SWPA 2023 - Mateusz Żurowski z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Luty 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Mateusz Żurowski został laureatem nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2022. Fotograf opowiada o zwycięskim kadrze.

Konkurs Sony World Photography Awards już po raz 15 wyłania najlepszych fotografów z różnych zakątków świata i dziedzin. Na cztery konkursy organizowane w ramach wydarzenia napłynęło łącznie 415 tys. zdjęć z 200 krajów i terytoriów świata.

Od kilku lat przed ogłoszeniem finalistów głównych kategorii, organizatorzy wybierają najlepsze zdjęcia w ramach nagrody National Award, przyznawanej wyróżniającym się fotografiom z danego kraju. W tym roku otrzymał ją Mateusz Żurowski za zdjęcie zatytułowane „Siren’s Dawn” (Świt Syreny), które przedstawia kobietę spotkaną nad Bałtykiem. Zostało ono zgłoszone na konkurs otwarty w kategorii Portret i anonimowo wybrane przez jurorów konkursu.

Analogowa dusza

fot. Mateusz Żurowski, Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2023

W swojej fotografii Mateusz posługuje się często motywami malarskimi, widać w jego pracach silne wpływy surrealizmu, neoklasycyzmu oraz współczesnych twórców realizmu, takich jak np. Edward Hopper. Jest sympatykiem fotografii tradycyjnej. Wszystkie zdjęcia w jego portfolio zostały zrobione aparatami analogowymi.

"„Najlepszy fotograf na świecie” - tak zawsze mówi moja mama" - komentuje swój sukces Mateusz Żurowski. "Dziś dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyróżnienia. Przede wszystkim dziękuję mojemu zespołowi i przyjaciołom, bez których nie byłbym tu, gdzie jestem. Dziękuję również jury za wyróżnienie i możliwość szerszej ekspozycji moich prac. Jestem przekonany, że ta nagroda przyczyni się do dalszego rozwoju zarówno mojego, jak i kultury fotografii tradycyjnej w Polsce i na świecie."

Mateusz Żurowski urodził się w 1992 roku w Wołominie koło Warszawy. Jest twórcą młodym, ambitnym i bezkompromisowym. W ciągu niespełna 4-letniej kariery stworzył wiele interesujących zdjęć będących podstawą jego stylu, ale i wytyczających ścieżkę dalszego rozwoju w obszarze sztuk wizualnych. Mateusz prowadzi również regularnie warsztaty z oświetlenia filmowego oraz jest właścicielem studia fotograficznego Studio Rzeka w Warszawie.

Jako zdobywca nagrody Poland National Award Mateusz Żurowski otrzyma cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, a jego nagrodzona fotografia znajdzie się na wystawie Sony World Photography Awards i w pokonkursowym albumie.

Sony World Photography Awards 2023 - wyniki końcowe już w kwietniu

Zwycięzcy konkursów studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego w ramach Sony World Photography Awards zostaną ogłoszeni 13 kwietnia 2023 r.

Ich prace będą prezentowane na wystawie w londyńskim Somerset House w dniach od 14 kwietnia do 1 maja 2023 r.

Więcej informacji o nadchodzących ogłoszeniach i zwycięzcach można znaleźć na stronie worldphoto.org.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wojciech Plewiński kończy 95 lat
Wojciech Plewiński kończy 95 lat
Jeden z najważniejszych polskich fotografów powojennych obchodzi dziś 95. urodziny. W związku z tą wyjątkową okazją w dniach 2-3 września, Dom Spotkań z Historią przygotował specjalny,...
11
Pani Newton. Nieopowiedziana historia Alice Springs
Pani Newton. Nieopowiedziana historia Alice Springs
3 czerwca przypadałyby setne urodziny June Newton - fotografki, aktorki, malarki, kuratorki i edytorki oraz życiowej partnerki i żony słynnego Helmuta Newtona. Alice Springs – bo pod takim...
31
Zuza Szamocka w finale Portrait of Humanity Vol. 5
Zuza Szamocka w finale Portrait of Humanity Vol. 5
Zuza Szamocka jako jedyna fotografka z Polski zakwalifikowała się do finału tegorocznej edycji konkursu Portrait of Humanity. Autorka opowiada nam o wyróżnionym...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)