Jacek Patora zwycięzcą National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2020

1

Autor: Maciej Luśtyk

2 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Wielkimi krokami zbliża finał jednego z największych konkursów fotograficznych na świecie. Właśnie poznaliśmy najciekawszą zdaniem jury fotografię reprezentującą nasz kraj w kategorii Open.

Konkurs SWPA już po raz 13 wyłania najlepszych fotografów z różnych zakątków świata i dziedzin. Na cztery konkursy organizowane w ramach wydarzenia napłynęło łącznie 345 tys. zdjęć z 203 krajów świata. Choć w tym roku wśród głównych nominowanych zabrakło Polaków, to jak zwykle jeden fotograf z Polski otrzymał wyróżnienie National Awards, przyznawane wyróżniające się fotografii spośród zgłoszeń napływających z danego kraju.

“To absolutny zaszczyt”

W tym roku nagrodę otrzymał inżynier i fotograf Jacek Patora. Zwycięskie zdjęcie, zrobione w styczniu 2019 roku, ukazuje mglisty poranek na rzece Tagus w Portugalii oraz dobrze znany miłośnikom fotografii krajobrazowej most 25 de Abril (Most 25 Kwietnia).

fot. Jacek Patora / Sony World Photography Awards 2020

- Jestem niezmiernie zaszczycony wygraną w kategorii Poland National Award. Nagroda daje mi ogromną motywację do rozwijania mojej pasji. Mam również nadzieję, że otworzy mi ona drogę na nowe możliwości - mówi o sukcesie Jacek Patora. - Fotografia została wykonana w pierwszych dniach Nowego Roku podczas mojego pobytu w Lizbonie w Portugalii. Zawsze marzyłem o uchwyceniu w kadrze tego słynnego mostu, niemal całkowicie pokrytego mgłą. Ten dzień okazał się do tego świetną okazją. Zachwycony kształtami wykreowanymi przez grę światła i cienia, idealne linie i sylwetki osób, zdecydowałem się uwiecznić tę chwilę. 

W nagrodę Polak otrzyma najnowszy sprzęt firmy Sony.Więcej zdjęć autora znajdziecie pod adresem jacekpatora.com oraz na Instagramie (@jacek.patora). Zdjęcie Patory, wraz ze wszystkimi zdjęciami finalistów będzie można oglądać też na wystawie pokonkursowej Sony World Photography Awards 2020, która będzie otwarta dla odwiedzających w dniach 17.04-04.05.2020 w londyńskim Somerset House. Wszystkie zdjęcia wyróżnione w ramach sekcji National Award możecie obejrzeć tutaj.

Sony World Photography Awards 2020

Organizowany co roku przez World Photography Organisation konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie jest darmowy. „SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie - zarówno uznani, jak i początkujący - mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań.” - komentują organizatorzy.

Zobacz także:
Znamy finalistów SWPA 2020. Zobacz fantastyczne zdjęcia z całego świata

Konkurs SWPA już po raz 13 wyłania najlepszych fotografów z różnych zakątków świata i dziedzin. Właśnie poznaliśmy nazwiska laureatów, którzy w kwietniu powalczą o Grand Prix. Zobaczcie wyróżnione prace. [Czytaj więcej]

Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston i Nadav Kander.

Tegorocznych zwycięzców poznamy podczas gali finałowej, która odbędzie się 16 kwietnia w Londynie. Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House. Bilety można rezerwować na stronie konkursu.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)