To był styl. Moda lat 50. i 60. w obiektywie Rolke, Plewińskiego i Greena

Autor: Maciej Luśtyk

14 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Przy okazji nadchodzącego Cracow Fashion Week będziemy mieli wyjątkową okazję wejrzeć w świat stylu lat 50. i 60 XX wieku. W krakowskiej Galerii BB zobaczymy jak różniło się podejście do fotografii modowej w powojennej Ameryce i Polsce okresu PRL.

Trzej wybitni artyści: Milton Greene, Tadeusz Rolke i Wojciech Plewiński publikowali swoje fotografie w tym samym okresie, w latach 50. i 60. XX wieku.  Jednak gdy Greene utrwalał kobiece piękno w pełnych rosnącej powojennej zamożności i wolności Stanach Zjednoczonych, Wojciech Plewiński i Tadeusz Rolke Rolke swoją przygodę z fotografowaniem kobiecego piękna zaczynali w stalinowskiej Polsce, w której codziennością były aresztowania, wyroki i niepewność jutra.

fot. Wojciech Plewiński, Nazar, 1966

Czy amerykański „ideał” Marilyn Monroe, który uczynił sławnym na całym świecie Miltona Greena, stanowił dla Wojciecha Plewińskiego i Tadeusza Rolke inspirację? Dlaczego Marilyn Monroe zainspirowała Greena?

Na te i inne pytania odpowie organizowana w ramach Cracow Fashion Week wystawa „FASHION 50/60 - Szukając Marylin”, organizowana przez Galerię BB. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w niedzielę, 19 marca 2017 roku o godzinie 15:00, w placówce przy ul. Skałecznej 5. Wtedy też odbędzie się oprowadzenie kuratorskie po wystawie oraz spotkanie z Tadeuszem Rolke. Wstęp wolny.

Kuratorem wystawy jest Waldemar Plusa.

fot. Tadeusz Rolke, Warszawa, 1967

Sylwetki autorów:

Milton Greene, 1922, amerykański fotograf gwiazd, swoje najważniejsze zdjęcia opublikował w "Harper’s Bazar", "Vogue", "Look" i w "Life Magazine", Fotografował m.in. Elizabeth Taylor, Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Ave Gardner, Sammy Davis, Jr., Catherine Deneuve, Marlene Dietrich, Judy Garland. I, oczywiście, Marilyn Monroe.

Wojciech Plewiński, 1928, związał swoje profesjonalne życie z Krakowem, z którego pochodzi. W latach 50. rozpoczął współpracę z wydawanym w Krakowie tygodnikiem “Przekrój”, na którego okładki wykonał setki zdjęć pięknych i interesujących dziewczyn, słynnych „kociaków".

fot. Milton Greene, Marylin Monroe, 1956

Tadeusz Rolke, 1929, publikował w tygodnikach „Stolica” i „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”. Fotografował modę także dla „Przekroju”. Jego ulubioną modelką była Lucy, a przed jego obiektywem stawały gwiazdy tamtych lat, m.in. Elżbieta Czyżewska, uchodząca za polską Marilyn Monroe.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie pod adresem galeriabb.com.

(fot. okładkowa: Tadeusz Rolke, Smyk, 1960, źródło: materiały prasowe)

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Robisz zdjęcia otworkiem? Pokaż swoje zdjęcia na festiwalu OFFO 2025
Robisz zdjęcia otworkiem? Pokaż swoje zdjęcia na festiwalu OFFO 2025
Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej jesienią kolejny raz zawita w okolice Górnego Śląska. Wszyscy chętni do końca kwietnia mogą zgłaszać propozycje własnych wystaw stworzonych...
6
Zbiorowa wystawa fotografów National Geographic w Służewskim Domu Kultury
Zbiorowa wystawa fotografów National Geographic w Służewskim Domu Kultury
Warszawski SDK zaprasza na wystawę „Żywioły / Woda”, w ramach której zobaczymy zdjęcia czworga polskich fotografów National Geographic (Marek Arcimowicz, Paweł Młotkowski, Mikołaj...
1
Monumentalny "Zapis Socjologiczny" Zofii Rydet na wystawie w Białymstoku
Monumentalny "Zapis Socjologiczny" Zofii Rydet na wystawie w Białymstoku
Do 4 maja w białostockim Centrum im. Ludwika Zamenhofa można oglądać wystawę wyjątkowe projektu dokumentalnego Zofii Rydet. Ekspozycja to przekrojowe spojrzenie na dzieło, które w 2024...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)