Marcin Giba: „Od początku czułem, że jest w tym miejscu potencjał wizualny”. Zapytaliśmy autora, jak powstały prace nagrodzone w SWPA 2020

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś poznaliśmy wyniki sekcji otwartej konkursu Sony World Photography Awards. Wyróżniony Marcin Giba opowiada nam, jak wykonał podniebne kadry, które wyróżniło jury.

Zdjęcie z serii „Human on Earth” powstało na początku zeszłego roku w moim rodzinnym Rybniku. Widnieje na nim basen miejski (kąpielisko Ruda) w zimowej aurze. Byłem wtedy na początku mojej przygody z fotografią dronową i nie wiedziałem jeszcze, że mogę szukać tematów do fotografii za pomocą Google Maps, ale przejeżdżając często obok tego basenu czułem, że jest w nim jakiś wizualny potencjał.

Pogoda w dniu powstania tego zdjęcia była bardzo dynamiczna - ostre, styczniowe słońce, przesłaniane napadami intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru. Po przyjechaniu na miejsce i uzyskaniu zgody od właściciela obiektu, czekałem na tzw. okienko pogodowe. Ostatecznie sesja trwała około 10 minut, bo warunki nie pozwalały na więcej.

fot. Marcin Giba, z serii "Human on Earth", wyróżnienie w kategorii Architecture konkursu Sony World Photography Awards 2020

Widok, który zobaczyłem z perspektywy drona, zaskoczył mnie niesamowicie. Zielony kolor wody, który powstał prawdopodobnie z powodu rozrostu w niej glonów, doskonale kontrastował z bielą śniegu, co podkreślało ostre światło słoneczne. To wszystko sprawiło, że rybnicki basen miejski przeistoczył się w jakąś surrealistyczną postać. Jestem pod wrażeniem architekta, który go projektował, bo musiał go tworzyć właśnie z takiej perspektywy. To zdjęcie zapoczątkowało zresztą serię „Human on Earth”, gdzie pokazuję efekty działalności czy ingerencji ludzkiej, które z lotu ptaka przypominają w jakimś stopniu postaci człekokształtne. Taka trochę pareidolia – zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, fragmentach krajobrazu.

Zdjęcie wykonałem dronem DJI Mavic 2 Pro. Parametry techniczne : czas 1/320 s, przysłona f/5

Druga wyróżniona praca pochodzi z kolei z serii „Natural”. Wykonałem ją latem 2019 roku na terenie piaskowni. Lubię odwiedzać to niezwykłe miejsce, bo to zawsze cała wyprawa – niecała godzina drogi samochodem, a potem kilkanaście minut jazdy rowerem przez las. To zresztą kolejny pozytywny aspekt fotografii dronowej, czyli przebywanie na łonie natury. A szczególnie w tym miejscu, które jest kosmiczne.

fot. Marcin Giba, z serii "Natural", wyróżnienie w kategorii Landscape konkursu Sony World Photography Awards 2020

Już podczas pierwszej wizyty „gołym okiem” zauważyłem bogactwo form i kolorów naturalnie tam występujących. A to, co jest widoczne z powietrznej perspektywy, po prostu zachwyca. Dla fotografa zajmującego się kreacją i abstrakcją, wzniesienie się nad piaskownię przepełnioną całym spektrum kształtów, jest trochę jak znalezienie się w Legolandzie będąc dzieckiem.

Skupiłem się na wzorach utworzonych przez pracę wody, wiatru i piasku. Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem formę przypominającą postać: kobiety, anioła, trębacza? Podczas kolejnych wizyt na próżno szukałem tego motywu, aby sfotografować go na przykład w innej aurze czy o innej porze roku lub dnia. Kształt zniknął bezpowrotnie. Widok piaskowni z góry cały czas „pracuje”, przebudowuje się, tworzy swoiste zaskakujące artefakty. Ale to mi uświadomiło, że pojęcie „decydującego momentu” w jakimś stopniu może również odnosić się do fotografii krajobrazowej.

Zdjęcie wykonałem dronem DJI Mavic 2 Pro. Parametry techniczne : czas 1/640 s, przysłona f/5,6

Wyróżnienie dla prac autora nie dziwi. Obydwie były już wielokrotnie nagradzane w innych konkursach. Pełną listę nagród i wyróżnień znajdziecie na stronie autora.

Marcin Giba

fot. Daniel Raczyński

Urodzony w 1979 roku w Rybniku. Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opavie z tytułem magistra sztuki w dziedzinie fotografii. Dyrektor artystyczny Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Zawodowo realizuje sesje komercyjne, których efekty pozwalają budować wizerunek ludzi i firm oraz wspierają ich działania marketingowe. W wolnych chwilach tworzy Podniebne Obrazy, za które został wielokrotnie nagrodzony między innymi na: Urban Photo Awards, Fine Art Photography Awards, Chromatic Photography Award, Moscow International Foto Awards, Tokyo International Foto Award, Prix de la Photographie Paris.

Więcej zdjęć autora znajdziecie na: podniebneobrazy.pl, facebook.com/podniebneobrazy i instagram.com/marcingiba.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Komentarze
„To zdjęcie będzie dowodem w procesach o zbrodnie wojenne” - polscy fotoreporterzy komentują wyniki World Press Photo 2023
„To zdjęcie będzie dowodem w procesach o zbrodnie wojenne” - polscy fotoreporterzy komentują...
Jury tegorocznej edycji WPP na zdobywcę Grand Prix wskazało ukraińskiego fotografa Evgeniya Maloletkę. Autorem najlepszego cyklu uznano z kolei Madsa Nissana. Zdjęcia Roku komentują dla nas...
15
 Real World Photo 2023. Dlaczego fotografia prasowa jest nam potrzebna bardziej niż kiedykolwiek [komentarz]
Real World Photo 2023. Dlaczego fotografia prasowa jest nam potrzebna bardziej niż kiedykolwiek...
Gdzie nie spojrzeć, zewsząd słychać pomruki niezadowolenia i głosy krytyki. Ale w świecie rzeczywistości AI przyjdzie nam jeszcze pozazdrościć pracy i misji fotoreportera kontaktującego się na...
15
Średni format na ulicy, czyli podróż przez USA z Fujifilm GFX
Średni format na ulicy, czyli podróż przez USA z Fujifilm GFX
Czy aparat średnioformatowy sprawdzi się w fotografii miejskiej i ulicznej? Fotograf Paweł Kosicki opowiada o swoich doświadczeniach z fotografowania Fujifilm GFX 50S...
30
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)