Marcin Giba: „Od początku czułem, że jest w tym miejscu potencjał wizualny”. Zapytaliśmy autora, jak powstały prace nagrodzone w SWPA 2020

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś poznaliśmy wyniki sekcji otwartej konkursu Sony World Photography Awards. Wyróżniony Marcin Giba opowiada nam, jak wykonał podniebne kadry, które wyróżniło jury.

Zdjęcie z serii „Human on Earth” powstało na początku zeszłego roku w moim rodzinnym Rybniku. Widnieje na nim basen miejski (kąpielisko Ruda) w zimowej aurze. Byłem wtedy na początku mojej przygody z fotografią dronową i nie wiedziałem jeszcze, że mogę szukać tematów do fotografii za pomocą Google Maps, ale przejeżdżając często obok tego basenu czułem, że jest w nim jakiś wizualny potencjał.

Pogoda w dniu powstania tego zdjęcia była bardzo dynamiczna - ostre, styczniowe słońce, przesłaniane napadami intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru. Po przyjechaniu na miejsce i uzyskaniu zgody od właściciela obiektu, czekałem na tzw. okienko pogodowe. Ostatecznie sesja trwała około 10 minut, bo warunki nie pozwalały na więcej.

fot. Marcin Giba, z serii "Human on Earth", wyróżnienie w kategorii Architecture konkursu Sony World Photography Awards 2020

Widok, który zobaczyłem z perspektywy drona, zaskoczył mnie niesamowicie. Zielony kolor wody, który powstał prawdopodobnie z powodu rozrostu w niej glonów, doskonale kontrastował z bielą śniegu, co podkreślało ostre światło słoneczne. To wszystko sprawiło, że rybnicki basen miejski przeistoczył się w jakąś surrealistyczną postać. Jestem pod wrażeniem architekta, który go projektował, bo musiał go tworzyć właśnie z takiej perspektywy. To zdjęcie zapoczątkowało zresztą serię „Human on Earth”, gdzie pokazuję efekty działalności czy ingerencji ludzkiej, które z lotu ptaka przypominają w jakimś stopniu postaci człekokształtne. Taka trochę pareidolia – zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, fragmentach krajobrazu.

Zdjęcie wykonałem dronem DJI Mavic 2 Pro. Parametry techniczne : czas 1/320 s, przysłona f/5

Druga wyróżniona praca pochodzi z kolei z serii „Natural”. Wykonałem ją latem 2019 roku na terenie piaskowni. Lubię odwiedzać to niezwykłe miejsce, bo to zawsze cała wyprawa – niecała godzina drogi samochodem, a potem kilkanaście minut jazdy rowerem przez las. To zresztą kolejny pozytywny aspekt fotografii dronowej, czyli przebywanie na łonie natury. A szczególnie w tym miejscu, które jest kosmiczne.

fot. Marcin Giba, z serii "Natural", wyróżnienie w kategorii Landscape konkursu Sony World Photography Awards 2020

Już podczas pierwszej wizyty „gołym okiem” zauważyłem bogactwo form i kolorów naturalnie tam występujących. A to, co jest widoczne z powietrznej perspektywy, po prostu zachwyca. Dla fotografa zajmującego się kreacją i abstrakcją, wzniesienie się nad piaskownię przepełnioną całym spektrum kształtów, jest trochę jak znalezienie się w Legolandzie będąc dzieckiem.

Skupiłem się na wzorach utworzonych przez pracę wody, wiatru i piasku. Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem formę przypominającą postać: kobiety, anioła, trębacza? Podczas kolejnych wizyt na próżno szukałem tego motywu, aby sfotografować go na przykład w innej aurze czy o innej porze roku lub dnia. Kształt zniknął bezpowrotnie. Widok piaskowni z góry cały czas „pracuje”, przebudowuje się, tworzy swoiste zaskakujące artefakty. Ale to mi uświadomiło, że pojęcie „decydującego momentu” w jakimś stopniu może również odnosić się do fotografii krajobrazowej.

Zdjęcie wykonałem dronem DJI Mavic 2 Pro. Parametry techniczne : czas 1/640 s, przysłona f/5,6

Wyróżnienie dla prac autora nie dziwi. Obydwie były już wielokrotnie nagradzane w innych konkursach. Pełną listę nagród i wyróżnień znajdziecie na stronie autora.

Marcin Giba

fot. Daniel Raczyński

Urodzony w 1979 roku w Rybniku. Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opavie z tytułem magistra sztuki w dziedzinie fotografii. Dyrektor artystyczny Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Zawodowo realizuje sesje komercyjne, których efekty pozwalają budować wizerunek ludzi i firm oraz wspierają ich działania marketingowe. W wolnych chwilach tworzy Podniebne Obrazy, za które został wielokrotnie nagrodzony między innymi na: Urban Photo Awards, Fine Art Photography Awards, Chromatic Photography Award, Moscow International Foto Awards, Tokyo International Foto Award, Prix de la Photographie Paris.

Więcej zdjęć autora znajdziecie na: podniebneobrazy.pl, facebook.com/podniebneobrazy i instagram.com/marcingiba.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Komentarze
Łyżka nie istnieje. AI nauczyło się tworzenia realistycznych filmów
Łyżka nie istnieje. AI nauczyło się tworzenia realistycznych filmów
Coś co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się niemożliwe, dziś staje się przerażająco realne. Open AI zaprezentowało model o nazwie Sora - nową sztuczną inteligencję, która generuje...
25
Tamron 35-150 i 150-500 dla Nikon Z - dwa obiektywy i... nie potrzebujesz więcej
Tamron 35-150 i 150-500 dla Nikon Z - dwa obiektywy i... nie potrzebujesz więcej
Sprawdzone i cenione zoomy z bagnetem Sony E, nareszcie dostępne są również z mocowaniem Z. Przed posiadaczami aparatów Nikon otwiera to zupełnie nowe możliwości. Przypomnijmy więc, za co...
15
„To zdjęcie będzie dowodem w procesach o zbrodnie wojenne” - polscy fotoreporterzy komentują wyniki World Press Photo 2023
„To zdjęcie będzie dowodem w procesach o zbrodnie wojenne” - polscy fotoreporterzy komentują...
Jury tegorocznej edycji WPP na zdobywcę Grand Prix wskazało ukraińskiego fotografa Evgeniya Maloletkę. Autorem najlepszego cyklu uznano z kolei Madsa Nissana. Zdjęcia Roku komentują dla nas...
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)