„Plewiński. Na scenie“ - premiera albumu jednego z najbardziej wszechstronnych polskich fotografów

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

„Plewiński. Na scenie“ to wyjątkowy album z około dwustoma fotografiami prezentującymi polskie życie teatralne od 1959 roku. Premiera tej jedynej w swoim rodzaju publikacji odbędzie się 15 września w ramach Dni Otwartych Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Wojciech Plewiński należy do najważniejszych przedstawicieli pokolenia polskich fotografów powojennych. Największej popularności przyniosły mu publikowane na okładkach tygodnika „Przekrój” portrety młodych kobiet. Plewiński jest autorem zarówno zdjęć portretowych, reklamowych, plenerowych, jak i reportaży. Jednak wciąż nie w pełni rozpoznaną szerokiej publiczności jest jego fotografia teatralna, której jest niekwestionowanym mistrzem.

„Plewiński. Na scenie“ to znakomite zdjęcia rejestrujące polskie życie teatralne, dokumentujące przedstawienia czołówki polskich reżyserów, m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy. Plewiński od połowy ubiegłego wieku po początek XXI wieku udokumentował ponad 820 spektakli w różnych ośrodkach w Polsce. Dokumentacja polskiego życia teatralnego stanowi zatem w sposób oczywisty olbrzymi i bodaj najważniejszy wycinek twórczości fotograficznej Wojciecha Plewińskiego.

fot. Wojciech Plewiński, z serii Dziewczyny 1967, materiały MHF

- Album ma charakter zarazem fotograficzny i dokumentalny, specjalistycznie teatrologiczny. Jego celem jest jak najlepsze ukazanie rozległości dokumentacji stworzonej przez fotografa, jedynej w swoim rodzaju na terenie Polski, obejmującej ponad osiemset spektakli wystawionych od 1959 roku przez kolejne półwiecze, a jednocześnie przemiany języka wizualnego teatru w tym okresie. Album zawiera około dwustu fotografii i prezentuje zdjęcia z blisko 50 spektakli. Wyboru prac do albumu dokonał Wojciech Nowicki - zaznacza Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, współwydawca albumu.

Gdzie i kiedy?

Premiera albumu „Plewiński. Na scenie“ odbędzie się w ramach Dni Otwartych Muzeum Fotografii w Krakowie. Na 15 września (sobota, godzina 13:00) zaplanowano spotkanie autorskie z Wojciechem Plewińskim oraz promocję albumu. Równolegle od 15 września do 7 października 2018 roku na Strzelnicy prezentowana będzie wystawa plenerowa „Plewiński. Na scenie”, która potrwa do 7 października. W tym samym czasie Muzeum Fotografii w Krakowie zaprezentuje też w swojej siedzibie wystawę 30 zdjęć reporterskich Wojciecha Plewińskiego.

Natomiast 16 września (niedziela) w godzinach 12:00, 14:00, 16:00 będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie stałej „Portrety“. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wspomniane wydarzenia będą odbywać się w związku z rocznicą 90-tych urodzin Wojciecha Plewińskiego .Muzeum Historii Fotografii w Krakowie mieści się przy ulicy Królowej Jadwigi 220. Po więcej informacji odsyłamy na stronę mhf.krakow.pl.

Wojciech Plewiński - urodzony w Warszawie, rocznik 1928, z wykształcenia jest architektem. Studia ukończył w Krakowie, dwa lata po uzyskaniu dyplomu rozpoczął trwającą do końca jego kariery zawodowej współpracę z „Przekrojem”. Współpracował także z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Ziemią” czy „Polską”. Należy do najważniejszych przedstawicieli pokolenia polskich fotografów powojennych. Jest bliskim krewnym francuskich fotografów humanistycznych lat 50. XX wieku - Roberta Doisneau, Édouarda Boubata, chwilami Henri’ego Cartier-Bressona – obdarzonym wyjątkowo czujnym i czułym, niemal pozbawionym ironii spojrzeniem; choć jego język wizualny z czasem staje się nieco ostrzejszy. Cyfrowe archiwum fotografii Wojciecha Plewińskiego, opracowane przez Fundację Sztuk Wizualnych, dostępne jest na stronie wojciechplewinski.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły