Fotspot Open Call - pokaż swoje zdjęcia na Rybnickim Festiwalu Fotografii

0

Autor: Redakcja Fotopolis

22 Lipiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Poznańskie stowarzyszenie Fotspot, wspólnie z Galerią Centrala zaprasza do konkursu Open Call, którego laureaci będą mieli szansę pokazać swoje prace na czołowych festiwalach i w formie wirtualnej wystawy.

Open Call to nowa forma konkursowa organizowana przez stowarzyszenie Fotspot i poznańską Galerię Centrala. Udział w konkursie daje szansę na dołączenie do grona laureatów, których prace zostaną zaprezentowane przez jurorów przy okazji organizowanych przez nich wydarzeń.

„W pierwszej odsłonie do współpracy zaprosiliśmy Ninę Gibę i Marcina Gibę - twórców klimatycznego Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Drugą odsłonę poprowadzą Agatę Połeć i Frank Ammer - twórcy łódzkiej inicjatywy Przestrzeń Robocza, współorganizujących Fotofestiwal w Łodzi. Open Call to dwie edycje, dwa tematy, z dwiema formami finalnej prezentacji. Wszystkie wyselekcjonowane prace zostaną zaprezentowane też w formie wystawy online na stronie internetowej Galerii CENTRALA." - zapowiadają organizatorzy.

Zmiana, czyli prywatne doświadczenia związane z obecną sytuacją

Myślą przewodnią jest stworzenie galerii prac odpowiadających na wezwanie jurorów, którzy wchodząc w rolę kuratorów wystawy dobiorą prace według własnego klucza. W pierwszej odsłonie jurorami będą Nina i Marcin Giba - twórcy Rybnickiego Festiwalu Fotografii, który w tym roku będzie miał swoją 17. edycję. Hasło, które zaproponowali jurorzy w ramach open call to „Zmiana”.

-Żyjemy w dobie wyłączenia systemu autopilota, na którym lecieliśmy przez życie. Poza oczywistymi cechami aktualnej sytuacji, wspólnymi dla wszystkich, indywidualny kontekst zmagań ze zmianami wydaje nam się najciekawszy. Interesuje nas autentyczne doświadczenie. Nasze hasło zaprasza: Spójrz przed siebie, za siebie, na innych, pod nogi, przez ramię. Na co dzisiaj zwracasz uwagę, albo co twoim zdaniem dzisiaj jest najbardziej warte uwagi? Czy to, co publikujesz w social mediach, pokazałbyś bliskiej osobie podczas prywatnej rozmowy? - pytają jurorzy. - Szukamy projektów, które pokazują nominalne zmiany w prywatnym i publicznym otoczeniu. Jak działają ludzie w przestrzeni, w której żyją, ale też pracują. Jaka zmiana zaszła w przestrzeni publicznej - której większość była/jest zamknięta. Jakie zmiany zaszły w zachowaniach społecznych?. Oczekujemy zgłoszeń zarówno w formie zarówno zdjęć pojedynczych, jak i serii zdjęć złożonej z maksymalnie do 5 fotografii.

Jurorzy

Nina Giba - rocznik 81. Organizatorka Rybnickiego Festiwalu Fotografii od 2004 r. Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach. Zawodowo zajmuje się komunikacją, copywritingiem i social media. Na swoim koncie ma wiele ogólnopolskich kampanii. Zredagowała trzy książki, z których jedna poświęcona jest fotografii. Współpracuje z artystami reprezentującymi scenę muzyczną, rozrywkową i teatralną.

Marcin Giba - rocznik 79. Dyrektor artystyczny Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opavie. Zawodowo realizuje sesje komercyjne, których efekty pozwalają budować wizerunek ludzi i firm oraz wspierają ich działania marketingowe. Od 2018 r. wykonuje Podniebne Obrazy za pomocą drona, co przyniosło mu już wiele nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych, m.in: Sony World Photography Awards, Urban Photo Awards, Chromatic Photography Awards, Fine Art Photography Awards oraz wielu innych. Jego zdjęcia z drona były prezentowane na wystawach m.in. w Londynie, Sydney, Moskwie, Paryżu i włoskim Trieście. Mieszka na Śląsku, ale pracuje w całej Polsce.

Jak aplikować?

Konkurs adresowany jest do wszystkich wykorzystujących medium fotografii: twórców niezależnych, profesjonalistów jak i uczniów/studentów oraz absolwentów szkół artystycznych. Szczególnie docenione będą prace, które w ciekawy sposób będą interpretować i nawiązywać do zagadnień poszukiwanych przez jurorów.

Zgłoszenia można nadsyłać do 14 sierpnia 2020 roku, za pośrednictwem formularza online, dostępnego na stronie fotspot.pl. Zgłosić można zarówno zdjęcia pojedyczne, jak i serie składające się maksymalnie z 5 fotografii. Zdjęcia należy przesłać za pośrednictwem serwisu WeTransfer.

Wybrane przez Jurorów prace zostaną zaprezentowane w formie slideshow podczas 17. Rybnickiego Festiwalu Fotografii oraz w galerii online na stronie Galerii Centrala. Wybrane prace mają również szansę zostać zaprezentowane podczas fizycznej wystawy zbiorowej w 2021 roku. 

Więcej informacji i pełny regulamin konkursu znajdziecie pod adresem fotspot.pl.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
7
0
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Powiązane artykuły