“Reporter” - monograficzna wystawa zdjęć Wojciecha Plewińskiego w Muzeum w Gliwicach

18 Sty 2018
“Reporter” - monograficzna wystawa zdjęć Wojciecha Plewińskiego w Muzeum w Gliwicach

Wojciech Plewiński, legenda polskiej fotografii powojennej to twórca niezwykle wszechstronny. Podczas swojej długiej kariery zasłynął jako portrecista, fotograf mody czy autor potężnej dokumentacji polskiego teatru. Jego zdjęcia od 26 stycznia będzie można oglądać w Czytelni Sztuki Muzeum w Gliwicach.

Wystawę “Reporter” otwierają mniej znane fotografie, świadectwo rodzenia się własnego spojrzenia na otaczający świat, zamykają zaś zdjęcia ostatnio wykonane, kolorowe notatki bez przeznaczenia. Pomiędzy nimi cała praca Wojciecha Plewińskiego, od początku lat 50. ubiegłego wieku do dziś, świadectwo żarliwego oglądania i zapisywania świata, z wiarą, że zapis może ten świat utrwalić. Ekspozycja złożona została zarówno z odbitek oryginalnych, jak i wykonanych współcześnie, stara się fotografa pokazać nieco inaczej niż dotąd: jako wybitnego dokumentalistę.

- Na tle innych fotoreporterów tego okresu Wojciech Plewiński wyróżnia się ciepłym podejściem do swoich bohaterów. Opowiada w nich zazwyczaj małą historię, próżno tu szukać wielkich wydarzeń, politycznych masówek lat 50. czy 60., zdjęć ze zjazdów partyjnych czy strajków. - mówi kurator wystawy, Wojciech Nowicki. - Plewiński fotografuje twarze, sylwetki, obejścia i mieszkania, także własne życie. Po latach na plan pierwszy wysuwają się cykle zdjęć, które nie mogły się niegdyś ukazać, często były cenzurowane, pokazywały bowiem Polskę bez makijażu.

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Italia’57, 1957

Wernisaż i wydarzenia towarzyszące

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 26 stycznia 2018 roku, o godzinie 18:00, w Czytelni Sztuki Muzeum w Gliwicach, przy ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny. Fotografie będzie można oglądać do 23 marca.

Otwarcie wystawy połączone ze spotkaniem z Wojciechem Plewińskim. Rozmowę poprowadzą kurator Wojciech Nowicki oraz Grzegorz Krawczyk - szef Czytelni Sztuki.

fot. Wojciech Plewiński, Ziemie Zachodnie, 1957

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty fotoreportażu “Między słowem a obrazem” prowadzone przez Michała Łuczaka i Filipa Springera. Dowiemy się m.in. jak pracować z fotografią i tekstem, jak edytować własne materiały fotograficzne. Nawiązując do fotografii Wojciecha Plewińskiego, Michał Łuczak i Filip Springer wrócą do dawnych prasowych praktyk współpracy fotografa i reportera. Wraz z uczestnikami warsztatów sprawdzą, które z tych praktyk, mimo kryzysu prasy drukowanej, są dalej wartościowe i można je wykorzystać dziś, na przykład publikując swoje zdjęcia w internecie.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 100 zł. Zapisów można dokonywać pod numerem 783 560 006.

Wojciech Plewiński

Wojciech Plewiński, urodzony w Warszawie, rocznik 1928, z wykształcenia jest architektem. Studia ukończył w Krakowie, dwa lata po uzyskaniu dyplomu rozpoczął trwającą do końca jego kariery zawodowej współpracę z „Przekrojem”. Współpracował także z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ziemią” czy „Polską”. Należy do najważniejszych przedstawicieli pokolenia polskich fotografów powojennych. Jest bliskim krewnym francuskich fotografów humanistycznych lat 50. XX wieku - Roberta Doisneau, Édouarda Boubata, chwilami Henri’ego Cartier-Bressona – obdarzonym wyjątkowo czujnym i czułym, niemal pozbawionym ironii spojrzeniem; choć jego język wizualny z czasem staje się nieco ostrzejszy. Cyfrowe archiwum fotografii Wojciecha Plewińskiego, opracowane przez Fundację Sztuk Wizualnych, dostępne jest na stronie wojciechplewinski.com.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie pod adresem czytelniasztuki.pl.

(fot. okładkowa: Wojciech Plewiński, Paryż, 1962)

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8