Sony World Photography Awards 2022 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia

World Photography Organisation ogłosiło zwycięzców prestiżowego konkursu SWPA 2022. Oto najlepsze zdjęcia z kategorii profesjonalnej, otwartej i młodzieżowej.

Autor: Maciej Luśtyk

12 Kwiecień 2022
Artykuł na: 17-22 minuty

Dobiegła końca tegoroczna edycja największego konkursu fotograficznego na świecie. Po listach finalistów kategorii Open i Professional przyszła wreszcie kolej na przyznanie głównych nagród Sony World Photography Awards 2022.

Znakomity australijski fotograf Adam Ferguson zdobył tytuł Fotografa Roku, nagrodę w wysokości 25 tys. dolarów amerykańskich i zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony. Ogłoszono również dziesięcioro zwycięzców oraz zdobywców II i III miejsc w poszczególnych kategoriach konkursu profesjonalnego, a także zwycięzców konkursów otwartego, studenckiego i młodzieżowego. Wywiady ze zwycięzcami możecie obejrzeć w poniższej relacji z przyznania nagród.

Adam Ferguson fotografem roku Sony World Photography Awards 2022

Migrantes (Migranci) to seria czarno-białych autoportretów Meksykanów czekających na przekroczenie granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Ściśle współpracując z fotografowanymi osobami, Ferguson przygotował sesję zdjęciową, montując aparat średnioformatowy z wężykiem spustowym na statywie. Później usuwał się na bok, pozwalając samym fotografowanym wybrać moment zrobienia zdjęcia i tym samym uczestniczyć w procesie dokumentowania ich życia.

fot. Adam Fergusson, Stephanie Solano z Gwatemali, lat 17, robi sobie zdjęcię w nieformalnym obozie dla imigrantów w parku miejskim Reynosa, w Tamaulipas w Meksyku. 3 maja 2021. Grand Prix w konkursie Sony World Photography Awards 2022

W lutym 2021 r., po zmianie administracji w USA, na granicy amerykańsko-meksykańskiej wzrosła liczba migrantów z Ameryki Środkowej i Południowej. W mediach pojawiały się zdjęcia tych ludzi, niosących ze sobą cały swój dobytek, w otoczeniu rodzin, uchwyconych w błysku fleszy fotoreporterów. Choć Ferguson nie negował znaczenia takich fotoreportaży, zwrócił uwagę na brak zdjęć z meksykańskiej strony granicy - zwłaszcza takich, na których migranci byliby potratowani podmiotowo i mieliby coś do powiedzenia.

Ferguson chciał to zmienić. Swój pomysł przedstawił redakcji New York Timesa i otrzymał zlecenie na 11-dniowy wyjazd do Juarez i Reynosy na przełomie kwietnia i maja 2021 r. Inspiracją dla jego podejścia do tematu był projekt fotograficzny Ghetto Adama Broomberga i Olivera Chanarina - wizualna podróż przez 12 współczesnych gett, między innymi szpital psychiatryczny im. Rene Vallejo na Kubie, w którym obaj artyści przekazali fotografowanym pacjentom kontrolę nad spustem migawki.

fot. Adam Fergusson, Doris Maria Lara Caballero, lat 31, jest imigrantką Hondurasu. Swoje zdjęcie zrobiła w Enrique Romero Municipal Gymnasium w Juárez, w Meksyku, 20 kwietnia 2021 roku. Grand Prix w konkursie Sony World Photography Awards 2022

fot. Adam Fergusson, Edwardo Benavides (lat 40) i jego syn Jonathon Benavides Reyes (lat 9) są imigrantami z La Union w Salwadorze. Swój portret wykonali w nieformalnym obozie dla migrantów w parku miejskim Reynosa, w Tamaulipas w  Meksyku, 5 maja 2021. Grand Prix w konkursie Sony World Photography Awards 2022 

Fergusonowi towarzyszyli meksykańscy dziennikarze: Ernesto Rodríguez, Silvia Cruz, Noe Gea Medina i Laura Monica Cruz Flores. Wspólnie rozmawiali z migrantami czekającymi na możliwość przekroczenia granicy, nagrywali ich historie, często wstrząsające, i pracowali nad inscenizacją i wykonywaniem zdjęć w warunkach, w których ich bohaterowie czuliby się najmniej skrępowani. Fotograf zdecydował się na zdjęcia czarno-białe, aby pozbyć się chaotycznej mieszaniny kolorów otoczenia i zredukować obraz do jego wartości emocjonalnej. W ten sposób powstała seria zdjęć stanowiących przejmujący portret ludzi zawieszonych w czasie, poszukujących możliwości bardziej dostatniego życia.

