Polacy wśród zwycięzców Drone Photo Awards 2022. Zobaczcie najlepsze dronowe zdjęcia tego roku

Za nami kolejna edycja konkursu fotografii dronowej Drone Photo Awards. Zdjęcia z lotu ptaka z roku na rok stają się coraz lepsze i cieszy nas, że wkład w to mają również twórcy z Polski. Zobaczcie galerię tegorocznych zwycięzców.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Będący częścią Siena Photo Awards konkurs Drone Photo Awards od 4 lat nagradza najlepsze kadry wykonane z lotu ptaka. Z roku na rok galeria zwycięskich prac staje się coraz ciekawsza, dostarczając nam zapierających dech w piersiach obrazów z najróżniejszych kategorii. Jak bowiem zobaczycie dron może sprawdzić się tak w krajobrazie, jak i fotografii reportażowej.

Do tegorocznej edycji prace nadesłało 2624 twórców ze 116 krajów świata, a fotografie rywalizowały ze sobą w 8 kategoriach poświęconych obrazom (Wedding, Nature, People, Urban, Animals, Abstract, Sport oraz Series) i jednej otwartej kategorii wideo (z której jednak wyłoniono aż 3 różnych zwycięzców).

Zdjęcie roku

fot. Armand Sarlangue, "Big Bang", Zdjęcie Roku Drone Photographer of the Year 2022

Główną nagrodę w wysokości 500 euro oraz tytuł Drone Photographer of the Year zdobył Armand Sarlangue za hipnotyzujące zdjęcie „Big Bang”, ukazujące ziejącą lawą szczelinę wulkanu Fagradalsfjall w zachodniej części Islandii. Według opisu zdjęcie to wykonane zostało podczas burzy, przy silnym wietrze i deszczu, co nadaje ujęciu jeszcze większej wyjątkowości.

Polacy na podium

Oprócz tego, jury konkursu nagrodziło także najlepsze zdjęcia z każdej kategorii. Biorąc uwagę liczbę prac i galerie finałowe, rywalizacja o głosy jurorów musiała być zacięta. Tym bardziej cieszy nas sukces Polaków w tegorocznej edycji. Fotografowie z polski triumfowali w dwóch kategoriach konkursowych - Daniel Koszela zwyciężył w kategorii Sport, a Krzysztof Krawczyk zdominował kategorię Wedding, zdobywając w niej główną nagrodę oraz wyróżnienie. Oprócz tego wyróżnienia w tegorocznej edycji DPA zdobyli także Marcin Giba (kat. Urban i Abstract) oraz Marek Biegalski (kat. Nature).

fot. Krzysztof Krawczyk, 1. miejsce w kat. Wedding / Drone Photo Awards 2022

fot. Daniel Koszela, 1. miejsce w kat. Sport / Drone Photo Awards 2022

fot. Marcin Giba, wyróżnienie w kat. Urban / Drone Photo Awards 2022

fot. Marcin Giba, wyróżnienie w kat. Abstract / Drone Photo Awards 2022

fot. Marek Biegalski, wyróżnienie w kat. Nature / Drone Photo Awards 2022

Poniżej możecie zobaczyć prace laureatów 1. i 2. miejsc z każdej kategorii (oprócz pokazanych powyżej zdjęć Polaków). Gorąco zachęcamy też do odwiedzenia strony konkursu i obejrzenia pełnej galerii pracy, gdyż wśród wyróżnień skrywa się wiele perełek godnych podium (link poniżej).

