5Ds i 5Ds R - nowa jakość wśród lustrzanek

Autor: Maciej Luśtyk

6 Luty 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Canon zaprezentował dwa nowe aparaty będące rozwinięciem świetnej serii 5D. Tą premierą producent ma zamiar wyznaczyć nowy kierunek na rynku lustrzanek. Wyposażenie nowych modeli w 50-megapikselowe matryce gwarantować ma uzyskanie niespotykanej dotąd wśród lustrzanek jakości obrazu.

Aparaty Canon EOS 5DS I Canon EOS 5DS wyposażono w nową matryce CMOS o niespotykanej dotąd wśród aparatów 35mm rozdzielczości 50 megapikseli, za której pracę odpowiadają 2 procesory DIGIC 6. Według producenta ten zestaw pozwala efektywnie obsługiwać nową matrycę, gwarantuje wysoką jakość obrazu nawet przy wysokich czułościach  i pozwala na fotografowanie z prędkością 5 kl/s. Za podgląd obrazu odpowiada 3,2-calowy ekran Clear View II LCD. Nowe lustrzanki pozwolą na robienie zdjęć w zakresie ISO100-6400 z możliwością rozszerzenia czułości do ISO50-12800. Nowym rozwiązaniem są tryby umożliwiające kadrowanie obrazu podczas robienia zdjęć. Do wyboru mamy współczynnik crop 1.3x, 1.6x, a także format 1:1. Efekty używania trybu widoczne są w wizjerze. Warto nadmienić, że nawet przy współczynniku 1.6x otrzymujemy zdjęcia o wielkości 19 Mp.

Aparaty wyposażono w system autofokusa działający w oparciu o 61 punktów AF, w tym 41 punktów krzyżowych, co zapewnić ma doskonałą wydajność w każdych warunkach. Technologia EOS Intelligent Tracking pomoże w uchwyceniu szybko poruszających się obiektów,

a Recognition AF bez problemu rozpozna twarze i kolory. Ponadto w aparacie znajdziemy system redukujący drgania powstałe w wyniku pracy lustra. Ergonomia aparatu i układ przycisków na obudowie praktycznie nie odbiega od tego, który znamy z aparatu Canon EOS 5D III, co bardzo nas cieszy. Nie ma sensu na siłę poprawiać czegoś, co dobrze działa.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Za pomiar światła w aparacie odpowiada czujnik RGB+IR (150 tys. punktów), co zagwarantować ma doskonały pomiar ekspozycji podczas pracy z dynamicznie zmieniającym się oświetleniem, w tym podczas pracy ze światłem jarzeniowym. Dodano też nowy tryb Fine Detail Picture Style oferujące zaawansowane opcje wyostrzania obrazu w celu uzyskania jak największej ilości detali. Ponadto aparat będzie umożliwiał nagrywanie filmów w jakości Full HD 1080p i posiadał tryby HDR, wielokrotnej ekspozycji czy zdjęć z interwałem czasowym.

Model posiadający na końcu nazwy literę R został pozbawiony filtra dolnoprzepustowego, co umożliwić ma wyciągnięcie jezcze większej ilości szczegółów z 50-megapikselowej matrycy. Nowe aparaty Canona z pewnością znajdą nabywców wśród fotografów studyjnych, komercyjnych, fotografów przyrody, pejzażystów i wszystkich tych, dla których jakość obrazu stanowi wartość nadrzędną. Aparaty trafią do sprzedaży pod koniec marca w cenach $3,499 (EOS 5Ds) i $3,699 (EOS 5Ds R). Polskiej ceny na razie nie znamy.

Specyfikacja:

Nazwa Canon EOS 5Ds
Producent Canon
Typ aparatu lustrzanka cyfrowa
Matryca Full Frame (35,9 x 24 mm)
Efektywna rozdzielczość 50,6 Mp
Matryca pełna klatka
Czułość ISO 50 (rozszerzona)
ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800 (rozszerzona)
Rozdzielczość maksymalna 8688 x 5792
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
Kompresja fine
normal
Mocowanie obiektywu Canon EF
Stabilizacja brak
Synchronizacja z lampą 1/200 s
Tryby ekspozycji P, A, S, M
scenerie
tryby użytkownika
Bulb
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Compact Flash
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV
Migawka 1/8000 - 30 s
Bracketing ekspozycji 3 kadry +/- 1/2 lub 1/3 EV
Zdjęcia seryjne 5.4 kl/s
Pomiar światła centralnie-ważony
punktowy
multi
strefowy
Pomiar ostrości 61 punktów AF
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
detekcja fazy
detekcja kontrastu
wielopunktowy AF
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Podgląd głębi tak
Wizjer 100% krycia kadru
powiększenie 0,7x
Ekran LCD 1 040 000 punktów
ClearView II TFT-LCD
3,2-calowy
Rejestracja filmów 720p 60fps
720p 50fps
640 x 480 30fps
640 x 480 25fps
Full HD 30fps
Full HD 25fps
Full HD 24fps
Złącza miniHDMI
USB 3.0
Pilot możliwość sterowania bezprzewodowego
GPS Nie
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
LP-E6
Wydajność zasilania 700
Obudowa magnezowa
uszczelniona
Wymiary 152 x 116 x 76 mm
Waga 930 g
Lustro tak
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Funkcje indywidualne podwójna ekspozycja
zdjęcia z interwałem czasowym
HDR

