Gdy zdajesz sobie sprawę, że żyłeś w sekcie - „Szczęśliwa wina” Jagody Valkov w Społecznym Centrum Fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

27 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Społeczne Centrum Fotografii zaprasza na wystawę indywidualną Jagody Valkov. Ekspozycja „Szczęśliwa wina” bierze na warsztat wspomnienia  z trzynastu lat życia, które artystka spędziła w organizacji religijnej.

Co się dzieje, kiedy wspomnienia codziennego życia nagle zabarwia świadomość, że odbywało się ono nie tyle „blisko kościoła”, co po prostu w sekcie? Jagoda Valkov po latach spędzonych w Ruchu Rodzin Nazaretańskich, zdjęcia z rodzinnych albumów zmieniła w kolaże, nakładając na obrazy inne, odnoszące się do religijnej rzeczywistości, kształtującej światopogląd społeczności.

Fragmenty minionej rzeczywistości

Szczęśliwa wina to cykl osobistych kolaży Jagody Valkov. Artystka w swoich pracach połączyła fotografie z rodzinnego archiwum oraz z albumów członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich z nowoczesną, symboliczną grafiką. Są to przetworzone wspomnienia z okresu dorastania, a zarazem z trzynastu lat życia, które artystka spędziła w organizacji religijnej.

fot. Jagoda Valkov, "Wtajemniczenie", z wystawy "Szczęśliwa wina"

Jagoda Valkov w osobisty i świeży sposób powraca do tego okresu, pobudza pamięć, tworzy oniryczne, psychodeliczne obrazy, wciągające widza do świata, w którym granica między snem a odtworzoną rzeczywistością jest niezwykle delikatna. Stałym elementem kolaży są motywy religijne. Wydobyte z otchłani pamięci fragmenty minionej rzeczywistości: zwierzęta i węże, symbolizujące moc szatana, o którego wpływie na życie człowieka (także dziecka) organizacja nieustannie przypominała. Motywy diabła jako wcielonego zła mieszają się z uświęconymi ptakami, symbolizującymi Ducha Świętego. Aureole, serce Jezusa, róże i inne symbole świętości nie istnieją samodzielnie w tym świecie. Przytłaczają je wizje korony cierniowej, much, szarańczy i plag biblijnych.

Zastosowana estetyka, w której wspomnienia przenikają się z obrazami symbolicznymi oraz ze świadectwami z okresu istnienia w ramach organizacji religijnej, wciąga do intrygującej i fascynującej przestrzeni. Kolory, wizje, sny i rzeczywiste obrazy tworzą intensywny koktajl, mienią się niczym w obrazy w kalejdoskopie, jest to prawdziwie „szczęśliwa wina”.

Ruch Rodzin Nazaretańskich

Ruch Rodzin Nazaretańskich wyrósł z inicjatywy, nieżyjącego już, księdza Tadeusza, który współpracował ze świeckim Sławomirem; wraz z grupą wiernych w 1985 roku powołali oni w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Członkowie Ruchu są wpatrzeni w Świętą Rodzinę z Nazaretu. Pragnęli (i wciąż pragną - bo Ruch istnieje, zreformowany w 2009 roku) naśladować jej świętość, która realizuje się w codzienności przeżywanej z Bogiem i w braterskiej wspólnocie. Obecnie Ruch w Polsce istnieje jako federacja ponad dwudziestu stowarzyszeń diecezjalnych, działając w oparciu o statut zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu 2013 r. Delegatem Episkopatu do spraw Ruchu jest Ks. Bp Andrzej Siemieniewski. Działa przy parafiach, a w jego strukturach funkcjonują sekcje dla dzieci, młodzieży, studentów i dorosłych.

Kolaże zostały opatrzone cytatami z Dekretu nr 314/A/2009, wydanego przez arcybiskupa Kazimierza Nycza w sprawie Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Szczęśliwa wina” można oglądać do 20 kwietnia 2023 roku w Społecznym Centrum Fotografii, przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie.

Jagoda Valkov - sylwetka artystki

absolwentka Akademi Sztuk Pięknych w Łodzi, Architektury Krajobrazu na SGGW. Ukończyła DOKPRO w Szkole Wajdy, uczestniczka mentorskiego programu Sputnik Photos oraz Akademii Fotografii w Warszawie. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie facebookowej SCF.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
W programie FFWRS’24 wystawa główna tegorocznych rezydentów, Antoniny Gugały, Jacka Poremby i Sary Ahde, premiery m.in. Szymona Rogińskiego, Emmy Sarpaniemi i Artura Pławskiego oraz...
9
W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival
W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival
Eksploracja współczesnych definicji kobiecości na zdjęciach Emmy Sarpaniemi, pytania o nierówności społeczne u Federico Estola, i refleksja czym jest fotografia w dobie technologii w projektach...
1
Upał w Warmucie - weekendowa wystawa fotografii i pokaz filmów
Upał w Warmucie - weekendowa wystawa fotografii i pokaz filmów
Dwanaście osobistych wypowiedzi fotograficznych, autorskie filmy i prace wideo. W ten weekend warto wybrać się na wystawę “Upał”.
9
Powiązane artykuły