Oto najlepsze zdjęcia uliczne minionego roku - wyniki 10. Leica Street Photo

Ponad 2500 zgłoszeń i 10 tys. zdjęć z całego świata. Poznaliśmy wyniki pierwszej międzynarodowej edycji konkursu fotografii ulicznej, organizowanego przez Leica Polska.

Autor: Maciej Luśtyk

21 Styczeń 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Najlepsze uliczne zdjęcia ubiegłego roku wybrało 7-osobowe jury w składzie: Karol Grygoruk (RATS Agency), David Rojkowski (LFI), Chris Niedenthal, Agata Grzybowska (RATS Agency), Maciej Zieliński (Fotopolis / Digital Camera Polska), Patryk Wiśniewski (6x7.com) oraz Rafał Wojciechowski (Gazeta Wyborcza). By zdecydować o wyborze zdjęcia roku, Jury zbierało się aż trzykrotnie.

Kadr kompletny - tak jury podsumowuje zwycięskie zdjęcie Marka Berezowskiego

„Wiele godzin spędziliśmy na dyskusjach o tym, czym jest fotografia uliczna i gdzie jest granica między street photo, a fotografią reporterską, aby ostatecznie podjąć decyzje o przyznaniu nagrody Grand Prix za zdjęcie autorstwa Marka M. Berezowskiego - tłumaczy Patryk Wiśniewski. „Jak pisała Susan Sontag, fotografia jest jak cytat, maksyma albo przysłowie. Taką maksymą, a właściwie symbolem, jest właśnie fotografia Marka. Zmusza do zatrzymania się nad nią, zapada w pamięć, a od jej powidoku trudno się uwolnić”.

fot. Marek M. Berezowski, Grand Prix 10. Leica Street Photo

"W ramach projektu „To nie jest czarny łabędź” (Not a Black Swan) dokumentuję epidemię koronawirusa w Polsce, w tym również protesty Strajku Kobiet. Tym razem na miejsce zdjęć dojechałem z plecakiem prosto z lotniska. Pod Sądem Rejonowym na ulicy Solidarności w Warszawie odbywała się demonstracja solidarnościowa. Sytuacja stawała się coraz bardziej napięta, policjanci legitymowali wszystkich protestujacych. Doszło do zatrzymań kolejnych osób” - komentuje zwycięskie zdjęcie fotograf. „Wszedłem na murek, z którego zobaczyłem dziewczyny otoczone przez policjantów. Myślałem, że to koleżanki, albo przyjaciółki. Jedna z bohaterek ze zdjęcia natrafiła jednak na moją fotografię i napisała taki oto komentarz: „Dziękuję za uchwycenie tej pięknej chwili! To ja i jedna z osób, które pomogły mnie wyrwać z rąk funkcjonariuszy. Jedna z nich dała mi maseczkę, druga zapytała czy potrzebuje czegoś, może kawy lub przytulenia. I właśnie to widzimy na zdjęciu. Nigdy przedtem jej nie spotkałam. Solidarność naszą bronią.””

Jak czytamy w uzasadnieniu, zdjęcie z Warszawy jest kadrem kompletnym. "To świetnie zakomponowana, dramatyczna scena, w której opresja zderza się z czułością, granat policyjnych mundurów kontrastuje z ciepłym odcieniem płaszczy tulących się kobiet. Zamaskowane twarze wszystkich postaci oraz opór przed opresją widoczny na zdjęciu to zeitgeist, który brutalnie osadza nas w 2020 roku”. Zdaniem jurorów zdjęcie Berezowskiego możemy czytać jako swoisty symbol ubiegłego roku, który świetnie komentuje pandemię i niepokoje społeczne obserwowane obecnie na całym świecie.

Za swoje zdjęcie Marek M.Berezowski otrzymał aparat Leica Q2.

Najlepsze zdjęcia Leica Street Photo 2020

10. Edycja Leica Street Photo to jednak także 19 świetnych prac finałowych, które wspólnie ze zdjęciem zwycięzcy zawisną na zbiorowej wystawie pokonkursowej. Wszystkie wyróżnione kadry prezentujemy poniżej.

fot. Piotr Pietrus, wyróżnienie. Zrobiłem to zdjęcie w pobliżu dużego placu budowy przy Alexander Platz w Berlinie. Jest to mój komentarz na temat tego, jak postrzegam szybko postępujący proces gentryfikacji w tym mieście. Nowe biura i drogie apartamenty pojawiające się w całym Berlinie obiecują zyskowne nieruchomości w wielokulturowym i modnym otoczeniu. Niestety to właśnie ta dynamika powoduje ogromny wzrost czynszów, co oznacza, że rodowitych mieszkańców, którzy stworzyli ten szczególny klimat, nie stać już na życie w swoich dzielnicach. Zdjęcie ukazuje nadciągającą pustkę, która kryje się za wyidealizowanym przedstawieniem wyjątkowego (jeszcze) miejsca.

fot. Ania Kłosek

fot. Mohsen Kaboli, wyróżnienie. Każdego roku w Iranie, w miesiącu Muharram, odbywa się ceremonia żałobna o nazwie Ashura na cześć Imama Husajna i jego towarzyszy. Wielu mężczyzn, kobiet i dzieci bierze udział w tym rytuale. Zrobiłem to zdjęcie przed szkołą na jednej z ulic wioski Kuh-e Zar w prowincji Semnan. Połączenie w jednym kadrze trzech mężczyzn, trzech gór namalowanych na ścianie i nastolatków ponad nimi, może być odczytywane jako symbol wytrzymałości i wsparcia. Właśnia taka refleksja towarzyszyła wykonaniu tego zdjęcia.

