Samoidentyfikacja, czyli przekraczanie ról społecznych. Nowa wystawa w Instytucie Fotografii Fort

Autor:

24 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Już niebawem w Galerii Instytutu Fotografii Fort rusza wyjątkowa wystawa fotografii z kolekcji Madelskich. Aktualna dyskusja na temat praw kobiet i mniejszości seksualnych została tu odbita w pracach 23 znanych polskich artystów. Wernisaż już 1 września.

Na wernisażu wystawy fotomontaży zorganizowanej w kwietniu 1980 roku w położonej niedaleko Krakowskiego Przedmieścia Małej Galerii ZPAF Ewa Partum - podobnie jak bohaterka jej prac - pojawia się nago, by po wygłoszeniu tekstu-manifestu wyjść w przestrzeń publiczną. W konfrontacji z artystką przypadkowi widzowie i galeryjna publiczność nie bardzo wiedzą jak się zachować. Chwilowa konsternacja i zwykłe zaciekawienie mieszają się z ironicznymi komentarzami i udawaną obojętnością. Nikt jednak nie wzywa milicji, nie reaguje agresją. Patriarchat wycofuje się dyskretnie obserwując nagą kobietę w szpilkach, która rozpoznała problem i dokonuje transgresji z przedmiotu stając się podmiotem.

fot. Ewa Partum, z cyklu "Samoidentyfikacja"

Teraz, fotomontaże te, wraz z kilkudziesięcioma innymi pracami będzie można oglądać na wystawie “Samoidentyfikacja. Fotografie z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich”, która startuje wraz z początkiem września w warszawskim Insytucie Fotografii Fort.

Rdzeniem kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich jest polska fotografia drugiej połowy XX-wieku. Charakter zbioru określa włączenie do katalogu prac wideo, szczególna rola artystów młodej generacji oraz stała, rozłożona na lata relacja z artystami stanowiącymi swoiste filary kolekcji. Nadchodząca wystawa oddaje tę specyfikę, wychodząc od klasycznych dzieł Ewy Partum z cyklu Samoidentyfikacja, przedstawiając prace wideo (m.in. Katarzyny Kozyry, Agnieszki Polskiej, Alicji Żebrowskiej) oraz przegląd najnowszych nabytków (m.in. Mia Dudek, Anna Grzelewska). Wspólnym mianownikiem prac pozostają kwestie związane z tematami polityki, ciała, tożsamości i seksualności.

fot. Natalia LL, z serii "Sztuka konsumpcyjna"

Kolekcja od kilku lat pokazywana jest w instytucjach publicznych (m.in. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Miasta Łodzi) i prywatnych. Ekspozycja warszawska - piąta z kolei - jest oddaniem głosu artystom i artystkom, by wypowiedzieli się w dyskusji o prawach kobiet i mniejszości seksualnych. Dyskusji fundamentalnej, która choć wydawała się zamknięta i historyczna, wciąż jest aktualna niczym performance Ewy Partum.

fot. Mia Dudek, z cyklu "Skin Studies"

Na ekspozycji zobaczymy prace 23 polskich artystów: Natalii LL, Ewy Partum, Katarzyny Górnej, Zbigniewa Libery, Teresy Gierzyńskiej, Moniki Mamzeta-Zielińskiej, Alicji Żebrowskiej, Elżbiety Jabłońskiej, Macieja Osiki, Barbary Konopki, Andrzeja Dragana, Zuzanny Janin, Agaty Michowskiej, Martynki Wawrzyniak, Doroty Nieznalskiej, Katarzyny Kozyry, Marty Deskur, Julity Paluszkiewicz, Anny Grzelewskiej, Mii Dudek, Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi. Kuratorami wystawy są Anna Hekmat i Adam Mazur.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 września 2017 roku o godzinie 19:30 w Galerii Instytutu Fotografii Fort, przy ul. Racławickiej 99 w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 24 września. Wystawa przeznaczona jest dla widzów pełnoletnich.

fot. Anna Grzelewska, "Julia"

Więcej informacji znajdziecie pod adresem instytutfotografiifort.org.pl.

(fot. okładkowa: Elżbieta Jabłońska, z cyklu “Supermatka”, źródło: materiały prasowe)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)