Sony World Photography Awards 2020 - fantastyczne zdjęcia laureatów sekcji Open. Marcin Giba i Miłosz Wilczyński z wyróżnieniami

Dziś poznaliśmy wyniki ostatniego etapu konkursu SWPA. Oto ponad 100 finałowych zdjęć z sekcji Open, w której nagradzane są zdjęcia pojedyncze. Wśród wyróżnionych znaleźli się także fotografowie z Polski.

0

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Kwiecień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Ten artykuł jest aktualizowany na bieżąco. Wróć tu za chwilę, by zobaczyć pełną galerię wyróżnionych zdjęć.

W normalnych warunkach, właśnie dziś poznawalibyśmy ostateczne wyniki konkursu Sony World Photography Awards 2020 podczas uroczystej gali finałowej w Londynie. Z powodu epidemii koronwirusa Sars-Cov-2 wydarzenie zostało jednak odwołane, a organizatorzy zmienili także nieco harmonogram tegorocznej edycji konkursu. Głównych zwycięzców poznamy więc dopiero w czerwcu, a teraz otrzymujemy fantastyczny przegląd prac laureatów kategorii otwartej.

W edycji 2020 wyróżniono dziesięcioro zwycięzców kategorii oraz przeszło 100 innych fotografów. Zwycięzcy otrzymują najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, który pozwoli im rozwijać własne wizje i umiejętności. Będą także współzawodniczyć o tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym i o nagrodę w wysokości 5000 dolarów USA. Póki co, zobaczcie zdjęcia, które pomogą fotografom o ten tytuł rywalizować.

Najlepsze zdjęcia z sekcji Open

Architektura

fot. Rosaria Sabrina Pantano 

Rosaria Sabrina Pantano (Włochy) za czarno-białe zdjęcie Emotional Geography (Geografia emocjonalna) przedstawiające 38° Parallelo - wykonaną przez Mauro Staccioliego rzeźbę w kształcie piramidy, która znajduje się dokładnie na 38. równoleżniku.

Kreatywność

fot. Suxing Zhang

Suxing Zhang (Chiny kontynentalne) za zdjęcie Knot (Węzeł) - portret młodej kobiety połączony z kolażem elementów symbolicznych. To czarno-białe zdjęcie należy do cyklu Hua (Kwiat) ukazującego kwiaty jako metaforę kobiecości.

Kultura

fot. Antoine Veling 

Antoine Veling (Australia) za zdjęcie Mark 5:28 (Mk 5, 28) wykonane 17 kwietnia 2019 r. na koncercie Iggy'ego Popa w Operze w Sydney. Ukazuje ono moment, w którym uczestnicy zostali zaproszeni do tańca na scenie. Fotografia przedstawia piosenkarza w tłumie tańczących fanów, a dominują na niej trzy postaci: Iggy Pop, kobieta starająca się go dotknąć oraz osoba z obsługi technicznej próbująca zapanować nad ludźmi. Scena ta, przyrównywana do obrazu Caravaggia, przywodzi na myśl biblijny cytat „Mówiła bowiem: Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa". (Mk 5, 28).

Krajobraz

fot. Craig McGowan

Craig McGowan (Australia) za zdjęcie Ice Reflections (Odbicia lodu) przedstawiające samotną górę lodową na tle ścian fiordów w Parku Narodowym Grenlandii. Góra lodowa i otaczający ją krajobraz są idealnie odbite w przejrzystej rzece, co nadało fotografii malarski, abstrakcyjny charakter.

Ruch

fot. Alec Connah

Alec Connah (Wielka Brytania) za zdjęcie Going Down! (Leci!) przedstawiające moment wysadzenia w powietrze czterech wież chłodniczych elektrowni Ironbridge w Shropshire 6 grudnia 2019 r.

Świat natury i dzika przyroda

fot. Guofei Li 

Guofei Li (Chiny kontynentalne) za wykonane w Botswanie zdjęcie Tai Chi Diagram (Diagram Taijitu). Przedstawia ono parę gepardów wylizujących się nawzajem po udanym polowaniu. Ich układ w kadrze przypomina kształtem symbol yin i yang.