Drone Photo Awards 2022 - najlepsze zdjęcia i filmy z kategorii

Urban

fot. Serhiy Vovk, 1. miejsce w kat. Abstract / Drone Photo Awards 2022

fot. Yura Borschew, 2. miejsce w kat. Urban / Drone Photo Awards 2022

Wildlife

fot. Mehdi Mohebipour, 1. miejsce w kat. Wildlife / Drone Photo Awards 2022

fot. Florian Ledoux, 2. miejsce w kat. Wildlife / Drone Photo Awards 2022

Sport

fot. Phil De Glanville, 2. miejsce w kat. Sport / Drone Photo Awards 2022

People

fot. Anindita Roy, 1. miejsce w kat. People / Drone Photo Awards 2022

fot. Shibasish Saha, 2. miejsce w kat. People / Drone Photo Awards 2022

Nature

fot. David Rouge, 1. miejsce w kat. Nature / Drone Photo Awards 2022

fot. Enrico Pescantini, 2. miejsce w kat. Nature / Drone Photo Awards 2022

Abstract

fot. Saurabh Sirohiya, 1. miejsce w kat. Abstract / Drone Photo Awards 2022

fot. Suzanne Nelson, 2. miejsce w kat. Asbtract / Drone Photo Awards 2022

Wedding

fot. Fabian Ortiz, 2. miejsce w kat. Wedding / Drone Photo Awards 2022

Series

fot. Dmitry Kokh, 1. miejsce w kategorii Series / Drone Photo Awards 2022Podczas rejsu na Czukotkę i Wyspę Wrangla fotograf pokonał ponad 1200 mil wzdłuż wybrzeża. Pewnego dnia, aby schronić się przed nadciągającą burzą, zbliżył się do małej wyspy Koluchin, dawnej stacji meteorologicznej z czasów ZSRR. Widząc dziwne ruchy w oknach opuszczonej wioski, dostrzegł przez lornetkę głowy  niedźwiedzi polarnych. Było to około dwudziestu osobników, głównie samców, które błąkały się wśród opuszczonych domów, podczas gdy samice pozostawały na uboczu ze swoimi szczeniakami. Ponieważ zejście na wyspę było zbyt niebezpieczne, Kokh postanowił użyć drona do ich sfotografowania. fot. Dmitry Kokh, 1. miejsce w kategorii Series / Drone Photo Awards 2022Podczas rejsu na Czukotkę i Wyspę Wrangla fotograf pokonał ponad 1200 mil wzdłuż wybrzeża. Pewnego dnia, aby schronić się przed nadciągającą burzą, zbliżył się do małej wyspy Koluchin, dawnej stacji meteorologicznej z czasów ZSRR. Widząc dziwne ruchy w oknach opuszczonej wioski, dostrzegł przez lornetkę głowy  niedźwiedzi polarnych. Było to około dwudziestu osobników, głównie samców, które błąkały się wśród opuszczonych domów, podczas gdy samice pozostawały na uboczu ze swoimi szczeniakami. Ponieważ zejście na wyspę było zbyt niebezpieczne, Kokh postanowił użyć drona do ich sfotografowania. fot. Dmitry Kokh, 1. miejsce w kategorii Series / Drone Photo Awards 2022Podczas rejsu na Czukotkę i Wyspę Wrangla fotograf pokonał ponad 1200 mil wzdłuż wybrzeża. Pewnego dnia, aby schronić się przed nadciągającą burzą, zbliżył się do małej wyspy Koluchin, dawnej stacji meteorologicznej z czasów ZSRR. Widząc dziwne ruchy w oknach opuszczonej wioski, dostrzegł przez lornetkę głowy  niedźwiedzi polarnych. Było to około dwudziestu osobników, głównie samców, które błąkały się wśród opuszczonych domów, podczas gdy samice pozostawały na uboczu ze swoimi szczeniakami. Ponieważ zejście na wyspę było zbyt niebezpieczne, Kokh postanowił użyć drona do ich sfotografowania. fot. Dmitry Kokh, 1. miejsce w kategorii Series / Drone Photo Awards 2022Podczas rejsu na Czukotkę i Wyspę Wrangla fotograf pokonał ponad 1200 mil wzdłuż wybrzeża. Pewnego dnia, aby schronić się przed nadciągającą burzą, zbliżył się do małej wyspy Koluchin, dawnej stacji meteorologicznej z czasów ZSRR. Widząc dziwne ruchy w oknach opuszczonej wioski, dostrzegł przez lornetkę głowy  niedźwiedzi polarnych. Było to około dwudziestu osobników, głównie samców, które błąkały się wśród opuszczonych domów, podczas gdy samice pozostawały na uboczu ze swoimi szczeniakami. Ponieważ zejście na wyspę było zbyt niebezpieczne, Kokh postanowił użyć drona do ich sfotografowania.

fot. Dmitry Kokh, 1. miejsce w kat. Series / Drone Photo Awards 2022

Video

 

 

Wystawa pokonkursowa

Zwycięskie i wyróżnione zdjęcia zawisną na wystawie pokonkursowej „Above Us Only Sky”, którą będzie można oglądać od 1 października do 20 listopada 2022 roku w Muzeum Historii Naturalnej „Accademia dei Fisiocritici”, przy Piazzetta Silvio Gigli 2 we włoskiej Sienie. Bilety dostępne na stronie festival.sienawards.com.

Więcej informacji na temat konkursu i pełną galerię nagrodzonych zdjęć znajdziecie na stronie droneawards.photo.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: fotografowanie dronem
logo logo
Magazyny
Zamów