SWPA 2022 - Marcin Giba z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie

Autor: Maciej Luśtyk

8 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Marcin Giba został laureatem nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2022. Fotograf opowiada nam o zwycięskim kadrze.

Konkurs Sony World Photography Awards już po raz 15 wyłania najlepszych fotografów z różnych zakątków świata i dziedzin. Na cztery konkursy organizowane w ramach wydarzenia napłynęło łącznie 340 tys. zdjęć z 211 krajów i terytoriów świata.

Od kilku lat przed ogłoszeniem finalistów głównych kategorii, organizatorzy wybierają najlepsze zdjęcia w ramach nagrody National Award, przyznawanej wyróżniającym się fotografiom z danego kraju. W tym roku jej laureatem został Marcin Giba, którego zdjęcia już wcześniej wyróżniane były w konkursie.

Rajskie piękno toksycznego jeziora

 

fot. Marcin Giba, "Turquoise Lake", Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2022

- Nagrodzona fotografia pochodzi z mojego długoterminowego projektu Podniebne Obrazy, z cyklu Natural. Wykonałem ją za pomocą drona, jesienią zeszłego roku. - opowiada fotograf. - Widzimy na niej poprzemysłowe, sztuczne jezioro, które znajduje się w Wielkopolsce, w miejscu dawnego wyrobiska. Do jeziora odprowadzane były odpady z elektrowni, a w wyniku ich mineralizacji woda przybrała turkusowy kolor. Z powodu silnie zasadowego odczynu wody, kąpiel w niej jest zabroniona. Jednak ta fotografia może wywoływać złudzenie, że patrzymy na rajski zakątek. Odwiedzałem to miejsce wiele razy, ale dopiero kilka miesięcy temu udało mi się wykonać zdjęcie, które w pełni oddaje klimat tego wyrobiska-zjawiska.

- Co dla mnie oznacza wyróżnienie w SWPA? To, jakby nie patrzeć, po World Press Photo, jeden z największych konkursów na świecie. W 2020 roku byłem na shortliście w dwóch kategoriach w sekcji Open. To wielka radość być dostrzeżonym pośród tak wielu autorek i autorów z całego świata. Mam nadzieję, że poznam tegorocznych laureatów „na żywo” podczas wystawy w londyńskim Somerset House. - dodaje.

Przeczytaj także:
"Z góry widać więcej" - rozmowa z Marcinem Gibą

Na co dzień zajmuje się fotografią komercyjną. Drona kupił, by poszerzyć swoją ofertę. „Odkryłem, że znowu mogę wypowiadać się autorsko poprzez fotografię” - mówi dziś wyróżniony w konkursie Sony World Photography Awards Marcin Giba. [Czytaj więcej]

Sony World Photography Awards 2022 - o konkursie

Organizowany co roku przez World Photography Organisation konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie jest darmowy. „SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie - zarówno uznani, jak i początkujący - mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań.” - komentują organizatorzy.

Tegorocznych finalistów jak zwykle poznamy zapewne pod koniec lutego. Finał konkursu przewidziany jest zaś na początek kwietnia kiedy to też wystartuje wystawa pokonkursowa w londyńskim Somerset House (13.04-02.15.2022).

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie worldphoto.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wojciech Plewiński kończy 95 lat
Wojciech Plewiński kończy 95 lat
Jeden z najważniejszych polskich fotografów powojennych obchodzi dziś 95. urodziny. W związku z tą wyjątkową okazją w dniach 2-3 września, Dom Spotkań z Historią przygotował specjalny,...
11
Pani Newton. Nieopowiedziana historia Alice Springs
Pani Newton. Nieopowiedziana historia Alice Springs
3 czerwca przypadałyby setne urodziny June Newton - fotografki, aktorki, malarki, kuratorki i edytorki oraz życiowej partnerki i żony słynnego Helmuta Newtona. Alice Springs – bo pod takim...
31
Zuza Szamocka w finale Portrait of Humanity Vol. 5
Zuza Szamocka w finale Portrait of Humanity Vol. 5
Zuza Szamocka jako jedyna fotografka z Polski zakwalifikowała się do finału tegorocznej edycji konkursu Portrait of Humanity. Autorka opowiada nam o wyróżnionym...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)