- Zdjęcia migrantów i ich rodzin, które Adam Ferguson wykonał na granicy USA i Meksyku, są bardzo poruszające i budzą w nas współczucie - komentuje zwycięski projekt Fergusona Mike Trow, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego. - Te wyjątkowe portrety pokazują, że moralna wrażliwość i szacunek pomagają uniknąć wrażenia manipulacji i wtrącania się w życie prywatne, o co często oskarża się fotografię. Dając bohaterom możliwość samodzielnego decydowania o wyzwoleniu migawki, Adam przekazuje im pewną władzę, dzięki której mogą oni samodzielnie decydować o tym, jak będą postrzegani. Te zdjęcia są piękne i wymowne, ale widać w nich także życzliwość i szacunek. Były też inne historie, które zrobiły na nas, jurorach, duże wrażenie. Seria Adama wyróżniała się tym, że w tak wymowny i ciepły sposób opowiada o ludziach, którzy doświadczają ogromnych trudności, ale zachowują godność i miłość niezależnie od tego, gdzie się znajdują i co posiadają.

fot. Adam Fergusson, Carlos Soyos (lat 34) i jego syn Enderson (lat 8) wykonali swój portret w obozie dla migrantó El Buen Samaritano w Juárez w Meksyku. 28 kwietnia 2021. Grand Prix w konkursie Sony World Photography Awards 2022 

- Współpraca z migrantami stanowiła próbę stworzenia obrazów, które budziłyby w widzu nie współczucie dla tych ludzi, tylko empatię - komentuje swoje zwycięstwo Adam Ferguson. - Zrzekając się kontroli nad spustem migawki i dając każdemu migrantowi możliwość samodzielnego wyboru momentu zrobienia zdjęcia, miałem nadzieję odwrócić narrację marginalizacji i stworzyć historię, która będzie bardziej ludzka, całościowa i prawdziwa. Jestem wdzięczny odważnym i twardym ludziom, którzy zgodzili się ze mną współpracować, i odbieram tę nagrodę także w ich imieniu. Tytuł Fotografa Roku daje tej historii nowe życie. Dzięki temu szersza publiczność może poznać ważne historie osób, które podzieliły się ze mną swoimi doświadczeniami.

Zwycięzcy kategorii profesjonalnych

Zwycięzców konkursu profesjonalnego wyłonił zespół ekspertów, którzy oceniali zbiór liczący od pięciu do dziesięciu zdjęć. Były wśród nich opowieści o kryzysach politycznych i klimatycznych, osobiste medytacje na temat rodziny i straty, a także nowe, kreatywne podejścia do martwej natury i fotografii przyrodniczej. Wszyscy zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Tu prezentujemy listę zwycięzców, wszystkie nominowane prace z kategorii profesjonalnych możecie natomiast obejrzeć w poniższym artykule.

Przeczytaj także:
Sony World Photography Awards 2022 - zdjęcia finalistów

Organizatorzy konkursu SWPA 2022 opublikowali listę finalistów oraz wyróżnionych w sekcji profesjonalnej. Wśród nich znalazł się Polak, Mikołaj Marczuk. Głównego zwycięzce poznamy 15 kwietnia, tymczasem zobaczcie zdjęcia, które rywalizują o Grand Prix. [Czytaj więcej]

Architektura i design

 • I miejsce: Domagoj Burilović (Chorwacja) za serię Dorf (Wioska)
 • Finaliści: II miejsce Javier Arcenillas (Hiszpania); III miejsce Yun Chi Chen (Tajwan)

Kreatywność

 • I miejsce: Alnis Stakle (Łotwa) za serię Mellow Apocalypse (Łagodna Apokalipsa)
 • Finaliści: II miejsce Raphael Neal (Wielka Brytania); III miejsce Sarah Grethe (Niemcy)

Projekty dokumentalne

 • I miejsce: Jan Grarup (Dania) za serię The Children of the Financial Collapse in Venezuela (Dzieci zapaści finansowej w Wenezueli)
 • Finaliści: II miejsce Fabian Ritter (Niemcy); III miejsce Win McNamee (USA)

Środowisko naturalne

 • I miejsce: Shunta Kimura (Japonia) za serię Living in the Transition (Życie w okresie przejściowym)
 • Finaliści: II miejsce Gideon Mendel (RPA); III miejsce Giacomo d’Orlando (Włochy)

Krajobraz

 • I miejsce: Lorenzo Poli (Włochy) za serię Life on Earth (Życie na Ziemi)
 • Finaliści: II miejsce Andrius Repšys (Litwa); III miejsce Gareth Iwan Jones (Wielka Brytania)

Portfolio

 • I miejsce: Hugh Fox (Wielka Brytania) za Portfolio
 • Finaliści: II miejsce Julian Anderson (Wielka Brytania); III miejsce Anna Neubauer (Austria)

