SWPA 2023 - Mateusz Żurowski z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Luty 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Mateusz Żurowski został laureatem nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2022. Fotograf opowiada o zwycięskim kadrze.

Konkurs Sony World Photography Awards już po raz 15 wyłania najlepszych fotografów z różnych zakątków świata i dziedzin. Na cztery konkursy organizowane w ramach wydarzenia napłynęło łącznie 415 tys. zdjęć z 200 krajów i terytoriów świata.

Od kilku lat przed ogłoszeniem finalistów głównych kategorii, organizatorzy wybierają najlepsze zdjęcia w ramach nagrody National Award, przyznawanej wyróżniającym się fotografiom z danego kraju. W tym roku otrzymał ją Mateusz Żurowski za zdjęcie zatytułowane „Siren’s Dawn” (Świt Syreny), które przedstawia kobietę spotkaną nad Bałtykiem. Zostało ono zgłoszone na konkurs otwarty w kategorii Portret i anonimowo wybrane przez jurorów konkursu.

Analogowa dusza

fot. Mateusz Żurowski, Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2023

W swojej fotografii Mateusz posługuje się często motywami malarskimi, widać w jego pracach silne wpływy surrealizmu, neoklasycyzmu oraz współczesnych twórców realizmu, takich jak np. Edward Hopper. Jest sympatykiem fotografii tradycyjnej. Wszystkie zdjęcia w jego portfolio zostały zrobione aparatami analogowymi.

"„Najlepszy fotograf na świecie” - tak zawsze mówi moja mama" - komentuje swój sukces Mateusz Żurowski. "Dziś dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyróżnienia. Przede wszystkim dziękuję mojemu zespołowi i przyjaciołom, bez których nie byłbym tu, gdzie jestem. Dziękuję również jury za wyróżnienie i możliwość szerszej ekspozycji moich prac. Jestem przekonany, że ta nagroda przyczyni się do dalszego rozwoju zarówno mojego, jak i kultury fotografii tradycyjnej w Polsce i na świecie."

Mateusz Żurowski urodził się w 1992 roku w Wołominie koło Warszawy. Jest twórcą młodym, ambitnym i bezkompromisowym. W ciągu niespełna 4-letniej kariery stworzył wiele interesujących zdjęć będących podstawą jego stylu, ale i wytyczających ścieżkę dalszego rozwoju w obszarze sztuk wizualnych. Mateusz prowadzi również regularnie warsztaty z oświetlenia filmowego oraz jest właścicielem studia fotograficznego Studio Rzeka w Warszawie.

Jako zdobywca nagrody Poland National Award Mateusz Żurowski otrzyma cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, a jego nagrodzona fotografia znajdzie się na wystawie Sony World Photography Awards i w pokonkursowym albumie.

Sony World Photography Awards 2023 - wyniki końcowe już w kwietniu

Zwycięzcy konkursów studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego w ramach Sony World Photography Awards zostaną ogłoszeni 13 kwietnia 2023 r.

Ich prace będą prezentowane na wystawie w londyńskim Somerset House w dniach od 14 kwietnia do 1 maja 2023 r.

Więcej informacji o nadchodzących ogłoszeniach i zwycięzcach można znaleźć na stronie worldphoto.org.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)