Znamy wyniki Leica Street Photo 2017. Zobaczcie najlepsze polskie zdjęcia uliczne

Znamy wyniki Leica Street Photo 2017. Zobaczcie najlepsze polskie zdjęcia uliczne

Dobiegła końca 7. edycja konkursu Leica Street Photo, nagradzającego najlepsze polskie fotografie uliczne. Finałowa galeria ukazuje wyjątkowe spojrzenie na świat 20 rodzimych fotografów.

Jak mówią organizatorzy, tegoroczna edycja konkursu Leica Street Photo zadziwiła różnorodnością i wyrównanym poziomem. Obrady jury w składzie: Agnieszka Dwernicka, Agnieszka Rayss, Bogdan Dziworski, Borys Nieśpielak, Tymon Markowski i Sławomir Kasper, były burzliwe i pełne zaskoczeń.

Trudne decyzje

- Niezwykle ciekawie jest konfrontować różne podejścia jurorów do wybieranych zdjęć. Ja szukałem w kadrach historii, które wykraczają poza zdjęcia. Zapewne wielokrotnie pozostali członkowie jury byli zdziwieni moją argumentacją, ale dzięki temu mogliśmy konstruktywnie się posprzeczać. Okazało się, że wielu fotografom brakuje poprawnej egzekucji sceny, która rozgrywa się na ich oczach. - wspomina obrady juror Tymon Markowski, wielokrotny laureat wcześniejszych edycji konkursu. - Mieliśmy do czynienia z niechlujnym kadrowanie oraz brakiem cierpliwości - czasami wystarczyło poczekać sekundę dłużej by uzyskać lepszy efekt. Mam wrażenie że fotografie na ulicy są robione bez odpowiedniego zaangażowania, fotograf zbyt szybko zadowala się efektem, który uzyskał. Dobra fotografia od razu wpada w oko, mieliśmy zdjęcia przechodzące do ostatniej fazy selekcji już po pierwszym głosowaniu. Cieszy też to, że pojawiły się nowe nazwiska na liście laureatów. Wybrane zdjęcia uważam za dobry zestaw - znalazło się tam sześciu moich faworytów - ale przede wszystkim za dobry kompromis pomiędzy naszymi gustami.

Zwycięskie prace

Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Po długich i trudnych naradach, jury wybrało w końcu 20 laureatów (Basia Abramowicz, Mateusz Baj, Maciej Dakowicz, Renata Dąbrowska, Łukasz GniadekAleksander Jezierski, Bartłomiej Jurecki, Adrian Kuśmierek, Grzegorz Łyko, Michał Mydło Medyński, Jacek Obloj, Karolina Oksiędzka, Magdalena Orylska, Michał Pachniewski, Artur Pławski, Darek Przeczek, Piotr Sobik, Jacek Szust), których prace zostaną zaprezentowane w przestrzeni Leica 6x7 Gallery Warszawa, a już teraz możecie zobaczyć je w powyższej galerii.

- Zdjęcia, które obejrzałam w ramach Leica Street Photo mówią z jednej strony bardzo dużo o otaczającym nas świecie, a z drugiej o fotografach, obserwatorach tego świata. Osobiście zetknięcie z pracami nadesłanymi na konkurs to było dla mnie wielką przyjemnością. - mówi jurorka Agnieszka Dwernicka. - Patrzymy z ciekawością i taką samą ciekawość i chęć odkrywania świata - historii na zdjęciach - wywołują zwycięskie fotografie.

Wystawa

Wystawa pokonkursowa 7. edycji Leica Street Photo rusza już jutro, 24 sierpnia 2017 roku o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Zdjęcia będzie można oglądac do 3 września. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem warsaw.leica-gallery.pl.

(fot. okładkowa: Magdalena Orylska)

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Aparaty Fujifilm X-T3 i X-T30 do wygrania w konkursie Grand Press Photo
22 Mar 2019
Fujifilm zostało mecenasem największego w Polsce konkursu fotografii prasowej. Z tej okazji na zwycięzców poszczególnych kategorii czekają najnowsze aparaty producenta.
0
Art Bibuła - festiwal zinów i photobooków już pod koniec marca w Katowicach
22 Mar 2019
Ponad dwudziestu artystów, osiem spotkań, dwa warsztaty i jedna debata, a do tego setki niezależnych publikacji, których nie zobaczymy w komercyjnym obiegu. Tak zapowiada się pierwszy śląski festiwal zinów, photobooków i małych wydawnictw, który odbędzie się w katowickim Rondzie Sztuki w ostatni weekend marca.
0
Grand Press Photo 2019 czeka na zgłoszenia
22 Mar 2019
Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można zgłaszać zdjęcia, reportaże, projekty dokumentalne i książki fotograficzne do Grand Press Photo 2019. Termin składania prac upływa 3 kwietnia o północy.
0
Wesprzyj dodruk książki „Przedmiot rzeczywisty i jego obraz” Witolda Dederki
21 Mar 2019
Podręczniki Witolda Dederki uznawane są za najlepsze polskie książki podejmujące temat sztuki fotograficznej. Niestety nakład niektórych tytułów od dawna jest już wyczerpany. Wydawca właśnie ruszył z kampanią której celem jest dodruk pierwszej części trylogii.
0