Autel EVO Lite i EVO Nano - średnia półka wyższych lotów

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Marzec 2022
Artykuł na: 9-16 minut

Nowe drony firmy Autel to wyjątkowa propozycja dla hobbystów i zawodowców, potrzebujących uniwersalnych urządzeń do konkretnych celów. Oto, czym wybijają się ponad stawkę.

Materiał we współpracy z firmą Action, dystrybutorem dronów Autel

Autel Robotics jako jedyny rzucił rękawicę gigantowi rynku dronów i od kilku lat godnie konkuruje z nim w segmencie profesjonalnych dronów konsumenckich modelami z serii EVO Pro. Teraz wreszcie rozszerzył ofertę także o lżejsze modele, kierowane do osób z mniejszym budżetem.

W przypadku Autela mniejsze i lżejsze nie oznacza jednak konstrukcji typowo budżetowych. Bo choć nowe serie Autel EVO Lite i Autel EVO Nano debiutują w cenie wyższej od swoich wagowych konkurentów, to także mają do zaoferowania większą funkcjonalność, która może zaskoczyć. Tym bardziej, że raptem kilka dni temu nowe drony otrzymały dużą aktualizację, która czyni z nich o wiele bardziej zaawansowane urządzenia. Między innymi rozszerzono dostępny wybór klatkaży, wprowadzono opcję manualnego ustawiania ostrości czy możliwość wykonywania płynnych zbliżeń, a także poprawiono stabilność lotu i zlikwidowano występujący niekiedy efekt rolling shutter.

W 2021 na rynku zadebiutowały w sumie 4 nowe modele (Autel EVO Lite+, Autel EVO Lite, Autel EVO Nano+ i Autel EVO Nano), różniące się specyfikacją i potencjalnymi zastosowaniami. Poniżej przybliżamy najważniejsze cechy nowych konstrukcji, które pomogą Wam lepiej zorientować się w ofercie i możliwościach dronów Autel.

Autel EVO Lite i EVO Lite+ - wyższa klasa średnia

Drony z serii Autel EVO Lite

Najbardziej emocjonujące nowe pozycje w ofercie Autel Robotics to z pewnością modele z nowej serii Lite. Linia będąca odpowiedzią na średnio zaawansowane modele konkurencji składa się z dwóch konstrukcji o identycznych bazowych parametrach lotu, ale różnych kamerach, a tym samym potencjalnych zastosowaniach. Co najważniejsze, mimo iż są to drony stosunkowo lekkie, mieszczące się w kategorii wagowej do 900 g, będą one w stanie zaspokoić także wiele profesjonalnych oczekiwań.

Drony Autel wyposażone są w zaawansowany system omijania przeszkód

Obydwa modele mogą pochwalić się wydajną baterią pozwalającą aż na 40 min lotu, a do tego dysponują opartym o 6 szerokokątnych kamer systemem omijania przeszkód, który wykrywa zagrożenia z przodu, z tyłu, z boków i ze spodu urządzenia. Do tego potrafią rozpędzić się do 65 km/h, oferują inteligentny system śledzenia i szereg zaprogramowanych trybów lotu (orbitowanie, najazdy itp.), które pozwolą łatwo stworzyć ciekawie wyglądające ujęcia. Możliwości dronów rozszerzają też software’owe sztuczki, pozwalające m.in. lepiej zbalansować kolory w przypadku scen o dużym kontraście czy np. pozbyć się zamglenia, charakterystycznego dla ujęć krajobrazowych (Defog Mode). Obydwa modele oferują też opcję nagrywania materiałów 4K HDR i oferują unikalną na rynku dronów funkcję nagrywania dźwięków otoczenia pilotującej osoby (za pomocą smartfona), co da nam nowy środek wyrazu na etapie edycji i pozwoli lepiej oddać naturę filmowanych scen.

Całość okraszona świetnym i stabilnym systemem sterowania, działającym w częstotliwościach 2.4, 5.8 lub 5.2 GHz i transmitującym obraz 2,7K 30 kl./ z odległości nawet 12 km.

