Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Dziecinne rysunki, pluszowe maskotki i wielkie marzenia. Zosia Promińska fotografuje niepełnoletnie modelki, które czekają na szansę w świecie mody

4

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Po 15 latach w zawodzie modelki Zosia Promińska sama stanęła za aparatem. W debiutanckim projekcie “Waiting Room” analizuje osobliwe zjawisko, jakim jest poczekalnia świata mody. Od 14 lutego w galerii Instytutu Fotografii Fort.

Na cykl “Waiting Room” składa się ponad 100 wyreżyserowanych spotkań w całej Polsce, od wielkich miast po prowincjonalne miejscowości. Portrety niepełnoletnich modeli i modelek, będących u progu dojrzewania, zostały starannie zaaranżowane w intymnych przestrzeniach ich pokojów. Bohaterowie projektu pozują w otoczeniu drobnych detali, ilustrujących ich nastoletnią czy wręcz dziecinną jeszcze rzeczywistość - pluszowych misiów, lalek, plakatów.

Zdjęcia przedstawiają ich w strojach pochodzących z najnowszych kolekcji najlepszych polskich projektantów, tak aby wyglądali niczym zawodowi modele i modelki, ponieważ o takiej karierze, w blasku mody, marzą. Ciągle jednak czekają na swoją szansę. Choć podpisali już kontrakt z agencją, od wybiegu i pracy z projektantami dzieli ich kilka lat.

"Jako była modelka, Zosia Promińska jest idealnym świadkiem eksploatacji młodych ludzi w branży modowej"

fot. Zosia Promińska, "Ewelina, 13 lat", z cyklu "Waiting Room"

Od czasu kampanii #MeToo, świat mody coraz poważniej traktuje wdrażanie standardów ochrony modelek, w tym szczególnie nieletnich. Należy do nich prawo podnoszące dolną granicę wieku modeli zatrudnionych podczas Tygodnia Mody. Agencje jednak wciąż wyławiają bardzo młode twarze i ciała, jeszcze na etapie ich najintensywniejszego rozwoju, w momencie, gdy te podlegają najszybszym zmianom.

Zosia Promińska, po ponad 15 latach w zawodzie modelki postanowiła stanąć po drugiej stronie obiektywu i uczynić z niego narzędzie analizy nadzwyczajnego pod wieloma względami zjawiska, jakim jest poczekalnia świata mody.

fot. Zosia Promińska, "Sofia, 12 lat", z cyklu "Waiting Room"

- Poczekalnia to niesamowita kolekcja portretów nieletnich modeli, wykonanych przez Zosię Promińską. Ona sama, jako była modelka, jest idealnym świadkiem eksploatacji młodych ludzi w branży modowej. - mówi Michał Szlaga, kurator wystawy. 

Znakiem rozpoznawczym cyklu jest swoisty surrealizm. (...) Projekty Gosi Baczyńskiej czy Macieja Zienia wyglądają w tych ujęciach nierealnie, lecz jeszcze bardziej nierealne są uchwycone w obiektywie fotografki scenerie prywatnych pokojów jej bohaterów. To przestrzenie wypełnione atrybutami kojarzącymi się ze snem. We wnętrzach dominują łóżka, większe lub mniejsze, często z rozrzuconą jeszcze pościelą. Scenerii dopełniają tu i ówdzie dziecinne rysunki, upchnięte pod łóżkami, lub na górnych półkach zabawki, ogromne pluszowe maskotki, symbole ukochanych klubów sportowych, czy zdjęcia ulubionych zwierząt. Promińska inscenizuje swoje kadry organicznie, płynnie łączy elementy zastane i dodane, posługując się znalezioną w tych dziecięcych pokojach składnią zabawy.

Tekst: Anna Mituś

fot. Zosia Promińska, "Dominika, 13 lat", z cyklu "Waiting Room"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy “Waiting Room” odbędzie się w piątek, 14 lutego 2020 roku, o godzinie 19:00 w Galerii IFF, w Forcie Mokotów (budynek nr. 6), przy ul. Racławickiej 99 w Warszawie. W trakcie wernisażu w cenie 300 zł będzie można kupić jedną z fotografii z cyklu „Waiting Room” wydaną w edycji 50 egzemplarzy w formacie 35 x 50 cm, numerowaną i sygnowaną przez autorkę.

W niedziele 16 lutego, 15 marca i 29 marca o godzinie 13:00 odbędą się także oprowadzenia po wystawie z udziałem autorki i kuratora. Wystawę będzie można oglądać do 29 marca. Bilety w cenie 7 zł.

Zosia Promińska

Rocznik 1985. artystka wizualna, fotografka. Laureatka sekcji ShowOFF 2019 podczas festiwalu Miesiąca Fotografii w Krakowie. Była nominowana do ReGeneration5 w Museé l’Elysée. Studiowała etnolingwistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Żyje i pracuje w Szwajcarii oraz Portugalii, gdzie znajduje się jej studio.

Od piętnastego roku życia przez blisko szesnaście lat wykonywała zawód modelki. W swoim debiutanckim projekcie „Waiting Room” porusza tematy związane z presją społeczną wywieraną na jednostkę oraz przygląda się współczesnym zasadom projektowania i krytyki piękna. Obecnie we współpracy z wydawnictwem Kehrer Verlag pracuje nad książką „Waiting Room”, której premiera przewidziana jest na jesień 2020. Jej prace były publikowane m.in. na łamach „Vogue”, „i-D”, „Harper’s Bazaar” i „L’Officiel”.

Wiecej informacji znajdziecie pod adresem instytutfotografiifort.org.pl oraz na facebookowej stronie wydarzenia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday 2020 w CEWE Fotojoker - przegląd ofert
Black Friday 2020 w CEWE Fotojoker - przegląd ofert
CEWE Fotojoker, najdłużej działająca na rynku fotograficznym sieć w Polsce, z okazji zbliżającego się Black Friday przygotowała w tym roku wyjątkową ofertę - okazje...
34
0
Poznaj najnowszy sprzęt wideo - BEIKS Media Show 2020 zaprasza na transmisje 26 listopada i 3 grudnia
Poznaj najnowszy sprzęt wideo - BEIKS Media Show 2020 zaprasza na transmisje 26 listopada i 3...
W tym roku wydarzenie odbywa się w formie transmisji internetowych. W programie 12 warsztatów i seminariów, które będzie można za darmo oglądać online.
1
0
Quadralite Black Friday 2020 - oświetlenie fotograficzne i akcesoria ponad 50% taniej
Quadralite Black Friday 2020 - oświetlenie fotograficzne i akcesoria ponad 50% taniej
Do stawki firm oferujących ciekawe promocje na Black Friday dołącza Quadralite. W ramach akcji poszczególne produkty można kupić nawet 900 zł taniej.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)