Wojciech Plewiński kończy 95 lat

Autor: Redakcja Fotopolis

31 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Jeden z najważniejszych polskich fotografów powojennych obchodzi dziś 95. urodziny. W związku z tą wyjątkową okazją w dniach 2-3 września, Dom Spotkań z Historią przygotował specjalny, urodzinowy program, towarzyszący wystawie „Pozowane, podpatrzone”.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 roku. Z wykształcenia jest architektem, z zamiłowania - płetwonurkiem i narciarzem, a z zawodu - fotografem. Jest jednym z ważniejszych przedstawicieli pokolenia fotografów powojennych, którego twórczość koresponduje z pracami francuskich fotografów humanistycznych lat 50. XX wieku - Henriego Cartiera-Bressona czy Elliota Erwitta. W jego dorobku znalazły się zdjęcia, które należą do kanonu polskiej kultury wizualnej.

Na wystawie „Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego” prezentujemy blisko 150 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa. Wojciech Plewiński przez kilka dekad był związany z krakowskim „Przekrojem” i najważniejszymi polskimi teatrami. Z podróży po Polsce i Europie przywoził reportaże, fotografował też znajomych, zwykle wybitnych przedstawicieli polskiej kultury i sztuki.

Program urodzin:

2 września

  • 17.30-19.00 Czy Wojciech Plewiński woli robić zdjęcia pozowane, czy podpatrzone? Portrety czy reportaże? Ile nieodkrytych zdjęć może kryć się w jego archiwum? Spotkanie połączone z oprowadzaniem po wystawie będzie okazją do poznania historii eksponowanych zdjęć, związanych z nimi anegdot oraz opowieści o pracy fotografa. Rozmowę poprowadzą kuratorki Anna Brzezińska i Katarzyna Sagatowska.
  • 19.00-22.30 Po spotkaniu zapraszamy na kuluarowe rozmowy z mistrzem i zwiedzanie wystawy przy dźwiękach koncertu jazzowego Oli Błachnio (godz. 21.00-22.00).

3 września

  • 10.30-14.30 Warsztatowe spotkanie robocze z Maciejem Plewińskim – grafikiem, fotografem, synem Wojciecha Plewińskiego. Uczestnicy i uczestniczki omówią przyniesione przez siebie zdjęcia i porozmawiają o trudnościach, z jakimi mierzą się podczas fotografowania oraz o wyzwaniach i oczekiwaniach wobec fotografii. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
  • 15.00-17.00 Plewińscy: fotografie trzech pokoleń, czyli spotkanie z fotograficzną rodziną – Wojciechem, jego synem Maćkiem i wnukiem Filipem. Jak to jest być synem i wnukiem słynnego fotografa? Jak wypracować własny styl, kiedy inspiracją twórczą jest ojciec i dziadek? Czy zdarza im się wspólnie pracować? Czym dla każdego z nich jest fotografia? Spotkanie poprowadzi Anna Sańczuk, dziennikarka, historyczka sztuki, współautorka programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze.

Wydarzenia odbędą się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie.

Przeczytaj także:
Pozowane, podpatrzone - obszerna retrospektywa Wojciecha Plewińskiego w Warszawie

Dom Spotkań z Historią startuje z wystawą Wojciecha Plewińskiego, jednego z najważniejszych polskich fotografów powojennych. Ekspozycja to przeszło 150 zdjęć z imponującego dorobku artysty, które będzie można oglądać do lutego 2024 roku. [Czytaj więcej]

Więcej informacji na stronie dsh.waw.pl.

(fot. okładkowa: Franek Vetulani, Wojciech Plewiński podczas podpisywania albumów na spotkaniu autorskim w Muzeum Fotografii w Krakowie na Woli Justowskiej / Creative Commons)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)