Fotografujesz otworkiem? Pokaz swoje zdjęcia na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2023

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Jesienią tego roku śląskie galerie sztuki po raz kolejny zapełnią się pracami wykonanymi tą szczególną techniką. Nabór prac do 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej potrwa do 30 maja.

Fotografia otworkowa nie wymaga drogiego sprzętu. Wręcz przeciwnie: do uzyskania zdjęć wystarczy zwykła puszka. Jeśli przez wykonany w niej otwór wpadnie światło, to na umieszczonym w niej wcześniej materiale światłoczułym pojawi się obraz. Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO już od prawie dwudziestu lat pokazuje najciekawsze projekty artystyczne, wykonane tą techniką.

Każdego roku OFFO pokazuje prace blisko 100 artystów

- Mieliśmy już przyjemność gościć prace z praktycznie wszystkich części globu: od Australii, przez Europę, po obie Ameryki. Jesteśmy otwarci na wszelkie projekty: od maleńkich polaroidów, przez wielkoformatowe prace, po multimedialne pokazy. Zwykle podczas festiwalu pokazujemy prace łącznie około stu artystów - mówi Witold Englender, właściciel galerii „Ciasnej” w Jastrzębiu-Zdroju, organizator festiwalu.

W ramach biennale swoje wystawy prezentowała w Polsce między innymi Jessica Ferguson czy Eric Renner, a z polskich artystów Paweł Kula, Paweł Janczaruk czy Georgia Krawiec. Od lat OFFO współpracuje między innymi z galerią Pavlovka w Ukrainie.

- Cenimy sobie różnorodność, więc do współpracy zapraszamy artystów z całego świata. W tym roku postanowiliśmy otworzyć się również na fotografie wykonywane w technikach bezkamerowych - dodaje Englender.

Jak aplikować?

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 30 maja. Aplikować mogą zarówno twórcy indywidualni, jak i grupy twórcze. Warunkiem wzięcia udziału w Festiwalu jest nadesłanie drogą elektroniczną co najmniej 5 prac wykonanych techniką otworkową (lub bezkamerową) do kwalifikacji. Nie określa się tematyki, formy prac. Maksymalna wielkość pliku 1 Mb.

W zgłoszeniu należy podać ilość, format i sposób oprawy prac (passe-partout i inne), które mają być pokazane na OFFO oraz zaznaczyć, które prace są w technice bezkamerowej wraz z opisem techniki. W tym celu należy nadesłać drogą elektroniczną wypełniony formularz zgłoszeniowy, a jego wydruk załączyć do wysyłanych prac.

Prace, prezentowane w ramach OFFO powinny być zamkniętymi cyklami, zestawami lub serią zdjęć. Format zdjęć od 30x40 do 70x100 cm (wymiar zdjęć lub passe-partout). Warunkiem niezbędnym jest, by prace wykonane zostały techniką otworkową (pinhole photography) i miały wysoki poziom artystyczny.

W tym roku po raz pierwszy festiwal będzie pokazywać również prace wykonane techniką bezkamerową. Prace oprawione, w nietypowych formatach i formie mogą być przyjmowane wyłącznie po uzgodnieniu z organizatorami (w momencie zgłaszania na Festiwal). Prace, do których oprawy użyte zostało szkło, nie będą przyjmowane. Preferowane będą duże cykle (powyżej 10 zdjęć) i wystawy autorskie lub grupowe, niepokazywane do tej pory w ramach OFFO.

Zgłoszenia można wysyłać na adres offo@wp.pl lub OFFO.Festiwal@gmail.com. Więcej informacji i pełny regulamin naboru znajdziecie na stronie offo.dl.pl.

Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2023

X Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej odbędzie się w dniach 27-28 października 2023 roku. Główne imprezy festiwalowe odbędą się w Jastrzębiu-Zdroju i Olzie.

Więcej informacji na stronie offo.dl.pl i profilu facebookowych wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)