“Pokazujemy to, co ważne, piękne, pouczające i świeże”. 17. Rybnicki Festiwal Fotografii startuje już w piątek

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Wrzesień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Już niebawem kolejna edycja RFF - festiwalu skupiającego się przede wszystkim na spotkaniach z ciekawymi fotografiami. Nie zabraknie też wystaw, warsztatów i możliwości pokazania własnych zdjęć. W tegorocznej edycji organizatorzy postawili na parytet twórców, co spodoba się pytającym o to gdzie na festiwalach fotograficznych podziały się kobiety.

17. edycja Rybnickiego Festiwalu Fotografii, która tradycyjnie powinna była odbyć się w ostatni weekend marca, przez zawirowania pandemiczne wydarzy się w przedostatni weekend września. I to pierwsza dobra wiadomość, bo RFF się wydarzy! Druga dobra wiadomość jest taka, że udało się w 99% zachować program. Jedyną zmianą jest zamiana Mariusza Śmiejka z Jacentym Dędkiem. Śmiejek, który mieszka w Belfaście przyjedzie do Rybnika w 2021 roku.

Rybnicki Festiwal Fotografii to przede wszystkim spotkania

fot. Vladimir Birgus, z wystawy "Tak mnoho, tak malo"

Osią Rybnickiego Festiwalu Fotografii są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych artystów, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę.

- Codziennie obserwujemy, w jaki sposób Fotografia funkcjonuje w prasie, w reklamach i w mediach [szczególnie społecznościowych], stanowiąc sens ich istnienia, a jednocześnie - jak nazbyt często marginalizowana jest pozycja autorów zdjęć. Festiwal w Rybniku chce ten zaburzony porządek odwracać. - komentuje Nina Giba, organizatorka festiwalu. - Tutaj, konsekwentnie od 2004 roku przede wszystkim słuchamy i poznajemy Ludzi, którzy z pasją oddają się sztuce rejestrowania świata i emocji za pomocą aparatu fotograficznego. Wierzymy w spotkanie z drugim Człowiekiem, bo ono niesie doświadczenie wiedzy, której nie da się wyszukać w Internecie oraz wrażeń, których nie da się przeżyć obcując jedynie z samym obrazem.

"Tylko różnorodność gwarantuje równowagę"

fot. Krzysztof Szlachciak, z cyklu "Perspektywa kosmiczna"

W ramach każdej edycji Festiwalu zaprezentowanych zostaje ponad 20 wystaw - indywidualnych i zbiorowych - w sumie kilkaset zdjęć. Co jest ewenementem, wstęp na Festiwal jest bezpłatny i każdy jego uczestnik może otrzymać bezpłatny katalog festiwalowy.

- Jesteśmy otwarci na różnorodność, bo tylko ona gwarantuje równowagę. Dlatego w naszym programie tradycyjnie znajduje się pełen przekrój gatunków fotografii. Przez trzy dni można korzystać ze spotkań autorskich, pouczających wykładów, warsztatów i oglądać ciekawe wystawy. Wierzymy, że nasza misja edukacji wizualnej - wyrażona w możliwości nieodpłatnego wstępu - działa. I w efekcie u nas Fotografia „dzieje się” za sprawą żywego uczestnictwa jej autorów i autorek oraz dużej, światłoczułej publiczności. - dodaje Giba.

Program główny - 12 wystaw, pokazy slajdów i spotkania z twórcami

Główny harmonogram festiwalu podzielony został na trzy dni, w czasie których, podczas wykładów, warsztatów i spotkań będziemy mogli bliżej poznać 11 polskich (i nie tylko) czołowych twórców fotografii i osób związanych z branżą fotograficzną: Vladimira Birgusa, Szymona Szcześniaka, Annę Fin, Aleksandrę Szmigiel, Piotra Jaxę, Karola Grygoruka, Natalię Mileszyk, Wojtka Wieteskę, Silvię Pogodę, Jacentego Dędeka i Lidię Popiel.

fot. Anna Cichoń, z projektu "Cisza przed burzą"

Oprócz tego zobaczymy także 12 wystaw indywidualnych (Vladimir Burgus - Tak mnoho, tak malo, Daniel Raczyński - Portrety Camerimage, Magdalena Kluczny - Omam, Iwona Germanek - Zielnik, Barbara Wójcik - Inny Świat, Marta Szyszka - Codzienność, Dorota Brauntsch - Domy bezdomne, Patrycja Kornas - Śląsk, Anna Gondek-Grodkiewicz - TO BE ALIVE, Michał Adamski - Pies o dwóch ogonach, Marcin Weron - Autoportrety, Tomasz Karnowka - W świetle latarni) prezentujących najciekawsze aktualne projekty oraz pokazy slajdów, na których będziemy mogli kolejnych 15 projektów autorstwa: Alekandry Dynas (Dzieci Boga), Kasi Kruk (Kain), Anny Cichoń (Cisza przed burzą), Dominiki Gajdy (Żużel), Joanny Smołki (Bez cukru), Jadwigi Janowskiej (EPGL), Piotra Małeckiego (W obliczu Brexitu), Agaty Piłat (Celebrowanie mozliwości), Leszka Górskiego (Lamparium), Krzysztofa Ślachciaka (Perspektywa kosmiczna), Sławka Skrobały (On the road), Jacka Boczara (Ilustracje bajek niewydanych), Piotra Sobika (Harrate), Rafała Klimkiewicza (Trans) i grupy FotSpot (Wczasy).

fot. Aleksandra Dynas, z projektu "Dzieci Boga"

fot. Daniel Raczyński, z projektu "Portrety Camerimage"

 

Warsztat portretu z Szymonem Szcześniakiem

W ramach festiwalu odbędzie się także warsztat fotograficzny, którego wiodącym motywem będzie portret. “Porozmawiamy o tym, w jakim stopniu definiuje on twórcę i tworzywo oraz nieodpłatnie przetestujemy aparaty i obiektywy Fujifilm, fotografując pod fachowym okiem Szymona Szcześniaka.” - zapowiadają organizatorzy.

Szymon Szcześniak

Warsztat rozpocznie część teoretyczna, w której może wziąć udział 50 osób, dopuszczonych na podstawie selekcji z nadesłanych prac. Jednak na warsztat praktyczny zostanie zakwalifikowanych tylko 20 osób. Osoby te zostaną poinformowane w wiadomościach mailowych, nadanych przez organizatora warsztatu – firmę Fujifilm. Część teoretyczna rozpoczyna zajęcia o 12:30 i potrwa godzinę. Następnie Szymona Szcześniak zaprosi szczęśliwą 20-tkę na fotospacer.

Aktualizacja: Rejestracja na warsztat jest już zamknięta

Kiedy i gdzie?

Cały 3-dniowy program Rybnickiego Festiwalu Fotografii (spotkania z autorami, wystawy, warsztaty) odbywać będzie się w dniach 18-20.09.2020 r. (piątek-niedziela) się w budynku Fundacji PGE Energia Ciepła, przy ul. Podmiejskiej 43 w Rybniku.

Uwaga: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale w związku z COVID-19 liczba miejsc przewidzianych dla publiczności jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy. Na każdy dzień (18.09, 19.09, 20.09) obowiązuje ograniczona ilość miejsc dla osób, które jako pierwsze wyślą swoje pełne zgłoszenie.

Formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie tutaj

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie pod adresem festiwal.rybnik.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
Willa Lentza w Szczecinie zaprasza na wystawę Lucii Mugnolo, która zabiera nas do rodzinnego miasta fotografki. „W poszukiwaniu decydującego momentu” zabiera oglądających na wyprawę...
0
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)