Autel EVO Lite+ - władca światła

Droższy model Autel EVO Lite+ kierowany jest do tych, którzy nie chcą chodzić na kompromisy w zakresie pracy w trudnych warunkach oświetleniowych i chcą maksymalnie przyspieszyć swoją profesjonalne pracę. EVO Lite+ wyposażony został w 20-megapikselową kamerę opartą o dużą 1-calową matrycę, która umożliwi rejestrację filmów 6K z prędkością 30 kl./s (oraz do 60 kl./s w 4K i 120 kl./s w Full HD), przy przepływności sięgającej 120 Mb/s.

Duży format matrycy sam w sobie zapewni wysoką jakość nagrań w słabym świetle, ale producent na tym nie poprzestał. Otrzymujemy także wspomagany programowo tryb nocny, który zwiększa dynamikę nagrań po zmroku i który, według dostępnych w internecie testów wideo, może konkurować rezultatami z najbardziej zaawansowanymi nowymi dronami konkurencji. O jakość nagrań możemy być więc spokojni.

System obrazowania w modelu EVO Lite+ wyróżnia jeszcze jedna rzecz - regulowana w zakresie f/2.8-f/11 przysłona obiektywu (29 mm), co w tej klasie dronów jest ewenementem i co pozwoli uzyskać płynniejsze ujęcia oraz znacznie skrócić czas potrzebny na przygotowanie do lotu. Dzięki możliwości regulacji przysłony w wielu sytuacjach będziemy mogli zrezygnować z używania dodatkowych filtrów ND i dynamicznie reagować na zmieniające się warunki oświetleniowe, utrzymując czas migawki na odpowiednim dla filmowania poziomie.

Autel EVO Lite - gdy liczy się szczegół 

Podczas gdy naturalnym terytorium modelu Plus są warunki ograniczonego oświetlenia, Autel EVO Lite skupia się na jak najlepszym odwzorowaniu detali. Na gimbalu zamocowana została fizycznie mniejsza (1/1.28”) matryca, która jednak dysponuje dużo większą rozdzielczością 50 Mp i która została wyposażona w szerszy obiektyw o ekwiwalencie 24 mm i większej (choć stałej) jasności f/1.8.

Kamera pozwala na rejestrację w maksymalnej jakości 4K 60 kl./s, jednak dzięki aż 50-milionowej matrycy jest w stanie zaoferować nam dłuższy bezstratny zoom (2x względem 1,3x w modelu Plus w rozdzielczości 4K, lub do 4x w rozdzielczości Full HD), a do tego oferuje sensor z filtrem RYYB, który dostarczy nam bardziej dokładne informacje o kolorach.

Oprócz tego, otrzymujemy skuteczniejszy, hybrydowy autofokus, który oprócz pomiaru kontrastu bazuje także na pikselach detekcji fazy na matrycy, a 4-osiowy gimbal umożliwi także filmowanie w pionie, co może skusić twórców realizujących materiały głównie do mediów społecznościowych.

Autel EVO Lite to jeden z nielicznych dronów pozwalających na filmowanie w pionie

Model Lite polecamy osobom, które w dużej mierze wykorzystują drona do fotografowania oraz tym realizujących z jego pomocą na platformy pokroju TikTok, Twitter czy Instagram.

Autel EVO Nano i EVO Nano+ - zaawansowane możliwości w twojej kieszeni

Seria Nano to próba sprowadzenia funkcjonalności dronów z serii Lite, do formy kompaktowego drona o wadze do 250 g, który możemy wszędzie zabrać i którym może swobodnie latać, bez martwienia o pozwolenia i inne formalności związanie z pilotowaniem.

Drony z serii Autel EVO Nano

Co ważne, obydwa modele zachowują najważniejsze możliwości, w postaci systemu omijania przeszkód, trybu śledzenia obiektów (w nachodzącej aktualizacji), zaprogramowanych typów ujęć czy systemu komunikacji o dużym zasięgu Autel SkyLink (w tym wypadku do 10 km) i wydajnej baterii, pozwalającej w modelach Nano na maksymalnie 28 minut lotu. Nie zabrakło też funkcji nagrywania dźwięku z ziemi, a modele Nano nie odstają też w zakresie prędkości lotu - 54 km/h w trybie Ludicrous wystarczą, by skutecznie podążać za większością szybko poruszających się obiektów.

