Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Podchody i inne gry towarzyskie" Bogdana Dziworskiego w Warszawie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

19 Maj 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy na otwarcie wystawy Bogdana Dziworskiego, które odbędzie się w środę, 25 maja o godz. 18:00 w Leica Gallery Warszawa. Wernisaż będzie wyjątkową, bardzo rzadką okazją do spotkania z fotografem.
fot. Bogdan Dziworski

Leica Gallery Warszawa i Warszawska Szkoła Filmowa, zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Bogdana Dziworskiego pod tytułem "Podchody i inne gry towarzyskie". Wystawa prezentuje 36 czarno-białych fotografii, wykonanych na przestrzeni trzydziestu lat. Obok obrazów bardzo znanych, które wpisały się w historię polskiej fotografii, premierę będą miały zdjęcia wcześniej niepublikowane, odkryte w archiwum artysty.

Tematyka wystawy to relacje damsko-męskie, ich niuanse i subtelności, pierwsze uczucia i zaloty uchwycone nadzwyczaj czujnym okiem fotografa. Obserwacja prostych zachowań zwykłych ludzi, istota męskości i kobiecości. Świat uczuć, który Bogdan Dziworski odkrywa dla widza jakby na nowo. Emocje, pokazane prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Te kadry to obowiązkowa lekcja fotografii z wybitnym nauczycielem.

Bogdan Dziworski, to artysta, który wydaje się mieć kamerę i aparat fotograficzny "wrośnięty w oko i dłoń". Jego fotografie zatrzymują ulotne momenty, niewidzialne nawet dla uważnego obserwatora.

O fotografowaniu mówi: Interesujący jest tylko człowiek. Trzeba umieć znaleźć temat uniwersalny. Trzeba umieć zrobić go tak, żeby był dla wszystkich zrozumiały. (...) Dobre zdjęcie, to zdjęcie zrobione w dobrym momencie. Dobry moment jest wtedy, kiedy to daje wynik. (...) Leica to genialny aparat. Do dziś nią fotografuję. (...) Analog wymaga zastanowienia i pracy myślowej. Trzeba korzystać z głowy. To jest przygoda z aparatem i chcę do tego wrócić.

Wystawa jest efektem współpracy Autora z Warszawską Szkołą Filmową (w której Dziworski uczy m.in. fotografii), oraz z polskim przedstawicielem Leiki, który objął opieką archiwum fotograficzne Bogdana Dziworskiego. Jego bogaty dorobek fotograficzny jest archiwizowany i katalogowany, tak aby te unikalne kadry przetrwały dla przyszłych pokoleń.

fot. Bogdan Dziworski

Bogdan Dziworski, fotograf, operator, reżyser, scenarzysta filmowy. Ur. 8 grudnia 1941 r. w Krynicy; Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSTiT z 1965 roku. Przez wiele lat związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, gdzie stworzył wiele znakomitych filmów dokumentalnych. Wykładowca i dziekan Wydziału Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików, oraz ZAIKS-u. Autor ponad 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych, laureat wielu międzynarodowych nagród. Fotografie Bogdana Dziworskiego prezentowane były na wielu indywidualnych wystawach w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Berlinie. Albumy fotograficzne: My View. Polish Impressions in Photography, Hannibal Verlag 1981; 1/250 sekundy; Fotografia polska - Bogdan Dziworski; Blicke: Passanten 1930 bis heute, Aus der Fotosammlung der Albertina - album zbiorowy, tamże m.in. Henri Cartier-Bresson, Robert Frank, David Goldblatt.

Bogdan DziworskiPodchody i inne gry towarzyskie

Wernisaż: 25.05.2011, godz. 18:00
Termin: 26.05-6.07.2011

Leica Gallery Warszawa
Centrum Handlowe BlueCity
Aleje Jerozolimskie 179, poziom +1
Warszawa

fot. Bogdan Dziworski
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Powiązane artykuły