Coraz młodsi robią coraz lepsze zdjęcia - shortlista sekcji studeckiej i młodzieżowej Sony World Photography Awards 2023

SWPA 2023 opublikowało listę finalistów konkursu studenckiego i młodzieżowego. To prawdopodobnie jedna z ciekawszych odsłon tych kategorii, jaką do tej pory widzieliśmy. Wśród finalistów jest Polka, Katarzyna Akerman.

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Styczeń 2023
Artykuł na: 9-16 minut

Celem konkursu studenckiego i młodzieżowego Sony World Photography Awards jest promocja nowego pokolenia młodych fotografów i stworzenie im zachęty do dalszego rozwoju twórczego. Do tej pory sekcje te jednak prezentowały dość średni poziom i raczej nie zajmowały dużo uwagi. Najwyraźniej coś się jednak w tej materii zmienia.

Jak informuje organizator, w tym roku do obu kategorii zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. W dodatku wybrane prace trzymają naprawdę dobry poziom i w niewielkim stopniu różnią się od tego, co możemy oglądać w kategorii Open. Czy to kwestia większej dostępności sprzętu i łatwiejszego dostępu do wiedzy czy może czegoś innego? Tego nie wiemy, ale oby tak dalej.

SWPA 2023 - finaliści konkursu studenckiego

Do finału tegorocznego konkursu studenckiego zakwalifikowano prace 10 studentów z czołowych światowych uczelni. Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie serii od pięciu do dziesięciu zdjęć o tematyce In a Changing World (W zmieniającym się świecie), przedstawiających dobre strony rozwoju i postępu na świecie. Finałowe prace pokazują zróżnicowane podejście młodych fotografów do zmian w otoczeniu.

fot. Bobby Cheung, z serii Encyclopedia of Technology / Sony World Photography Awards 2023

fot. Bobby Cheung, z serii Encyclopedia of Technology / Sony World Photography Awards 2023

Kilka projektów poświęcono postępowi technicznemu. Za przykład może posłużyć Encyclopedia of Technology (Encyklopedia techniki) Bobby’ego Cheunga (Chiny kontynentalne, New York University Tisch School of the Arts, USA). Jego zdjęcia z elementami grafiki komputerowej skłaniają do refleksji nad tym, jak techniczne innowacje przenikają każdy aspekt życia.

Podobny temat zgłębia seria Resignify (Nadać nowe znaczenie) autorstwa Marii Camili Ramirez Castañedy (Kolumbia, Universidad de Antioquia). Autorka pokazuje, jak miasto Medellín w Kolumbii zdefiniowało się na nowo jako czołowy ośrodek technologiczny.

fot. Maria Camilia Ramirez Castañedy, z serii Resignify / Sony World Photography Awards 2023

fot. Maria Camilia Ramirez Castañedy, z serii Resignify / Sony World Photography Awards 2023

Inni finaliści przyglądali się przystosowaniu lokalnych społeczności do szybko postępujących zmian. Seria Ephemeral Freedom (Ulotna wolność) autorstwa Arianny Todisco (Włochy, CFP Bauer) ukazuje życie społeczności Camminanti, koczowniczej mniejszości etnicznej z Sycylii.

fot. Arianna Todisco, z serii Ephemeral Freedom / Sony World Photography Awards 2023

fot. Arianna Todisco, z serii Ephemeral Freedom / Sony World Photography Awards 2023

Keep the Yunnan Opera (Zachować operę z Junnanu) to seria nadesłana przez Longa Jinga (Chiny kontynentalne, Yunnan Arts University). Autor dokumentuje działalność regionalnej grupy teatralnej, uprawiającej zanikającą dziś, tradycyjną formę sztuki.

fot. Long Jing, z serii Keep the Yunnan Opera / Sony World Photography Awards 2023

fot. Long Jing, z serii Keep the Yunnan Opera / Sony World Photography Awards 2023

Z kolei Born of Sand and Sun (Zrodzeni z piasku i Słońca) Petry Bašnákovej (Słowacja, Univerzita Tomáše Bati w Zlinie), bada siłę związków społeczności Beduinów z pustynią, która jest sercem ich kultury i tożsamości.

fot. Petra Bašnákova, z serii Born of Sand and Sun / Sony World Photography Awards 2023

fot. Petra Bašnákova, z serii Born of Sand and Sun / Sony World Photography Awards 2023

Kilka projektów dotyczy rodzinnego dziedzictwa. Seria It’s a Girl Again (Znowu dziewczynka) autorstwa Lidan Xu (Chiny kontynentalne, Tama Art University, Japonia) ukazuje tradycyjne postawy rodziny fotografki wobec płci i narodzin.

fot. Lidan Xu, z serii It's a Girl Again / Sony World Photography Awards 2023

fot. Lidan Xu, z serii It's a Girl Again / Sony World Photography Awards 2023

Z kolei projekt ZK1AA nadesłany przez Nelly Farmiloe (Nowa Zelandia, Photography Studies College, Australia) to seria zdjęć pamiątek po dziadkach autorki mieszkających na Wyspach Cooka.

fot. Nelly Farmiloe, z serii ZK1AA / Sony World Photography Awards 2023 

fot. Nelly Farmiloe, z serii ZK1AA / Sony World Photography Awards 2023

Obserwacja świata podlegającego nieustannym zmianom skłoniła kilkoro fotografów z listy finalistów do zwrócenia obiektywów aparatów na zjawiska, które pomagają im zachować perspektywę ciągłości. Seria Look Up to the Sky (Spójrz w niebo) stworzona przez Amy Gajjar (RPA, Red & Yellow Creative School of Business) zestawia lokalne krajobrazy z widocznym nad nimi niebem, zachęcając do poświęcenia chwili na dostrzeżenie piękna w zwykłych rzeczach.

