Spotkaj się z Vanessą Winship i zobacz premierową w naszym kraju wystawę cyklu „she dances on Jackson“

0
Redakcja Fotopolis
7 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

W ramach jubileuszowej 10. edycji projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbędzie się wystawa cenionej brytyjskiej artystki Vanessy Winship. Ekspozycja „she dances on Jackson“ będzie pierwszą prezentacją dzieł fotografki w Polsce.

Po raz pierwszy eksponowana w naszym kraju wystawa „she dances on Jackson“ Vanessy Winship, cenionej brytyjskiej fotografki, będzie wyjątkową okazją do przyjrzenia się twórczości jednej z najciekawszych artystek, która od lat konsekwentnie realizuje projekty długoterminowe dotyczące natury człowieka, funkcjonowania grup społecznych oraz zmieniającego się krajobrazu, historii indywidualnych i zbiorowych.

- Jest coś ujmująco pięknego a jednocześnie głęboko niepokojącego w Stanach Zjednoczonych i dążeniu do amerykańskiego snu. Chociaż wiedziałam, że pod tym metonimicznym pojęciem kryje się coś, czego pożądają ludzie na całym świecie, zastanawiałam się, co leży u jego podstaw. Być może to, co można uznać za idealne szanse i możliwości? Odbyłam zatem dwojaką podróż: jedna była moim własnym poszukiwaniem tego snu, a druga podążaniem za snem osób, które spotykałam po drodze - zaznacza Vanessa Winship.

fot. Vanessa Winship, z cyklu „she  dances on Jackson“

- Stany Zjednoczone są jak sławna osoba, którą - jak się nam wydaje - znamy i dlatego traktujemy ją z niejaką poufałością. Dla mnie ta bliskość wynikała z kontaktu z kinem, fotografią, muzyką, literaturą i popkulturą. Odbyłam kilka „pielgrzymek” śladami innych fotografów, którzy podróżowali tam przede mną. Byli oni moimi nieformalnymi nauczycielami. Przybywałam na miejsce, mając przy sobie garść informacji z drugiej ręki i wewnętrzny barometr, który podpowiadał mi „gdzie” i „kto”. Potem starałam się odnaleźć sposób na zrozumienie miejsca i opowiedzenia o nim czegoś, o czym - jak się okazywało - nic nie wiedziałam.

- Gdzieś w tle mojej podróży słychać było odgłosy kampanii prezydenckiej, ale moją uwagę przykuwało to, co działo się poza nią: wydarzenia i niewydarzenia z życia zwykłych ludzi - wesołe miasteczko, karnawał, spacer nad rzeką, kościelna ceremonia. Trafiałam wszędzie tam, gdzie mogłam spotkać ludzi. Zaczęłam rozumieć podstawowe ludzkie pragnienie przeżywania chwil kontaktu i odczuwania więzi. Tak oto sednem mojej podróży stała się akceptacja obcych. Ten cykl to, tak jak te delikatne, ledwie słyszalne kręgi na wodzie, moja notatka z tamtego okresu - dodaje fotografka.

fot. Vanessa Winship, z cyklu „she  dances on Jackson“

Gdzie i kiedy?

Już 20 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Vanessą Winship w ramach 10. edycji cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Fotografka opowie o swojej drodze artystycznej, w tym o pracy nad projektem „she dances on Jackson“ włączając fragmenty korespondencji, którą wówczas prowadziła. Artystka podzieli się swoimi inspiracjami i rozmyślaniem nad tym, jak poprzez fotografię odnajdujemy swoją drogę w świecie i we współczesnym społeczeństwie.

Spotkanie, na który wstęp jest wolny, odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (budynek Laboratorium, Sala im. W. Krukowskiego), ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, spotkanie objęte jest zapisami - formularz rejestracyjny lub zapis za pośrednictwem facebookowego profilu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Jednak jeśli nie uda Wam się zgłosić swojego udziału to nic straconego. Spotkanie będzie rejestrowane i transmitowane on line na facebookowym profilu WJF.

Natomiast wernisaż wystawy „she dances on Jackson“ z udziałem artystki odbędzie się dzień później, 21 listopada o godzinie 18:00 w Galerii Jednostka (ul. Andersa 13, Warszawa). Ekspozycja będzie czynna do 31 stycznia.

fot. Vanessa Winship, z cyklu „she  dances on Jackson“

Vanessa Winship - brytyjska fotografka światowej sławy, dla której fotografia to proces czytania i pisania, droga do zrozumienia. Jej twórczość bada delikatną naturę społeczeństwa, krajobraz oraz dziedzictwo zbiorowej i indywidualnej historii. Studiowała film, fotografię i wideo na Politechnice w Londynie w latach 1984-1987. Mieszkała i pracowała przez kilka lat w Turcji i okolicach, a także w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku była pierwszą kobietą, która wygrała nagrodę Fundacji Henri Cartier-Bressona. Inne wyróżnienia to Sony I'iris d'or World Photography Award, National Portrait Gallery Godfrey Argent i World Press Photo. Jej prace były wystawiane zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2014 roku miała swoją pierwszą dużą wystawę retrospektywną w Foundacion Mapfre w Madrycie w Hiszpanii, a latem tego roku w Londynie w Barbican Art Gallery. Jest autorką kilku monograficznych książek fotograficznych: „Schwarzes Meer (Morze Czarne)”, „Sweet Nothings”, „she dances on Jackson”, „And Time Folds”.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
2
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
7
0
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Okręg Warszawski ZPAF zaprasza na cykl pięciu nieodpłatnych warsztatów “Wokół Portretu” organizowanych w ramach drugiej edycji Dni Fotografii Alternatywnej.
30
0