„Plewiński. Na scenie“ - już niebawem premiera albumu jednego z najbardziej wszechstronnych polskich fotografów

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Wrzesień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

„Plewiński. Na scenie“ to wyjątkowy album z około dwustoma fotografiami prezentującymi polskie życie teatralne od 1959 roku. Premiera tej jedynej w swoim rodzaju publikacji odbędzie się 15 września w ramach Dni Otwartych Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Wojciech Plewiński należy do najważniejszych przedstawicieli pokolenia polskich fotografów powojennych. Największej popularności przyniosły mu publikowane na okładkach tygodnika „Przekrój” portrety młodych kobiet. Plewiński jest autorem zarówno zdjęć portretowych, reklamowych, plenerowych, jak i reportaży. Jednak wciąż nie w pełni rozpoznaną szerokiej publiczności jest jego fotografia teatralna, której jest niekwestionowanym mistrzem.

„Plewiński. Na scenie“ to znakomite zdjęcia rejestrujące polskie życie teatralne, dokumentujące przedstawienia czołówki polskich reżyserów, m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy. Plewiński od połowy ubiegłego wieku po początek XXI wieku udokumentował ponad 820 spektakli w różnych ośrodkach w Polsce. Dokumentacja polskiego życia teatralnego stanowi zatem w sposób oczywisty olbrzymi i bodaj najważniejszy wycinek twórczości fotograficznej Wojciecha Plewińskiego.

fot. Wojciech Plewiński, z serii Dziewczyny 1967, materiały MHF

- Album ma charakter zarazem fotograficzny i dokumentalny, specjalistycznie teatrologiczny. Jego celem jest jak najlepsze ukazanie rozległości dokumentacji stworzonej przez fotografa, jedynej w swoim rodzaju na terenie Polski, obejmującej ponad osiemset spektakli wystawionych od 1959 roku przez kolejne półwiecze, a jednocześnie przemiany języka wizualnego teatru w tym okresie. Album zawiera około dwustu fotografii i prezentuje zdjęcia z blisko 50 spektakli. Wyboru prac do albumu dokonał Wojciech Nowicki - zaznacza Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, współwydawca albumu.

z albumu „Plewiński. Na scenie“ | materiały MHF

- Mamy tu do czynienia z bardzo niewielkim wycinkiem twórczości wybitnego fotografa Wojciecha Plewińskiego. O tym, że to niewielki wycinek, można się przekonać, spoglądając choćby na daty: autor urodził się w 1928 roku w Warszawie, zaczął fotografować około roku 1953, współpracę z „Przekrojem”, najważniejszym pracodawcą w jego zawodowym życiu, rozpoczął w roku 1957, a dwa lata później po raz pierwszy zrobił zdjęcia dokumentujące przedstawienie teatralne. […] W teatrze znalazł się, jak wszędzie i zawsze, nieco przez przypadek. Pierwsze zlecenie dostał za kogoś, na zastępstwo, a potem już tak zostało. „Widać się spodobało”, mówi, nie wiadomo, z leciutką ironią czy rzeczywistą nadzieją. […] Zrozumienie zasad panujących w tym dziwnym, zamkniętym świecie zajęło mu trochę czasu. Zanim je jednak zrozumiał, za dobrą monetę przyjął własne. Plewińskiego fotografa, również teatralnego, cechuje bowiem nieodmiennie to samo: bezwiedne rozpychanie się łokciami, tworzenie wokół siebie przestrzeni, oglądanie rzeczywistości na własny sposób. Widz przyjmuje to zrazu naturalnie, zdjęcia Plewińskiego przedstawiają przecież teatr, są tu pełne plany, szerokie ujęcia obejmujące całą scenę, konieczne, jeśli się chce pokazać scenografię. Są kluczowe sceny, sceniczne dzianie się, są zdjęcia jakby stworzone do teatralnej witryny - to było przecież w czasach, kiedy fotografia teatralna wisiała w witrynach, takich jak u szewca czy parasolnika, produkt, przedstawienie, był wystawiony do oglądania, do oceny: warto kupić bilet czy nie. Zastanowienie przychodzi spóźnione: te zdjęcia są zasadniczo inne. Ich odmienność jest niełatwa do nazwania od razu, złożona - fragment tekstu „Fotograf na scenie” autorstwa Wojciecha Nowickiego.

fot. Wojciech Plewiński, z serii Dziewczyny 1959, materiały MHF.

Nowe otwarcie Muzeum Fotografii w Krakowie

Inauguracja działalności Muzeum Fotografii w Krakowie w budynku Strzelnicy rozpocznie się już 15 września Dniami Otwartymi, podczas których możecie liczyć między innymi na:

  • otwarcie wystawy stałej „Portret” w nowej siedzibie MHF
  • otwarcie wystawy czasowej nowych nabytków: 30 fotografii Wojciecha Plewińskiego z cykli: "Starcy", "Dziewczyny", "Ziemie Zachodnie"
  • spotkanie z fotografem Wojciechem Plewińskim
  • otwarcie wystawy plenerowej „Plewiński. Na scenie”
  • premiera albumu „Plewiński. Na scenie”
  • premiera albumu „Szkice do portretu”
  • oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Portret”

Gdzie i kiedy?

Premiera albumu „Plewiński. Na scenie“ odbędzie się w ramach Dni Otwartych Muzeum Fotografii w Krakowie. Na 15 września (sobota, godzina 13:00) zaplanowano spotkanie autorskie z Wojciechem Plewińskim oraz promocję albumu. Równolegle od 15 września do 7 października 2018 roku na Strzelnicy prezentowana będzie wystawa plenerowa „Plewiński. Na scenie”, która potrwa do 7 października. W tym samym czasie Muzeum Fotografii w Krakowie zaprezentuje też w swojej siedzibie wystawę 30 zdjęć reporterskich Wojciecha Plewińskiego.

Natomiast 16 września (niedziela) w godzinach 12:00, 14:00, 16:00 będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie stałej „Portrety“. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wspomniane wydarzenia będą odbywać się w związku z rocznicą 90-tych urodzin Wojciecha Plewińskiego. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (budynek zabytkowej Strzelnicy) mieści się przy ulicy Królowej Jadwigi 220. Po więcej informacji odsyłamy na stronę mhf.krakow.pl.

Wojciech Plewiński - urodzony w Warszawie, rocznik 1928, z wykształcenia jest architektem. Studia ukończył w Krakowie, dwa lata po uzyskaniu dyplomu rozpoczął trwającą do końca jego kariery zawodowej współpracę z „Przekrojem”. Współpracował także z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ziemią” czy „Polską”. Należy do najważniejszych przedstawicieli pokolenia polskich fotografów powojennych. Jest bliskim krewnym francuskich fotografów humanistycznych lat 50. XX wieku - Roberta Doisneau, Édouarda Boubata, chwilami Henri’ego Cartier-Bressona – obdarzonym wyjątkowo czujnym i czułym, niemal pozbawionym ironii spojrzeniem; choć jego język wizualny z czasem staje się nieco ostrzejszy. Cyfrowe archiwum fotografii Wojciecha Plewińskiego, opracowane przez Fundację Sztuk Wizualnych, dostępne jest na stronie wojciechplewinski.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)