„Żarliwa ciekawość“ to monumentalna wystawa zdjęć reporterskich Wojciecha Plewińskiego

0
Michał Chrzanowski
1 Wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Wojciech Plewiński - jeden z czołowych polskich fotografów powojennych - znany jest przede wszystkim jako portrecista, autor zdjęć teatralnych, mody czy twórca legendarnych okładek „Przekroju”. Jednak Fundacja Sztuk Wizualnych chce ukazać także inną stronę Plewińskiego - reportera, który wyróżnia się niezwykle ciepłym podejściem do bohaterów sowich zdjęć.

Wojciech Plewiński, urodzony w Warszawie (1928 rok), z wykształcenia jest architektem. Studia ukończył w Krakowie, dwa lata po uzyskaniu dyplomu rozpoczął współpracę z „Przekrojem”. Trwała ona do końca jego kariery zawodowej (choć fotografować nie przestał do dziś). Jako reportażysta współpracował także z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ziemią” czy „Polską”.

Na tle innych fotoreporterów tego okresu Wojciech Plewiński wyróżnia się niezwykle ciepłym podejściem do swoich bohaterów. Jego humor czy ironia nigdy nie są niszczycielskie, poza nielicznymi wyjątkami dominuje w nich sympatia. W swoich zdjęciach Plewiński opowiada zwykle jakąś małą historię: próżno tu szukać wielkich wydarzeń, politycznych masówek lat 50. czy 60., zdjęć ze zjazdów partyjnych czy strajków.

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Francja, Paryż 1962

fot. Wojciech Plewiński,  Joanna Plewińska z cyklu Piwnica Pod Baranami, Kraków 1957

„Żarliwa ciekawość“ to aż 300 wyjątkowych kadrów

- Prezentację rozpoczną najwcześniejsze, nigdy nie pokazywane lub pokazywane bardzo rzadko  fotografie, pochodzące z prywatnego archiwum artysty, świadectwo rodzenia się własnego spojrzenia na otaczający świat. W kolejnych cyklach język jest już dojrzalszy i wyemancypowany, własny - znakomite sekwencje zamknięte między innymi w cyklach Italia ’57, Ziemie Zachodnie, Francja. Wybór zawiera także zdjęcia późniejsze, w tym zapis pobytów w Jugosławii, krótki, lecz wstrząsający obraz typowej socjalistycznej wielkiej budowy - Huty Katowice - ukazujący wszechpanujące marnotrawstwo i bałagan, wreszcie zdjęcia najnowsze, już w kolorze. Fotografie powstające w ostatnich latach są dowodem żywotności pasji napędzającej Wojciecha Plewińskiego od wczesnych lat 50. - powiedzieli organizatorzy.

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Italia’57, Wenecja 1957

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Zauważony, Witowice Dolne 1976

Na wystawę Wojciech Plewińskiego Żarliwa ciekawość złoży się blisko 300 archiwalnych i współczesnych odbitek, a także dokumenty pochodzące z archiwum artysty oraz jego portrety wykonane przez zaprzyjaźnionych fotografów i przez niego samego. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny, a podczas wernisażu swoją przedpremierową prezentację będzie miał jesienny numer kwartalnika „Przekrój”.

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Zawody obrony cywilnej, okolice Radomia 1967

fot. Wojciech Plewiński, z serii Ziemie Zachodnie, Nysa 1957

Wystawa jest częścią wieloletniego projektu realizowanego przez Fundację Sztuk Wizualnych mającego na celu opracowanie, digitalizację i popularyzację dorobku Wojciecha Plewińskiego. Wernisaż odbędzie się 15 września o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26, Kraków). Ekspozycję będzie można oglądać do 4 października w dniach wtorek-niedziela (10:00-18:00).

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.sztukawizualna.org.

wykorzystane zdjęcia: archiwum Wojciecha Plewińskiego

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym Jorku
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym...
Female In Focus to konkurs stworzony z myślą o promowaniu fotografii wykonywanej przez kobiety. Zdjęcia 20 najlepszych autorek będą przez miesiąc prezentowane na...
59
1
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Po wakacyjnym debiucie wystawy “Zamknięte” w Leica 6x7 Gallery, projekt fotografia i podróżnika Patryka Bułhaka trafia do Łodzi. Wernisaż już w czwartek o...
28
0
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy wyniki kolejnej odsłony konkursu, organizowanego przez sklep fotograficznego e-oko.pl. Tym razem miał on skłonić uczestników do wyrwania się z codziennego...
31
0
Powiązane artykuły