Autel EVO Nano+ - wysoka rozdzielczość w niższej cenie

Model Plus stara się oddać w ręce wymagających hobbystów jak najwiecej funkcji modelu Lite. Otrzymujemy więc tę samą, 50-megapikselową matrycę z filtrem RYYB, autofokusem opartym o detekcję fazy i tylko nieznacznie ciemniejszy (f/1.9) obiektyw o ekwiwalencie 23 mm. Wszystko to na 3-osiowym gimbalu, który pozwoli realizować płynne ujęcia 4K 30 kl./s (do 60 kl./s w Full HD) z przepływnością do 100 Mb/s.

Co ważne, także w modelu Nano+ uświadczymy tryb wideo HDR oraz opcję fotografowania w formacie RAW (DNG) oraz funkcję tworzenia panoram czy timelapse’ów, a także możliwość pełnej manualnej kontroli parametrów ekspozycji, co czyni z niego ciekawą alternatywę dla modelu Lite, nie zmuszając do chodzenia na trudne do zaakceptowania kompromisy. Główne różnice to brak funkcji zoom i opcji nagrywania z klatkażami 60 kl./s w 4K i 120 kl./s w Full HD.

Autel EVO Nano - bezproblemowy dron dla hobbysty

Podstawowy dron Evo Nano to pozycja skierowana do mniej wymagających twórców, którzy oczekują po prostu wygodnego drona, który pozwoli przywieźć wysokiej jakości ujęcia i zdjęcia z wakacji i zrobi to w możliwie najbardziej bezproblemowy sposób. Pomogą w tym m.in.: funkcja automatycznego tworzenia wideo-selfie w różnych wariantach (Sky Portrait), system śledzenia, zaprogramowane ujęcia czy wygodna aplikacja mobilna, która pozwoli szybko wyedytować materiał, skorzystać z ciekawych szablonów i łatwo udostępnić go w sieci.

 

Dron oferuje 48-megapikselową matrycę w formacie 1/2”, wspieraną obiektywem 24 mm f/2.8 z ustawioną na stałe ostrością. Zestaw ten umożliwi filmowanie w rozdzielczości 4K z prędkością 30 kl./s (do 60 kl./s), rejestrację wideo HDR 4K, wykonywanie zdjęć w formacie RAW oraz manualną kontrolę ekspozycji.

Cena i dostępność

Drony z serii Autel EVO Lite i Autel Nano dostępne są do kupienia w salonach autoryzowanych dealerów producenta, m.in. w sklepie Sferis.pl.

Sprzęt dostępny jest w wersjach Standard i Premium. Wariant Standard obejmuje drona, kontroler, 1 zestaw zapasowych śmigieł i zestaw kabli. W wersji Premium otrzymamy dodatkowo zapasowy akumulator, zewnętrzną ładowarkę na 3 baterie, 3 zestawy zapasowych śmigieł, uchwyt na śmigła, dedykowaną torbę na ramię oraz zestaw filtrów ND (tylko w przypadku modeli Lite).

Lista sklepów:

Więcej informacji o dronach Autel znajdziecie na stronie autelrobotics.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Reno12 Pro 5G – co potrafi pierwszy „OPPO AI Phone”?
Reno12 Pro 5G – co potrafi pierwszy „OPPO AI Phone”?
OPPO Reno to linia modeli stylowych i niedrogich, ale technicznie zaawansowanych. To seria, która jako pierwsza otrzymuje nowe rozwiązania debiutujące we flagowcach, a mocną stroną jest zawsze...
5
Podróż z Fujifilm GFX to droga w jedną stronę. Subiektywny test praktyczny
Podróż z Fujifilm GFX to droga w jedną stronę. Subiektywny test praktyczny
GFX to nie była miłość od pierwszego wrażenia. To relacja, której dałem drugą szansę. Wygląda na to że zarówno ja, jako fotograf, i GFX jako system, musieliśmy do tego nieco dojrzeć.
23
Martin Parr: Fashion Faux Parr - szpieg w krainie próżności [RECENZJA]
Martin Parr: Fashion Faux Parr - szpieg w krainie próżności [RECENZJA]
Niektóre zdjęcia przedstawiają profesjonalne modelki. Inne to przypadkowe postacie, wyłowione w ulicznym castingu. Czasem trudno odróżnić jedne od drugich... W pierwszej „modowej” książce Parra...
23
Powiązane artykuły