fot. Dariusz Szubiński

fot. Cedric Roux, wyróżnienie. San Francisco w pięknym popołudniowym świetle. Spacerowałem po dystrykcie finansowym, gdy zobaczyłem dwóch mężczyzn w garniturach, łapiących taksówkę. W pewnej chwili jeden z nich schował się całkowicie za drugim i tylko ramię pojawiło się ponad ramieniem kolegi. To było jak pomnożenie obrazów, więc nie zastanawiając się długo wcisnąłem spust. Uwielbiam ten obraz za jego oryginalność, to był po prostu szczęśliwy traf!

fot. Maciej Bernaś

fot. Wladimir Kolmakow, wyróżnienie. Zdjęcie zrobiłem na brzegu rzeki Ganges podczas inicjacji - starożytnej tradycji klasztornej. Po dokładnym ogoleniu przyszłych mnichów przygotowuje się do kąpieli w lodowatej wodzie rzeki Gangi. Podoba mi się mistyczna atmosfera tego zdjęcia, zaś światła miasta po drugiej stronie rzeki są jak dusze przyszłych mnichów unoszące się nad wodą.

fot. Mario Schneider

fot. Tanveer Hassan Rohan, wyróżnienie. Pożar w slumsach w Dhace wybuchł w środku nocy i strawił setki domów. Kobieta z dzieckiem przeszukuje pogożelisko w nadziei, że znajdzie jeszcze coś użytecznego. Przez ostatnie 5 lat dokumentowałem pożary w Dhace. Konkursy takie jak LSF dają szansę pokazania szerszej widowni ten mało znany problem.

fot. Michael Kowalczyk

fot. Janick Galpin, wyróżnienie. 28 sierpnia 2020 r., Waszyngton, USA. Dziesiątki tysięcy ludzi zebrały się, by uczcić 57. rocznicę historycznego Marszu z 1963 r. w Waszyngtonie, gdzie dr Martin Luther King Jr. wygłosił słynne słowa: "Mam marzenie". Wśród mówców znaleźli się Al Sharpton, Martin Luther King III oraz rodziny George'a Floyda, Breonna Taylor i Ahmaud Arbery. To zdjęcie symbolizuje ból odczuwany przez Czarnych ludzi, którzy oglądali wideo George'a Floyda z kolanem policjanta trzymanym na jego szyi przez 8 minut i 46 sekund, które ostatecznie doprowadziły do jego śmierci.

fot. Nayeem Siddiquee

fot. Maung Thaw Aung. Zdjęcie powstało w Rangunie, drugiej stolicy Myanmaru. Pewnego dnia w poszukiwaniu ciekawych kadrów wybrałem się na duży mokry targ. Czekając na dobre światło, wypatrując mocnych kadrów, dostrzegłem mężczyznę niosącego kurczaki na ubój z rzeźni. Ustawiłem się w odpowienim miejscu czekając aż wejdzie w kadr, by w odpowiednim momencie wcisnąć spust migawki. Lubię to zdjęcie bo pokazuje prawdziwe życie i człowieka, który o utrzymanie siebie i swojej rodziny, co jak sądzę, wyraża jego spocona, zmęczona i spalona słońcem twarz.

fot. Samrat Sur

fot. Krid Karnsomdee. Zdjęcie zrobiłem przed Censtrum Szuki Współczesnej w Bangkoku. Spacerowałem i robiłem zdjęcia, gdy przed moim obiektywem zatrzymał się ten autobus. Zgłosiłem je do konkursu z dwóch powodów.Przede wszystkim uważam, że idealnie realizuje ideę "decydującego momentu". Powstało w odpowiednim miejscu i czasie i z właściwą kompozycją. Jednocześnie może jednak wywoływać refleksję nad obecną kondycją społeczeństwa i stylem życia. Jest czytelne dla wszystkich i stanowi symboliczną przestrogę.

fot. Siegfried Hansen

fot. Maung Hlaing Myo. Zdjęcie zostało zrobione 8 sierpnia 2020 roku w Rangun, w Myanmie, podczas wyborów parlamentarnych. Wierzę, że dobrze obrazuje, jak ważne, pomimo pandemii, było to wydarzenie dla mieszkańców mojego kraju.

fot. Stan De Zoysa

10. Leica Street Photo - wystawa pokonkursowa

Wszystkie 20 wyróżnionych zdjęć zostanie zaprezentowanych na zbiorowej wystawie, która zwykle prezentowana jest w przestrzeniach Leica 6x9 Gallery w Warszawie. Ze względu na związane z pandemią obostrzenia, jej termin nie jest jeszcze znany.

Więcej informacji znajdziecie na stronie leicastreetphoto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Jonathan Jasberg w 2010 roku po raz pierwszy wyruszył w daleką podróż. To, co zaczęło się jako przygoda, z czasem przekształciło się w pełnoetatowe życie na drodze, zwłaszcza po utracie pracy w...
6
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria finałowa Portrait of Humanity Vol. 6 to jak zwykle ujmujący portret ludzkości minionego...
4
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)