Oto robot, który zastąpić ma fotografów modowych

1
Maciej Luśtyk
22 Luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Automatyzacja wkracza w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Nic dziwnego, że coraz bardziej obecna staje się także w fotografii. Czy kiedykolwiek roboty zastąpią fotografów? Niestety, w przypadku niektórych dziedzin może wydarzyć się to szybciej niż nam się wydaje.

Automatyzacja wszelkich pracochłonnych procesów to coraz silniejszy trend, którego przejawy widzimy chociażby w ostatnich dokonaniach na polu obróbki obrazu. Czy jednak z całego procesu tworzenia zdjęć można w ogóle wyeliminować fotografa? Według firmy StyleShoots tak właśnie będzie wyglądać przyszłość branży, przynajmniej jeśli chodzi o fotografię modową i produktową dla potrzeb handlu.

 

StyleShoots Live to coś w rodzaju profesjonalnej fotobudki, która wyposażona w aparat Canon EOS-1D X Mark II, obiektyw 24-105 mm oraz cały zestaw paneli LED o wysokim współczynniku CRI łatwo pozwoli dostosować oświetlenie, sama wykona zdjęcia i filmy 4K modela w różnych formatach, wariantach i zbliżeniach, a następnie je wyedytuje, posegreguje i zapisze w formacie gotowym do użycia w internecie. Rola człowieka sprowadza się wyłącznie do obsługi interfejsu (na 12-calowym iPadzie Pro), wybrania ostatecznych kadrów i oczywiście stylizacji fotografowanej osoby.

Robot ma być w stanie wykonać pracę nawet nie samego fotografa, ale także osoby odpowiedzialną za rejestrację coraz bardziej popularnych ostatnimi czasy filmów modowych i retuszera. Nie mówiąc już o tym, że w tym ostatnim wypadku pozwolić ma na zaoszczędzenie długich godzin, które normalnie trzeba by przeznaczyć na postprodukcję zdjęć. Jedyne co będzie musiał zrobić użytkownik to dobrać odpowiedni styl obróbki z dostępnej listy i format zapisu zdjęcia (JPG, PNG, TIFF, RAW).

Oczywiście maszyna (przynajmniej na razie) nie zastąpi fotografa podczas tworzenia kampanii wizerunkowych, ale przy wielu mniej wymagających, rzemieślniczych zleceniach, powinna bez problemu sprostać stawianym przed nią zadaniom. Czy osoby zajmujące się tego typu fotografią powinny się obawiać?

Biorąc pod uwagę dostępność tego typu rozwiązania i prawdopodobnie zaporową cenę (ta nie jest oficjalnie podawana) fotografowie na razie jeszcze mogą spać spokojnie. Pytanie tylko jak długo. Nikogo jednak nie powinno zdziwić jeśli w niedalekiej przyszłości podobne urządzenie pojawi się na wyposażeniu marek odzieżowych i dużych sklepów internetowych. W perspektywie czasu to w końcu znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Niewykluczone też, że gdyby taka usługa była powszechnie dostępna, byłyby chętne skorzystać z niej także mniejsze firmy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem styleshoots.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
4
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
22
24
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
19
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)