Informacja prasowa:

Warszawa, 6 lutego 2015 r. – Canon rozszerza system EOS prezentując EOS 5DS i EOS 5DS R - nową linię pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych o ultrawysokiej rozdzielczości. Przekraczając granice możliwości matrycy 
35 mm, nowe modele oferują najwyższą rozdzielczość, dostępną dla aparatów pełnoklatkowkych – 50,6 MP. W połączeniu z szybkością reakcji i trwałością, aparaty zapewniają wysoką jakość, niezależnie od tego czy fotografowana jest architektura, moda, krajobrazy czy ludzie. Dodatkowo, w aparacie EOS 5DS R usunięto filtr dolnoprzepustowy, aby zmaksymalizować rozdzielczość matrycy i jakość obrazu. Wraz z nowymi lustrzankami firma Canon zaprezentowała także najszerszy zmiennoogniskowy obiektyw prostoliniowy (bez zniekształceń geometrycznych), jaki jest dostępny na świecie1 - EF 11-24mm f/4L USM. Model ten idealnie sprawdzi się podczas fotografowania architektury czy krajobrazu.

Nowy standard dla pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych

EOS 5DS i EOS 5DS R wyznaczają nowy standard dla pełnoklatkowych lustrzanek. Łączą szybką i intuicyjną obsługę z nowo zaprojektowaną 50,6 MP matrycą CMOS, co zapewnia dużą elastyczność w fotografowaniu różnych tematów. Zdjęcia będą idealne do wykorzystania na nośnikach wielkoformatowych, takich jak np. billboardy, a także na okładkach magazynów, gdzie liczy się każdy piksel.
Zaawansowana architektura matrycy zapewnia czułość 100-6400 ISO z możliwością rozszerzenia do 50-12800, co przekłada się na wysoką jakość obrazu, niewielkie szumy, wierne odwzorowanie kolorów i szeroki zakres dynamiczny. Dzięki wysokiej rozdzielczości wprowadzono trzy tryby fotografowania z różnym mnożnikiem ogniskowej – 1,3x, 1,6x i 1:1. Widoczne za pośrednictwem wizjera tryby zapewniają wspaniałe rezultaty. Zdjęcia przycięte do 1,6x wciąż mają wysoką rozdzielczość 19 MP.
Aparaty EOS 5DS i EOS 5DS R zostały wyposażone w podwójne procesory DIGIC 6, które zapewniają szybkość reakcji niezbędną do stworzenia najwyższej jakości zdjęć i niepowtarzalnego odwzorowania kolorów. Oba procesory swobodnie przetwarzają dane dostarczane za pośrednictwem 50,6 MP matrycy, jednocześnie redukując ilość szumów i pozwalając fotografować z prędkością 5 klatek na sekundę.

Wyjątkowa automatyka

Aby zagwarantować, że każdy detal fotografowanego obiektu jest wyraźny, EOS 5DS i EOS 5DS R wyposażono w zaawansowany, 61-punktowy system AF, który oferuje 41 punktów krzyżowych, zapewniając precyzję i ostrość na całej powierzchni kadru. Oba aparaty posiadają system automatycznej regulacji ostrości (iTR), który wykorzystuje informacje o kolorach i twarzach do rozpoznawania i śledzenia obiektów poruszających się w obrębie kadru. Rozmycia obrazu są redukowane przez system kontroli wibracji lustra (Mirror Vibration Control System), który używa krzywek do sterowania lustrem (góra, dół), co pozwala uniknąć nagłych zatrzymań oraz wyciszyć dźwięk pracy migawki.
Dodatkowo, EOS 5DS i EOS 5DS R zostały wyposażone w czujnik pomiaru światła RGB+IR o rozdzielczości 150 tys. pikseli z wykrywaniem migotania światła. Dzięki temu aparaty pozwalają robić dokładnie naświetlone zdjęcia, nawet w świetle fluorescencyjnym.