fot. Amy Gajar, z serii Look Up to the Sky / Sony World Photography Awards 2023

fot. Amy Gajar, z serii Look Up to the Sky / Sony World Photography Awards 2023

Projekt Expressions of Worship (Akty uwielbienia) autorstwa Mary Ashokeji (Wielka Brytania, Ravensbourne University London) to kameralne spojrzenie na nabożeństwo w lokalnym kościele; z kolei w serii Mirage (Miraż) Kaiyu Dong (Chiny kontynentalne, School of Visual Arts, USA) dokonuje analizy własnej codzienności, aby znaleźć w niej pęknięcia i sytuacje przełamujące powtarzalny schemat codziennego życia.

fot. Mary Ashokej, z serii Expressions of Worship / Sony World Photography Awards 2023

fot. Mary Ashokej, z serii Expressions of Worship / Sony World Photography Awards 2023

fot. Kaiyu Dong, z serii Mirage / Sony World Photography Awards 2023

fot. Kaiyu Dong, z serii Mirage / Sony World Photography Awards 2023

Spośród 10 finalistów jury konkursu wybierze zdobywcę tytułu Fotografa Roku 2023 w konkursie studenckim. Jego nazwisko zostanie ogłoszone 13 kwietnia 2023 r., na gali Sony World Photgraphy Awards 2023 w Londynie. Uczelnia laureata otrzyma cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości 30 000 euro.

Wyboru finalistów tegorocznego konkursu studenckiego dokonała Eliza Williams, redaktorka naczelna magazynu „Creative Review”.

SWPA 2023 - finaliści konkursu młodzieżowego

Na liście finalistów konkursu młodzieżowego znalazło się 7 fotografów, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat. W tym roku uczestnicy zostali zaproszeni do twórczego rozwinięcia tematu Your Everyday (Twoja codzienność) i podzielenia się oryginalnym spojrzeniem na otaczający ich świat.

fot. Liberty McAuley / Sony World Photography Awards 2023

Niektórzy z wyróżnionych fotografów poświęcili swoje prace ulotnym chwilom dzieciństwa. Liberty McAuley (Wielka Brytania, 15 lat) przedstawiła dwoje dzieci bawiących się w berka w fontannie w upalny, letni dzień. Edmond Leong (Malezja, 19 lat) uchwycił zmiany wyrazu twarzy grupy dzieci.

fot. Edmond Leong / Sony World Photography Awards 2023

Z kolei zdjęcie Natalie Navratilovej (Czechy, 18 lat), na którym dzieci pływają wśród plastikowych rybek, to refleksja nad światem, jaki pozostawimy następnemu pokoleniu. Inni młodzi fotografowie szukali inspiracji w swoich środowiskach i najbliższym otoczeniu.

fot. Natalie Navratilova / Sony World Photography Awards 2023

Hai Wang (Chiny kontynentalne, 16 lat) sfotografował rzędy starannie ustawionych, pustych krzeseł na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, podkreślając wpływ pandemii na życie społeczne.

fot. Hai Wang / Sony World Photography Awards 2023

Eason Zhang (Chiny kontynentalne, 14 lat) na zdjęciu zrobionym z okna samochodu doskonale uchwycił ulotny moment: sfotografował psa, który wystawia głowę przez okno sąsiedniego pojazdu, w połączeniu z odbiciem jego właściciela w lusterku wstecznym.

fot. Eason Zhang / Sony World Photography Awards 2023

Katarzyna Akerman (Polska, 19 lat) pokazuje piękno świata zwierząt na pełnym dramatyzmu zdjęciu konia i jeźdźca na tle zachodzącego słońca.

fot. Katarzyna Akerman / Sony World Photography Awards 2023

Dla Emily Cho (Korea Południowa, 16 lat) autoportret stał się okazją do zastanowienia się nad własną tożsamością - młoda fotografka pokazuje, jak odcisnął się na niej stres związany z nauką.

fot. Emily Cho / Sony World Photography Awards 2023

Fotografa roku w konkursie młodzieżowym wybierze Eric Schlosser, dyrektor artystyczny targów Tbilisi Art Fair (Gruzja). Nagrodą dla zwycięzcy będzie cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, który pomoże mu rozwijać talent.

Zwycięzcy konkursów studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego w ramach Sony World Photography Awards zostaną ogłoszeni 13 kwietnia 2023 r. Więcej informacji o nadchodzących ogłoszeniach i zwycięzcach można znaleźć na stronie worldphoto.org.

Sony World Photography Awards - o konkursie

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz szesnasty, jest bezpłatny. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie - zarówno uznani, jak i początkujący - mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań.

W ramach konkursu SWPA wyróżnieni zostają także najbardziej wpływowi artyści zajmujący się fotografią - otrzymują oni nagrodę za wybitny wkład w fotografię. W 2023 r. laureatką tej nagrody została znakomita japońska fotografka Rinko Kawauchi, dołączając tym samym do znamienitego grona największych nazwisk w branży, takich jak Martin Parr, William Eggleston, Candida Hofer, Nadav Kander, Gerhard Steidl, Edward Burtynsky czy Graciela Iturbide. Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House.

worldphoto.org

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Jego zdjęcia porównywane są do malarstwa. Gra światłocieniem i planami, wypatrując surrealizmu w codziennych scenach ulicznych. Brad Jones od dwunastu lat mieszka...
11
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Za nami kolejna edycja nakierowanego na fotografię artystyczną konkursu Fine Art Photography Awards. Kolejny raz jedną z głównych nagród zdobył Polak - Łukasz Spychała został wybranym...
70
World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało 24 zwycięskie projekty w kategoriach regionalnych. Oto...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)