Oto robot, który zastąpić ma fotografów modowych

Oto robot, który zastąpić ma fotografów modowych

Automatyzacja wkracza w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Nic dziwnego, że coraz bardziej obecna staje się także w fotografii. Czy kiedykolwiek roboty zastąpią fotografów? Niestety, w przypadku niektórych dziedzin może wydarzyć się to szybciej niż nam się wydaje.

Automatyzacja wszelkich pracochłonnych procesów to coraz silniejszy trend, którego przejawy widzimy chociażby w ostatnich dokonaniach na polu obróbki obrazu. Czy jednak z całego procesu tworzenia zdjęć można w ogóle wyeliminować fotografa? Według firmy StyleShoots tak właśnie będzie wyglądać przyszłość branży, przynajmniej jeśli chodzi o fotografię modową i produktową dla potrzeb handlu.

 

StyleShoots Live to coś w rodzaju profesjonalnej fotobudki, która wyposażona w aparat Canon EOS-1D X Mark II, obiektyw 24-105 mm oraz cały zestaw paneli LED o wysokim współczynniku CRI łatwo pozwoli dostosować oświetlenie, sama wykona zdjęcia i filmy 4K modela w różnych formatach, wariantach i zbliżeniach, a następnie je wyedytuje, posegreguje i zapisze w formacie gotowym do użycia w internecie. Rola człowieka sprowadza się wyłącznie do obsługi interfejsu (na 12-calowym iPadzie Pro), wybrania ostatecznych kadrów i oczywiście stylizacji fotografowanej osoby.

Robot ma być w stanie wykonać pracę nawet nie samego fotografa, ale także osoby odpowiedzialną za rejestrację coraz bardziej popularnych ostatnimi czasy filmów modowych i retuszera. Nie mówiąc już o tym, że w tym ostatnim wypadku pozwolić ma na zaoszczędzenie długich godzin, które normalnie trzeba by przeznaczyć na postprodukcję zdjęć. Jedyne co będzie musiał zrobić użytkownik to dobrać odpowiedni styl obróbki z dostępnej listy i format zapisu zdjęcia (JPG, PNG, TIFF, RAW).

Oczywiście maszyna (przynajmniej na razie) nie zastąpi fotografa podczas tworzenia kampanii wizerunkowych, ale przy wielu mniej wymagających, rzemieślniczych zleceniach, powinna bez problemu sprostać stawianym przed nią zadaniom. Czy osoby zajmujące się tego typu fotografią powinny się obawiać?

Biorąc pod uwagę dostępność tego typu rozwiązania i prawdopodobnie zaporową cenę (ta nie jest oficjalnie podawana) fotografowie na razie jeszcze mogą spać spokojnie. Pytanie tylko jak długo. Nikogo jednak nie powinno zdziwić jeśli w niedalekiej przyszłości podobne urządzenie pojawi się na wyposażeniu marek odzieżowych i dużych sklepów internetowych. W perspektywie czasu to w końcu znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Niewykluczone też, że gdyby taka usługa była powszechnie dostępna, byłyby chętne skorzystać z niej także mniejsze firmy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem styleshoots.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8