Znamy wyniki Leica Street Photo 2017. Zobaczcie najlepsze polskie zdjęcia uliczne

Dobiegła końca 7. edycja konkursu Leica Street Photo, nagradzającego najlepsze polskie fotografie uliczne. Finałowa galeria ukazuje wyjątkowe spojrzenie na świat 20 rodzimych fotografów.

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Jak mówią organizatorzy, tegoroczna edycja konkursu Leica Street Photo zadziwiła różnorodnością i wyrównanym poziomem. Obrady jury w składzie: Agnieszka Dwernicka, Agnieszka Rayss, Bogdan Dziworski, Borys Nieśpielak, Tymon Markowski i Sławomir Kasper, były burzliwe i pełne zaskoczeń.

Trudne decyzje

- Niezwykle ciekawie jest konfrontować różne podejścia jurorów do wybieranych zdjęć. Ja szukałem w kadrach historii, które wykraczają poza zdjęcia. Zapewne wielokrotnie pozostali członkowie jury byli zdziwieni moją argumentacją, ale dzięki temu mogliśmy konstruktywnie się posprzeczać. Okazało się, że wielu fotografom brakuje poprawnej egzekucji sceny, która rozgrywa się na ich oczach. - wspomina obrady juror Tymon Markowski, wielokrotny laureat wcześniejszych edycji konkursu. - Mieliśmy do czynienia z niechlujnym kadrowanie oraz brakiem cierpliwości - czasami wystarczyło poczekać sekundę dłużej by uzyskać lepszy efekt. Mam wrażenie że fotografie na ulicy są robione bez odpowiedniego zaangażowania, fotograf zbyt szybko zadowala się efektem, który uzyskał. Dobra fotografia od razu wpada w oko, mieliśmy zdjęcia przechodzące do ostatniej fazy selekcji już po pierwszym głosowaniu. Cieszy też to, że pojawiły się nowe nazwiska na liście laureatów. Wybrane zdjęcia uważam za dobry zestaw - znalazło się tam sześciu moich faworytów - ale przede wszystkim za dobry kompromis pomiędzy naszymi gustami.

Zwycięskie prace

Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Po długich i trudnych naradach, jury wybrało w końcu 20 laureatów (Basia Abramowicz, Mateusz Baj, Maciej Dakowicz, Renata Dąbrowska, Łukasz GniadekAleksander Jezierski, Bartłomiej Jurecki, Adrian Kuśmierek, Grzegorz Łyko, Michał Mydło Medyński, Jacek Obloj, Karolina Oksiędzka, Magdalena Orylska, Michał Pachniewski, Artur Pławski, Darek Przeczek, Piotr Sobik, Jacek Szust), których prace zostaną zaprezentowane w przestrzeni Leica 6x7 Gallery Warszawa, a już teraz możecie zobaczyć je w powyższej galerii.

- Zdjęcia, które obejrzałam w ramach Leica Street Photo mówią z jednej strony bardzo dużo o otaczającym nas świecie, a z drugiej o fotografach, obserwatorach tego świata. Osobiście zetknięcie z pracami nadesłanymi na konkurs to było dla mnie wielką przyjemnością. - mówi jurorka Agnieszka Dwernicka. - Patrzymy z ciekawością i taką samą ciekawość i chęć odkrywania świata - historii na zdjęciach - wywołują zwycięskie fotografie.

Wystawa

Wystawa pokonkursowa 7. edycji Leica Street Photo rusza już jutro, 24 sierpnia 2017 roku o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Zdjęcia będzie można oglądac do 3 września. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem warsaw.leica-gallery.pl.

(fot. okładkowa: Magdalena Orylska)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Zobaczcie prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
20
"Najgorszą reakcją na zdjęcia jest brak reakcji" - street Wojciecha Ryzińskiego
"Najgorszą reakcją na zdjęcia jest brak reakcji" - street Wojciecha Ryzińskiego
Wojtek Ryziński to fotograf mieszkający w Irlandii, a urodzony w Gliwicach. Pasjonat fotografii ulicznej oraz dokumentalnej, uczestnik wielu warsztatów fotograficznych.
21
SWPA 2024 - Barbara Szydłowska z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
SWPA 2024 - Barbara Szydłowska z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
Barbara Szydłowska została laureatka nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2024. Fotografka opowiada o zwycięskim kadrze. Zobaczcie wszystkich...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)