Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

“Pokazujemy to, co ważne, piękne, pouczające i świeże”. 17. Rybnicki Festiwal Fotografii startuje już w piątek

0

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Wrzesień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Już niebawem kolejna edycja RFF - festiwalu skupiającego się przede wszystkim na spotkaniach z ciekawymi fotografiami. Nie zabraknie też wystaw, warsztatów i możliwości pokazania własnych zdjęć. W tegorocznej edycji organizatorzy postawili na parytet twórców, co spodoba się pytającym o to gdzie na festiwalach fotograficznych podziały się kobiety.

17. edycja Rybnickiego Festiwalu Fotografii, która tradycyjnie powinna była odbyć się w ostatni weekend marca, przez zawirowania pandemiczne wydarzy się w przedostatni weekend września. I to pierwsza dobra wiadomość, bo RFF się wydarzy! Druga dobra wiadomość jest taka, że udało się w 99% zachować program. Jedyną zmianą jest zamiana Mariusza Śmiejka z Jacentym Dędkiem. Śmiejek, który mieszka w Belfaście przyjedzie do Rybnika w 2021 roku.

Rybnicki Festiwal Fotografii to przede wszystkim spotkania

fot. Vladimir Birgus, z wystawy "Tak mnoho, tak malo"

Osią Rybnickiego Festiwalu Fotografii są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych artystów, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę.

- Codziennie obserwujemy, w jaki sposób Fotografia funkcjonuje w prasie, w reklamach i w mediach [szczególnie społecznościowych], stanowiąc sens ich istnienia, a jednocześnie - jak nazbyt często marginalizowana jest pozycja autorów zdjęć. Festiwal w Rybniku chce ten zaburzony porządek odwracać. - komentuje Nina Giba, organizatorka festiwalu. - Tutaj, konsekwentnie od 2004 roku przede wszystkim słuchamy i poznajemy Ludzi, którzy z pasją oddają się sztuce rejestrowania świata i emocji za pomocą aparatu fotograficznego. Wierzymy w spotkanie z drugim Człowiekiem, bo ono niesie doświadczenie wiedzy, której nie da się wyszukać w Internecie oraz wrażeń, których nie da się przeżyć obcując jedynie z samym obrazem.

"Tylko różnorodność gwarantuje równowagę"

fot. Krzysztof Szlachciak, z cyklu "Perspektywa kosmiczna"

W ramach każdej edycji Festiwalu zaprezentowanych zostaje ponad 20 wystaw - indywidualnych i zbiorowych - w sumie kilkaset zdjęć. Co jest ewenementem, wstęp na Festiwal jest bezpłatny i każdy jego uczestnik może otrzymać bezpłatny katalog festiwalowy.

- Jesteśmy otwarci na różnorodność, bo tylko ona gwarantuje równowagę. Dlatego w naszym programie tradycyjnie znajduje się pełen przekrój gatunków fotografii. Przez trzy dni można korzystać ze spotkań autorskich, pouczających wykładów, warsztatów i oglądać ciekawe wystawy. Wierzymy, że nasza misja edukacji wizualnej - wyrażona w możliwości nieodpłatnego wstępu - działa. I w efekcie u nas Fotografia „dzieje się” za sprawą żywego uczestnictwa jej autorów i autorek oraz dużej, światłoczułej publiczności. - dodaje Giba.

Program główny - 12 wystaw, pokazy slajdów i spotkania z twórcami

Główny harmonogram festiwalu podzielony został na trzy dni, w czasie których, podczas wykładów, warsztatów i spotkań będziemy mogli bliżej poznać 11 polskich (i nie tylko) czołowych twórców fotografii i osób związanych z branżą fotograficzną: Vladimira Birgusa, Szymona Szcześniaka, Annę Fin, Aleksandrę Szmigiel, Piotra Jaxę, Karola Grygoruka, Natalię Mileszyk, Wojtka Wieteskę, Silvię Pogodę, Jacentego Dędeka i Lidię Popiel.

fot. Anna Cichoń, z projektu "Cisza przed burzą"

Oprócz tego zobaczymy także 12 wystaw indywidualnych (Vladimir Burgus - Tak mnoho, tak malo, Daniel Raczyński - Portrety Camerimage, Magdalena Kluczny - Omam, Iwona Germanek - Zielnik, Barbara Wójcik - Inny Świat, Marta Szyszka - Codzienność, Dorota Brauntsch - Domy bezdomne, Patrycja Kornas - Śląsk, Anna Gondek-Grodkiewicz - TO BE ALIVE, Michał Adamski - Pies o dwóch ogonach, Marcin Weron - Autoportrety, Tomasz Karnowka - W świetle latarni) prezentujących najciekawsze aktualne projekty oraz pokazy slajdów, na których będziemy mogli kolejnych 15 projektów autorstwa: Alekandry Dynas (Dzieci Boga), Kasi Kruk (Kain), Anny Cichoń (Cisza przed burzą), Dominiki Gajdy (Żużel), Joanny Smołki (Bez cukru), Jadwigi Janowskiej (EPGL), Piotra Małeckiego (W obliczu Brexitu), Agaty Piłat (Celebrowanie mozliwości), Leszka Górskiego (Lamparium), Krzysztofa Ślachciaka (Perspektywa kosmiczna), Sławka Skrobały (On the road), Jacka Boczara (Ilustracje bajek niewydanych), Piotra Sobika (Harrate), Rafała Klimkiewicza (Trans) i grupy FotSpot (Wczasy).

fot. Aleksandra Dynas, z projektu "Dzieci Boga"

fot. Daniel Raczyński, z projektu "Portrety Camerimage"

 

Warsztat portretu z Szymonem Szcześniakiem

W ramach festiwalu odbędzie się także warsztat fotograficzny, którego wiodącym motywem będzie portret. “Porozmawiamy o tym, w jakim stopniu definiuje on twórcę i tworzywo oraz nieodpłatnie przetestujemy aparaty i obiektywy Fujifilm, fotografując pod fachowym okiem Szymona Szcześniaka.” - zapowiadają organizatorzy.

Szymon Szcześniak

Warsztat rozpocznie część teoretyczna, w której może wziąć udział 50 osób, dopuszczonych na podstawie selekcji z nadesłanych prac. Jednak na warsztat praktyczny zostanie zakwalifikowanych tylko 20 osób. Osoby te zostaną poinformowane w wiadomościach mailowych, nadanych przez organizatora warsztatu – firmę Fujifilm. Część teoretyczna rozpoczyna zajęcia o 12:30 i potrwa godzinę. Następnie Szymona Szcześniak zaprosi szczęśliwą 20-tkę na fotospacer.

Aktualizacja: Rejestracja na warsztat jest już zamknięta

Kiedy i gdzie?

Cały 3-dniowy program Rybnickiego Festiwalu Fotografii (spotkania z autorami, wystawy, warsztaty) odbywać będzie się w dniach 18-20.09.2020 r. (piątek-niedziela) się w budynku Fundacji PGE Energia Ciepła, przy ul. Podmiejskiej 43 w Rybniku.

Uwaga: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale w związku z COVID-19 liczba miejsc przewidzianych dla publiczności jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy. Na każdy dzień (18.09, 19.09, 20.09) obowiązuje ograniczona ilość miejsc dla osób, które jako pierwsze wyślą swoje pełne zgłoszenie.

Formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie tutaj

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie pod adresem festiwal.rybnik.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
1
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
0
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)