Aparat cienki jak kartka papieru? To możliwe

0

Autor: Maciej Luśtyk

25 Listopad 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Producenci bezlusterkowców reklamują swoje aparaty jako mniejsze i lżejsze od lustrzanek, ale być może już niedługo rozmiary aparatów przestaną w ogóle mieć znaczenie. Twórcy sensora FlatCam opracowali bowiem technologię, która pozwala pozbyć się obiektywu i tworzyć moduły fotograficzne niewiele grubsze od kartki papieru.

Za wynalazkiem stoją naukowcy z Rice University. Opracowany przez nich moduł o nazwie FlatCam pozwala na wykluczenie konieczności korzystania z obiektywu w całym procesie fotografowania, co w przyszłości pozwoli na skonstruowanie ultra płaskich aparatów. Wszystko to za sprawą specjalnej maski pokrywającej matrycę, której korzeni możemy szukać w fotografii otworkowej. W tym wypadku sensor korzysta jednak z wielu otworków o różnych rozmiarach, co pozwoli na skorygowanie ostrości już po wykonaniu zdjęcia, podobnie jak możemy to robić za pomocą aparatu Lytro.

Skonstruowany prototyp oferuje na razie niewielką rozdzielczość i umożliwia zapisywanie zdjęcia o rozmiarach jedynie 512 x 512 pikseli. Twórcy chcą jednak dalej rozwijać technologię, która odpowiednio zaimplementowana, z pewnością zainteresuje producentów smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Konstrukcje wykorzystujące podobne rozwiązania mogłyby też na dobre odmienić wygląd kamerek sportowych.

Na rzeczywiste aparaty z matrycą FlatCam przyjdzie nam z pewnością jeszcze troche poczekać. Niemniej jednak kolejny raz otrzymujemy dowód na to, że w fotografii wiele się jeszcze może wydarzyć, a jej przyszłość nie raz nas jeszcze zaskoczy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie rice.edu

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa
Pentax K-3 III - lustrzanka wiecznie żywa
Podczas gdy większość producentów wygasza systemy lustrzankowe, Pentax szykuje się na premierę kolejnej odsłony ich popularnej serii. Czy w 2020 roku lustro i to...
47
7
Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem
Leica M10-P Reporter - kuloodporna „M-ka” z kevlarowym pancerzem
Jak tłumaczy producent, inspiracją do stworzenia tej unikalnej konstrukcji, była historia fotografa wojennego, któremu Leica mogła uratować życie.
8
0
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
DJI Pocket 2 - kieszonkowy trzyosiowy gimbal jeszcze wydajniejszy
Większa matryca, szerszy obiektyw i sporo innych udoskonaleń. DJI zaprezentowało drugą generację kieszonkowego gimbala z wbudowaną kamerą.
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)