Niesamowite szczegóły, nieograniczona kreatywność

Aparaty EOS 5DS i EOS 5DS R oferują programowalne tryby i ustawienia, aby zapewnić wspaniałe rezultaty za każdym razem. Nowy styl Fine Detail Picture zwiększa poziom szczegółów, które mogą być wydobyte z matrycy, kontrolując ostrość, bez konieczności korzystania z oprogramowania do edycji zdjęć.
Popularne tryby kreatywne, takie jak m.in. wielokrotna ekspozycja czy HDR zapewniają natychmiastowe efekty. Z kolei wbudowany czasomierz pozwala fotografować nawet na długich czasach naświetlania i tworzyć niesamowite filmy poklatkowe (time-lapse), bez konieczności ciągłego nadzorowania aparatu czy wykorzystania zaawansowanego oprogramowania.

Ergonomiczna konstrukcja, programowalne funkcje

Nowe aparaty zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić szybką i płynną obsługę niezależnie od panujących warunków. Wizjer ze 100 proc. elektronicznym pokryciem kadru sprawia, że fotografowanie jest łatwiejsze – można go dostosować do własnych preferencji. Duży 8,11 cm (3,2 cala) ekran LCD Clear View II z antyrefleksyjną strukturą minimalizuje odbicia podczas przeglądania zdjęć. Ekran pełni także funkcję podręcznej tablicy, na której znajdują się najczęściej używane funkcje. Nowy, programowalny ekran szybkiej kontroli (Custom Quick Control) pozwala wybrać rozmiar i położenie ikon, aby dopasować układ do potrzeb i preferencji fotografa.
Oba aparaty zostały wykonane z wysokiej jakości stopu magnezu, aby zapewnić ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dzięki temu są idealnym rozwiązaniem dla fotografów krajobrazów, którzy pracują niezależnie od warunków atmosferycznych.

EOS 5DS R: zaprojektowany z myślą o najwyższej jakości obrazu

Aby zapewnić maksymalny poziom szczegółowości obrazu, w modelu EOS 5DS R usunięto filtr dolnoprzepustowy. Jest to wspaniałe rozwiązanie stworzone m.in. z myślą o fotografii krajobrazu, gdzie występują naturalne wzory. Pozwala wydobyć najdrobniejsze szczegóły, które są decydujące, by dobre zdjęcie stało się niesamowite.

Profesjonalna optyka: EF 11-24mm f/4L USM

Nowe lustrzanki są kompatybilne z serią obiektywów EF, która obejmuje obecnie 71 modeli2. Dziś Canon zaprezentował najszerszy na świecie1 zmiennoogniskowy obiektyw prostoliniowy (bez zniekształceń geometrycznych) - EF 11-24mm f/4L USM. Szeroki zakres ogniskowych 11-24 mm otwiera wiele nowych możliwości przed fotografami zajmującymi się architekturą czy krajobrazem. Nowa struktura optyczna składa się z trzech elementów asferycznych, w tym z najlepszej szlifowanej soczewki asferycznej, która zwiększa jakość obrazu i minimalizuje poziom dystorsji. Dopełnieniem jest solidna i wytrzymała obudowa, która pozwala na pracę przy każdej pogodzie.

EOS 5DS – kluczowe cechy:

- 50,6-megapikselowa matryca CMOS; podwójne procesory DIGIC 6
- Czujnik pomiaru światła RGB+IR o rozdzielczości 150 tys. pikseli
- Prędkość fotografowania: do 5 klatek na sekundę
- 61-punktowy AF
- Fotografowanie z przycięciem

Dodatkowo w EOS 5DS R:

- Usunięty filtr dolnoprzepustowy

EF 11-24mm f/4L USM – kluczowe cechy:

- Krajobrazy dostępne z szerszej perspektywy
- Najszerszy zmiennoogniskowy obiektyw prostoliniowy (bez zniekształceń geometrycznych) na świecie1
- Dystorsja na minimalnym poziomie; idealne warunki do fotografowania architektury i wnętrz
- Zaawansowana struktura optyczna: ochrona przed efektami ducha 
i flary
- Płynny i cichy AF z ręcznym przeostrzeniem
- Odporny na warunki atmosferyczne

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
11
Sony ZV-E10 II - aparat dla vlogerów z dużymi usprawnieniami (i wyższą ceną)
Sony ZV-E10 II - aparat dla vlogerów z dużymi usprawnieniami (i wyższą ceną)
Sony prezentuje drugą generację aparatu, który w przystępnej cenie oferować ma dużo możliwości osobom zainteresowany nagrywaniem filmów do internetu. Nowy ZV-E10 II to m.in. lepsza...
7
Pixii Max - alternatywa dla Leiki po raz pierwszy z pełną klatką
Pixii Max - alternatywa dla Leiki po raz pierwszy z pełną klatką
Pixii prezentuje swój najnowszy aparat dalmierzowy. Model Max jako pierwszy w serii prowadza matrycę pełnoklatkową, stając się pełnoprawnym rywalem dla aparatów Leica.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)