W Warszawie powstało Społeczne Centrum Fotografii - nowa przestrzeń dla wszystkich zainteresowanych fotografią

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Już niebawem na fotograficznej mapie Polski zagości nowy punkt, który powinien zainteresować wszystkich miłośników sztuki fotograficznej. Społeczne Centrum Fotografii ma być miejscem wystaw, działań edukacyjnych i wymiany doświadczeń.

Społeczne Centrum Fotografii Chłodna 20 to wspólna inicjatywa Fundacji Archeologia Fotografii i kolektywu Sputnik Photos. “Jest to miejsce dedykowane fotografii, ze stałym programem wystaw, prowadzące działalność edukacyjną oraz badawczą.” - komentują twórcy.

Wystawy, spotkania, warsztaty i wiele więcej

W ramach Centrum odbywać się będą m.in.: prezentacje wystaw, premiery publikacji i działania edukacyjne. Przestrzeń ma być także udostępniana zainteresowanych twórcom. Jak na razie nie znamy więcej szczegółów odnośnie planowanych działań SCF, można jednak spodziewać się wzmożonej aktywności w obszarze wydarzeń, jakie już wcześniej prowadziła FAF. W końcu centrum mieści się w obecnej siedzibie galerii fundacji.

Siedziba Społecznego Centrum Fotografii

Możemy więc liczyć na warsztaty, spotkania z twórcami czy też cykliczne konsultacje z cyklu “Odkurzamy domowe archiwa”, w ramach których specjaliści opowiedzą o tym, jak niewielkim nakładem kosztów i czasu uratować zbiór fotografii rodzinnej.

Spacer z Adamem Pańczukiem

Oprócz tego, w ramach wydarzeń inaugurujących działalność Społecznego Centrum Fotografii, w najbliższą niedzielę, 8 marca 2020 roku, w godzinach 11:00 - 13:00 odbędzie się bezpłatny spacer fotograficzny ulicami Woli z członkiem Sputnik Photos, Adamem Pańczukiem (informacje o zapisach na facebookowej stronie wydarzenia).

Adam Pańczuk, "O Warszawie"

Wydarzenie jest nawiązaniem do wydanej przez artystę pod koniec 2019 roku alternatywnego przewodnika „O Warszawie”. Publikacja to zbiór tekstów o stolicy Polski napisanych przez pisarzy, muzyków i dziennikarzy wraz ze zdjęciami Adama Pańczuka. Autorami są Sylwia Chutnik, Ludwika Włodek, Paweł Althamer, Filip Springer, Bartek Waglewski, Joanna Sosnowska, Małgorzata Kucewicz, Wojciech Mann, Piotr Fiedler i wielu innych. W książce opowiadają własne, prywatne historie o mieście.

- Usłyszałem kiedyś, że Warszawa jest testem na wyobraźnię, że do odkrycia jej potencjału właśnie ona jest potrzebna. Kiedy chodziłem po ulicach stolicy, często towarzyszyło mi uczucie niedosytu i myśl, że dookoła mnie ukrywa się coś, czego nie dostrzegam, nie potrafię zobaczyć, nie wiem. - mówi Pańczuk. - Postanowiłem więc poznać Warszawę poprzez doświadczenia, wiedzę, wspomnienia ludzi, których cenię i lubię jako twórców, artystów, dziennikarzy, naukowców. (…) Chciałbym, aby ta publikacja i spacer były zachętą do wyszukiwania takich tajemnic i poznawania historii ulic i zaułków Woli.

fot. Adam Pańczuk

Społeczne Centrum Fotografii

Społeczne Centrum Fotografii Chłodna 20 mieście się przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. Otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00 (w poniedziałki w godzinach 10:00-16:00). O wydarzeniach organizowanych w ramach SCF będziemy was informować na bieżąco.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji znajdziecie na fanpage’u SCF w serwisie Facebook.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Sebastião Salgado doceniony jedną z najważniejszych na świecie nagród artystycznych
Sebastião Salgado doceniony jedną z najważniejszych na świecie nagród artystycznych
Japońskie Stowarzyszenie Artystów przyznało słynnemu fotografowi nagrodę Praemium Imperiale. Za swoją twórczość 77-letni Sebastião Salgado otrzyma 15 milionów jenów, czyli ponad 500 000 zł.
0
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla twórców związanych z Warszawą. Na start projekt o nieznanej historii Kampinosu
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla twórców związanych z Warszawą. Na start projekt o nieznanej...
W Muzeum Warszawy powstaje nowe miejsce dla młodych artystek i artystów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Pierwsza...
8
Spotkanie z Zuzą Krajewską i Jakubem Skrzywankiem
Spotkanie z Zuzą Krajewską i Jakubem Skrzywankiem
Wszyscy Jesteśmy Fotografami zaprasza na drugie spotkanie w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 4”. Twórcy porozmawiają o swoim...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)