Portret

fot. Tom Oldham 

Tom Oldham (Wielka Brytania) za czarno-biały portret zatytułowany Black Francis. Został on wykonany dla magazynu MOJO, a przedstawia lidera zespołu Pixies Charlesa Thompsona (znanego także jako Black Francis). Oldham jest doświadczonym autorem fotografii portretowych. Znakomicie zdawał sobie sprawę, że jego model uczestniczył już w wielu sesjach zdjęciowych, poprosił go więc, by uzewnętrznił swoją irytację spowodowaną tą sytuacją. Powstałą w ten sposób fotografię, na której piosenkarz wciska dłonie w twarz, wykorzystano jako główne zdjęcie do artykułu.

Martwa natura

fot. Jorge Reynal 

Jorge Reynal (Argentyna) za zdjęcie A Plastic Ocean (Plastikowy ocean) przedstawiające martwą rybę, która wydaje się walczyć o oddech w torebce foliowej. Zdjęcie ma na celu zwrócenie uwagi na plastik zanieczyszczający oceany.

Fotografia uliczna

fot. Santiago Mesa 

Santiago Mesa (Kolumbia) za zdjęcie Colombia Resiste (Kolumbia stawia opór). Przedstawia ono uczestnika protestów w mieście Medellin, gdy siły porządkowe rozpędziły przemarsz robotników i sprzedawców ulicznych. Takie demonstracje przeciw nierównościom, brakowi perspektyw i rosnącym kosztem życia są w ostatnich latach częstym obrazkiem w całej Ameryce Łacińskiej.

Podróż

fot. Adrian Guerin 

Adrian Guerin (Australia) za zdjęcie Riding a Saharan Freight Train (W saharyjskim pociągu towarowym). Zostało ono wykonane na kolei mauretańskiej, z góry ostatniego wagonu pociągu, który przewozi rudę żelaza 700-kilometrową trasą z portowego miasta Nawazibu do znajdującego się na Saharze Az-Zuwajratu. Pociąg należał do najdłuższych na świecie: mierzył około 2,5 km i składał się z ponad 200 wagonów wypełnionym skałami.

Marcin Giba i Miłosz Wilczyński wśród wyróżnionych

Oprócz głównych laureatów, jury konkursu wyłoniło także ponad 100 fotografów, którym przyznało wyróżnienia. Naszym zdaniem wiele prac z tego zestawienia jest nawet lepszych niż te zwycięskie, dlatego tym bardziej galeria ta jest warta uwagi. Dodatkowo w tym gronie znalazł się polski fotograf Marcin Giba, którego lotnicza „pareidolia” podbiła serca kolejnych jurorów oraz Miłosz Wilczyński z zapierającym dech kadrem lodowej jaskini.

Zobacz wszystkie zdjęcia (102)

Galeria zdjęć wyróżnionych w sekcji Open konkursu Sony World Photography Awards

W tym roku wystawy pokonkursowej nie będzie, ale być może nic straconego

Ze względu na trwającą pandemię odwołana została wystawa Sony World Photography Awards 2020. Zwycięskie i wyróżnione zdjęcia będą więc promowane za pośrednictwem kanałów i platform internetowych World Photography Organisation z wykorzystaniem dedykowanych materiałów wideo, prezentacji, sesji pytań itp.

Reagując na obecną sytuację, World Photography Organisation uruchomiło stronę Stay Connected. Prezentuje ona różnorodne inicjatywy, działania i materiały, które pomyślane są jako wsparcie i inspiracja dla miłośników fotografii oraz fotografów nagrodzonych na tegorocznym konkursie.

Sony World Photography Awards

Organizowany co roku przez World Photography Organisation konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie jest darmowy.

„SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie - zarówno uznani, jak i początkujący - mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań.” - komentują organizatorzy.

Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston i Nadav Kander. Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Weather Photographer of the Year - najlepsze pogodowe zdjęcia roku 2020
Weather Photographer of the Year - najlepsze pogodowe zdjęcia roku 2020
Bywa piękna i nastrojowa, czasem groźna i niebezpieczna, ale zawsze niezwykle fotogeniczna. Zobaczcie najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji konkursu fotografii...
48
4
Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się na… zwierzętach
Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się na… zwierzętach
Md Enamul Kabir, fotograf z Bangladeszu, postanowił stawić czoło swoim lękom i fotografować to, czego się najbardziej obawia. Tak powstał cykl Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się...
39
2
Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców Nikon’s Small World 2020
Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców...
Konkurs Nikon’s Small World już od ponad 40 lat nagradza najlepsze zdjęcia ukazujące świat niedostrzegalny gołym. Zobaczcie najlepsze fotografie mikroskopowe tego...
15
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)