“Pokazujemy to, co ważne, piękne, pouczające i świeże”. 17. Rybnicki Festiwal Fotografii startuje już pod koniec marca

0
Redakcja Fotopolis
4 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Już niebawem kolejna edycja RFF - festiwalu skupiającego się przede wszystkim na spotkaniach z ciekawymi fotografiami. Nie zabraknie też ciekawych wystaw, warsztatów i możliwości pokazania własnych zdjęć. W tegorocznej edycji organizatorzy postawili na parytet twórców, co spodoba się pytającym o to gdzie na festiwalach fotograficznych podziały się kobiety.

[AKTUALIZACJA] Z powodu epidemii koronawirusa, organizatorzy zdecydowali się przenieść wydarzenie na wrzesień. Festiwal odbędzie się w dniach 18-20.09.2020.

Osią Rybnickiego Festiwalu Fotografii są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych artystów, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę.

- Codziennie obserwujemy, w jaki sposób Fotografia funkcjonuje w prasie, w reklamach i w mediach [szczególnie społecznościowych], stanowiąc sens ich istnienia, a jednocześnie - jak nazbyt często marginalizowana jest pozycja autorów zdjęć. Festiwal w Rybniku chce ten zaburzony porządek odwracać. - komentuje Nina Giba, organizatorka festiwalu. - Tutaj, konsekwentnie od 2004 roku przede wszystkim słuchamy i poznajemy Ludzi, którzy z pasją oddają się sztuce rejestrowania świata i emocji za pomocą aparatu fotograficznego. Wierzymy w spotkanie z drugim Człowiekiem, bo ono niesie doświadczenie wiedzy, której nie da się wyszukać w Internecie oraz wrażeń, których nie da się przeżyć obcując jedynie z samym obrazem.

"Tylko różnorodność gwarantuje równowagę"

fot. Krzysztof Szlachciak, z cyklu "Perspektywa kosmiczna"

W ramach każdej edycji Festiwalu zaprezentowanych zostaje ponad 20 wystaw - indywidualnych i zbiorowych - w sumie kilkaset zdjęć. Co jest ewenementem, wstęp na Festiwal jest bezpłatny i każdy jego uczestnik może otrzymać bezpłatny katalog festiwalowy.

- Jesteśmy otwarci na różnorodność, bo tylko ona gwarantuje równowagę. Dlatego w naszym programie tradycyjnie znajduje się pełen przekrój gatunków fotografii. Przez trzy dni można korzystać ze spotkań autorskich, pouczających wykładów, warsztatów i oglądać ciekawe wystawy. Wierzymy, że nasza misja edukacji wizualnej - wyrażona w możliwości nieodpłatnego wstępu - działa. I w efekcie u nas Fotografia „dzieje się” za sprawą żywego uczestnictwa jej autorów i autorek oraz dużej, światłoczułej publiczności. - dodaje Giba.

Program główny - 12 wystaw, pokazy slajdów i spotkania z twórcami

Główny harmonogram festiwalu podzielony został na trzy dni, w czasie których, podczas wykładów, warsztatów i spotkań będziemy mogli bliżej poznać 11 polskich (i nie tylko) czołowych twórców fotografii i osób związanych z branżą fotograficzną: Vladimira Birgusa, Szymona Szcześniaka, Annę Fin, Aleksandrę Szmigiel, Piotra Jaxę, Karola Grygoruka, Natalię Mileszyk, Wojtka Wieteskę, Silvię Pogodę, Mariusza Śmiejka i Lidię Popiel.

fot. Anna Cichoń, z projektu "Cisza przed burzą"

Oprócz tego zobaczymy także 12 wystaw indywidualnych (Vladimir Burgus - Tak mnoho, tak malo, Daniel Raczyński - Portrety Camerimage, Magdalena Kluczny - Omam, Iwona Germanek - Zielnik, Barbara Wójcik - Inny Świat, Marta Szyszka - Codzienność, Dorota Brauntsch - Domy bezdomne, Patrycja Kornas - Śląsk, Anna Gondek-Grodkiewicz - TO BE ALIVE, Michał Adamski - Pies o dwóch ogonach, Marcin Weron - Autoportrety, Tomasz Karnowka - W świetle latarni) prezentujących najciekawsze aktualne projekty oraz pokazy slajdów, na których będziemy mogli kolejnych 15 projektów autorstwa: Alekandry Dynas (Dzieci Boga), Kasi Kruk (Kain), Anny Cichoń (Cisza przed burzą), Dominiki Gajdy (Żużel), Joanny Smołki (Bez cukru), Jadwigi Janowskiej (EPGL), Piotra Małeckiego (W obliczu Brexitu), Agaty Piłat (Celebrowanie mozliwości), Leszka Górskiego (Lamparium), Krzysztofa Ślachciaka (Perspektywa kosmiczna), Sławka Skrobały (On the road), Jacka Boczara (Ilustracje bajek niewydanych), Piotra Sobika (Harrate), Rafała Klimkiewicza (Trans) i grupy FotSpot (Wczasy).

