Spotkaj się z Vanessą Winship i zobacz premierową w naszym kraju wystawę cyklu „she dances on Jackson“

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

W ramach jubileuszowej 10. edycji projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbędzie się wystawa cenionej brytyjskiej artystki Vanessy Winship. Ekspozycja „she dances on Jackson“ będzie pierwszą prezentacją dzieł fotografki w Polsce.

Po raz pierwszy eksponowana w naszym kraju wystawa „she dances on Jackson“ Vanessy Winship, cenionej brytyjskiej fotografki, będzie wyjątkową okazją do przyjrzenia się twórczości jednej z najciekawszych artystek, która od lat konsekwentnie realizuje projekty długoterminowe dotyczące natury człowieka, funkcjonowania grup społecznych oraz zmieniającego się krajobrazu, historii indywidualnych i zbiorowych.

- Jest coś ujmująco pięknego a jednocześnie głęboko niepokojącego w Stanach Zjednoczonych i dążeniu do amerykańskiego snu. Chociaż wiedziałam, że pod tym metonimicznym pojęciem kryje się coś, czego pożądają ludzie na całym świecie, zastanawiałam się, co leży u jego podstaw. Być może to, co można uznać za idealne szanse i możliwości? Odbyłam zatem dwojaką podróż: jedna była moim własnym poszukiwaniem tego snu, a druga podążaniem za snem osób, które spotykałam po drodze - zaznacza Vanessa Winship.

fot. Vanessa Winship, z cyklu „she  dances on Jackson“

- Stany Zjednoczone są jak sławna osoba, którą - jak się nam wydaje - znamy i dlatego traktujemy ją z niejaką poufałością. Dla mnie ta bliskość wynikała z kontaktu z kinem, fotografią, muzyką, literaturą i popkulturą. Odbyłam kilka „pielgrzymek” śladami innych fotografów, którzy podróżowali tam przede mną. Byli oni moimi nieformalnymi nauczycielami. Przybywałam na miejsce, mając przy sobie garść informacji z drugiej ręki i wewnętrzny barometr, który podpowiadał mi „gdzie” i „kto”. Potem starałam się odnaleźć sposób na zrozumienie miejsca i opowiedzenia o nim czegoś, o czym - jak się okazywało - nic nie wiedziałam.

- Gdzieś w tle mojej podróży słychać było odgłosy kampanii prezydenckiej, ale moją uwagę przykuwało to, co działo się poza nią: wydarzenia i niewydarzenia z życia zwykłych ludzi - wesołe miasteczko, karnawał, spacer nad rzeką, kościelna ceremonia. Trafiałam wszędzie tam, gdzie mogłam spotkać ludzi. Zaczęłam rozumieć podstawowe ludzkie pragnienie przeżywania chwil kontaktu i odczuwania więzi. Tak oto sednem mojej podróży stała się akceptacja obcych. Ten cykl to, tak jak te delikatne, ledwie słyszalne kręgi na wodzie, moja notatka z tamtego okresu - dodaje fotografka.

fot. Vanessa Winship, z cyklu „she  dances on Jackson“

Gdzie i kiedy?

Już 20 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Vanessą Winship w ramach 10. edycji cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Fotografka opowie o swojej drodze artystycznej, w tym o pracy nad projektem „she dances on Jackson“ włączając fragmenty korespondencji, którą wówczas prowadziła. Artystka podzieli się swoimi inspiracjami i rozmyślaniem nad tym, jak poprzez fotografię odnajdujemy swoją drogę w świecie i we współczesnym społeczeństwie.

Spotkanie, na który wstęp jest wolny, odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (budynek Laboratorium, Sala im. W. Krukowskiego), ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, spotkanie objęte jest zapisami - formularz rejestracyjny lub zapis za pośrednictwem facebookowego profilu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Jednak jeśli nie uda Wam się zgłosić swojego udziału to nic straconego. Spotkanie będzie rejestrowane i transmitowane on line na facebookowym profilu WJF.

Natomiast wernisaż wystawy „she dances on Jackson“ z udziałem artystki odbędzie się dzień później, 21 listopada o godzinie 18:00 w Galerii Jednostka (ul. Andersa 13, Warszawa). Ekspozycja będzie czynna do 31 stycznia.

fot. Vanessa Winship, z cyklu „she  dances on Jackson“

Vanessa Winship - brytyjska fotografka światowej sławy, dla której fotografia to proces czytania i pisania, droga do zrozumienia. Jej twórczość bada delikatną naturę społeczeństwa, krajobraz oraz dziedzictwo zbiorowej i indywidualnej historii. Studiowała film, fotografię i wideo na Politechnice w Londynie w latach 1984-1987. Mieszkała i pracowała przez kilka lat w Turcji i okolicach, a także w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku była pierwszą kobietą, która wygrała nagrodę Fundacji Henri Cartier-Bressona. Inne wyróżnienia to Sony I'iris d'or World Photography Award, National Portrait Gallery Godfrey Argent i World Press Photo. Jej prace były wystawiane zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2014 roku miała swoją pierwszą dużą wystawę retrospektywną w Foundacion Mapfre w Madrycie w Hiszpanii, a latem tego roku w Londynie w Barbican Art Gallery. Jest autorką kilku monograficznych książek fotograficznych: „Schwarzes Meer (Morze Czarne)”, „Sweet Nothings”, „she dances on Jackson”, „And Time Folds”.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5