Bogdan Dziworski "f/5.6" - wystawa polskiego Cartier-Bressona w Leica 6x7 Gallery Warszawa

Autor:

4 Wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Już w najbliższy czwartek wernisaż wystawy i premiera albumu jednego z najwybitniejszych polskich dokumentalistów XX wieku, Bogdana Dziworskiego. Start o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa.

Wystawa Bogdana Dziworskiegof/5.6” to to przegląd zdjęć wybitnego filmowca, dla którego praca z aparatem stała się wieloletnią pasją. Uważany za arcymistrza fotografii ulicznej i polskiego Cartier-Bressona, Dziworski stworzył czuły i subiektywny dokument wokół polskiego społeczeństwa w latach 60., 70., 80 i 90.

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. Czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu, przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy czy podczas zabawy.

fot. Bogdan Dziworski

Wyjątkowa relacja fotografa z rzeczywistością

Pokaz „f/5.6” w Leica 6x7 Gallery Warszawa będzie obszerną, przekrojową retrospektywą, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Podczas wystawy pokazanych zostanie wiele niepublikowanych dotąd prac, specjalnie wyselekcjonowanych spośród rozległego archiwum fotografa. Ekspozycji będzie towarzyszył album pod tym samym tytułem, w którym znajdzie się szeroki wybór czarno-białych fotografii, kadry z filmów, eseje Adama Mazura, Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą.

“W pierwszym momencie wydaje się, że te czarno-białe, rodzajowe sceny z ulic i podwórek są reportażem z jakiejś odległej cywilizacji. Ale choć te zdjęcia są pełne obyczajowego szczegółu, nie dominuje w nich spojrzenie socjologa. Nie chodzi w nich o Polskę. Nie jest to ani kolejny sąd nad PRL-em, ani nostalgiczny powrót do czasów młodości.” - czytamy we fragmencie eseju Tadeusza Sobolewskiego “Taniec Rzeczywistości”, zamieszczonego w albumie. - "Napięcie wynika tu z relacji fotografa z rzeczywistością. Niezależnie od tego, kiedy i gdzie te zdjęcia zostały wykonane, każde z nich jest całym światem, który obnaża się przed nami, uchwycony w niepowtarzalnym momencie."

fot. Bogdan Dziworski

Wernsaż wystawy, premiera albumu i wydarzenia towarzyszące

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 7 września 2017 roku, o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Zdjęcia będzie można oglądać do 22 października. Bilety w cenie 10 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy). Na wernisaż wstęp wolny.

Przy okazji wystawy planowany jest również program towarzyszący: będą to dwa spotkania autorskie z Bogdanem Dziworskim , które poprowadzą kolejno fotograf i teoretyk Wojtek Wieteska oraz kurator wystawy Rafał Łochowski. Podczas ekspozycji „f/5.6” odbędą się również seanse filmów dokumentalnych Bogdana Dziworskiego.

Spotkania autorskie (Leica 6x7 Gallery, Mysia 3, III piętro):

  • 25.09 (poniedziałek), godz. 18:00  prowadzenie: Wojtek Wieteska
  • 6.10 (piątek), godz. 18:00 - prowadzenie: Rafał Łochowski

Projekcje filmowe i dyskusja z udziałem Autora:

  • 30.09 (sobota), godz. 16:30, ul. Mysia 3, Leica 6x7 Gallery, Mysia 3, III piętro
  • 15.10 (niedziela), godz. 18:00 - Kino Elektronik, ul Generała Zajączka 7

fot. Bogdan Dziworski

Sylwetka autora

Bogdan Dziworski (ur. 1941) - wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1965 roku ukończył łódzki Wydział Operatorski PWSTiF. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 roku odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Autor wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych.

fot. Bogdan Dziworski

Nigdy nie traktował fotografii jako profesji i choć nie rozstawał się ze swoim aparatem Leica, twórczość fotograficzna była dla niego dopełnieniem zawodu operatora, scenarzysty i reżysera filmowego. Jego praca z obrazem ruchomym ma bezpośrednie odzwierciedlenie w zapisie fotograficznym – estetyka jego jest zdjęć jest przesiąknięta duchem polskiej szkoły filmowej.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem warsaw.leica-gallery.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

(źródło: materiały prasowe)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)