fot. Aleksandra Dynas, z projektu "Dzieci Boga"

fot. Daniel Raczyński, z projektu "Portrety Camerimage"

Galeria Otwarta - pokaż swoje zdjęcia

Galeria Otwarta jest dla uczestników festiwalu tym, czym Speakers' Corner w Hyde Parku dla Brytyjczyków - to miejsce-symbol wolności słowa. Na czas trwania programu głównego, każdy może zainstalować swoje prace w wyznaczonej przestrzeni ekspozycyjnej – jednak we własnym zakresie, zaopatrując się uprzednio w sprzęt pozwalający je zamontować (czyli sztalugi lub inne ekspozytory ). Wykluczone jest używanie narzędzi typu młotek i gwoździe do instalacji prac na ścianach.

Podczas 17. edycji RFF, Galeria Otwarta będzie dostępna dla wystawiających od czwartku 26 marca od godziny 16:00. Prace należy zdemontować w niedzielę po ostatnim punkcie programu. Nie ma jednak ograniczeń w zakresie formatu czy liczby prezentowanych zdjęć.

Warsztat portretu z Szymonem Szcześniakiem

W ramach festiwalu odbędzie się także warsztat fotograficzny, którego wiodącym motywem będzie portret. “Porozmawiamy o tym, w jakim stopniu definiuje on twórcę i tworzywo oraz nieodpłatnie przetestujemy aparaty i obiektywy Fujifilm, fotografując pod fachowym okiem Szymona Szcześniaka.” - zapowiadają organizatorzy.

Szymon Szcześniak

Warsztat rozpocznie część teoretyczna, w której może wziąć udział 50 osób, dopuszczonych na podstawie selekcji z nadesłanych prac. Jednak na warsztat praktyczny zostanie zakwalifikowanych tylko 20 osób. Osoby te zostaną poinformowane w wiadomościach mailowych, nadanych przez organizatora warsztatu – firmę Fujifilm. Część teoretyczna rozpoczyna zajęcia o 12:30 i potrwa godzinę. Następnie Szymona Szcześniak zaprosi szczęśliwą 20-tkę na fotospacer.

Zgłoszenia będą przyjmowane od 5.03 do 15.03.2020. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie festiwalu.

Kiedy i gdzie?

Cały 3-dniowy program Rybnickiego Festiwalu Fotografii (spotkania z autorami, wystawy, warsztaty, Galeria Otwarta) odbywać będzie się w dniach 27-29.03.2020 r. (piątek-niedziela) się w budynku Fundacji PGE Energia Ciepła, przy ul. Podmiejskiej 43 w Rybniku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie pod adresem festiwal.rybnik.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wirtualne archiwum pandemii Covid-19 - wyjątkowy projekt Międzynarodowego Centrum Fotografii
Wirtualne archiwum pandemii Covid-19 - wyjątkowy projekt Międzynarodowego Centrum Fotografii
Ty też możesz pomóc je budować.Organizacja zachęca wszystkich fotografów, aby dołączyli do akcji i poprzez dodawanie zdjęć zwiększali świadomość społeczną na temat tego, jak wygląda życie podczas...
8
0
Leica rusza z darmowym cyklem warsztatów i wyzwań fotograficznych
Leica rusza z darmowym cyklem warsztatów i wyzwań fotograficznych
#StayHomeWithLeica to nowa inicjatywa spotkań online dla wszystkich fotografów uziemionych w domach.
0
0
Plan Fotograficzny Adobe CC za pół ceny z wzorcami ColorChecker. Promocja tylko do końca maja
Plan Fotograficzny Adobe CC za pół ceny z wzorcami ColorChecker. Promocja tylko do końca maja
Domowa izolacja to świetny czas na naukę. Dlaczego by więc wreszcie nie zrobić porządku z kolorami i nauczyć się nad nimi panować, a przy okazji wypróbować najbardziej...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)