Portret

 • I miejsce: Adam Ferguson (Australia) za serię Migrantes (Migranci)
 • Finaliści: II miejsce George Tatakis (Grecja); III miejsce Brent Stirton (RPA)

Sport

 • I miejsce: Ricardo Teles (Brazylia) ze serię Kuarup
 • Finaliści: II miejsce Adam Petty (Australia); III miejsce Roman Vondrouš (Czechy)

Martwa natura

 • I miejsce: Haruna Ogata (Japonia) i Jean-Etienne Portail (Francja) za serię Constellation (Gwiazdozbiór)
 • Finaliści: II miejsce Cletus Nelson Nwadike (Szwecja); III miejsce Alessandro Gandolfi (Włochy)

Dzika przyroda

 • I miejsce: Milan Radisics (Węgry) za serię The Fox’s Tale (Lisia opowieść)
 • Finaliści: II miejsce Federico Borella (Włochy); III miejsce Oana Baković (Rumunia)

Fotograf roku w konkursie otwartym

W konkursie otwartym jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcia. Zwycięskie prace wybierane są ze względu na zdolność tworzenia wyjątkowej narracji wizualnej w połączeniu z techniczną doskonałością fotografii. Spośród dziesięciorga zwycięzców poszczególnych kategorii konkursu otwartego jury wybrało Scotta Wilsona (Wielka Brytania). Otrzymał on tytuł Fotografa Roku 2022 w konkursie otwartym, nagrodę pieniężną w wysokości 5000 dolarów amerykańskich, cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony oraz możliwość uzyskania globalnego rozgłosu.

fot. Scott Wilson, "Anger Managment", Nagroda główna sekcji Open konkursu Sony World Photography Awards 2022

Wilson został uhonorowany za poruszającą fotografię zatytułowaną Anger Management (Kontrola gniewu / Radzenie sobie z gniewem), zgłoszoną w kategorii Świat natury i dzika przyroda. Czarno-biała fotografia, wykonana na północnym zachodzie stanu Kolorado w USA, ukazuje dzikiego mustanga, który uderza kopytami w ziemię, wzniecając tumany kurzu. Zdjęcie zostało zrobione wkrótce po tym, jak ogier wytarzał się w błocie - dzikie konie chronią się w ten sposób przed insektami - a teraz pokazywał konkurentom, innym samcom, że jest gotów do walki o miejsce przy pobliskim wodopoju.

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że zdjęcie Anger Management pozwoliło mi zdobyć tytuł Fotografa Roku 2022 w konkursie otwartym Sony World Photography Awards - komentuje zwycięstwo Scott Wilson. - Obserwowanie mustangów na wolności to wyjątkowe doświadczenie związane z surową, pełną życia dziką przyrodą.  Napięcie widoczne na tej fotografii symbolizuje wyzwania związane z ochroną dzikich koni na amerykańskim Zachodzie, gdzie te cenne zwierzęta są łapane w rekordowych ilościach i usuwane z terenów publicznych. Do końca 2022 r. więcej będzie mustangów schwytanych przez człowieka niż żyjących na wolności.

Fotograf roku w konkursie studenckim

fot. Ezra Bohm, Nagroda główna w sekcji studenckiej konkursu Sony World Photography Awards 2022

Ezra Bohm (Holandia) z Nederlandse Acedemie voor Beeldcreatie otrzymał tytuł Fotografa Roku 2022 w konkursie studenckim, zdobywając tym samym dla swojej uczelni cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości 30 tys. euro. Bohm został wyróżniony za serię zdjęć zatytułowaną The Identity of Holland (Tożsamość Holandii), stworzoną w odpowiedzi na zadany temat Connections (Połączenia), w ramach którego studenci mieli przedstawić, w jaki sposób oni sami lub bohaterowie ich zdjęć wchodzą w interakcje ze światem. Zwycięska seria Bohma to fotografie ukazujące członków zżytej ze sobą społeczności holenderskiej wioski, którzy zachowują tradycyjny styl życia. Na zdjęciach widzimy ich bogate, historyczne stroje i związki z kulturową historią Holandii.

fot. Ezra Bohm, Nagroda główna w sekcji studenckiej konkursu Sony World Photography Awards 2022

- Ta nagroda stanowi dla mnie potwierdzenie, że najważniejsze jest fotografowanie tego, co nieoczekiwane, opowiadanie historii, które wypływają z mojego serca i duszy - komentuje zwycięstwo Ezra Bohm. - Kiedy podążamy za własnymi ambicjami, wszystko, co robimy, staje się bardziej znaczące, a może i bardziej udane.

Fotograf roku w konkursie młodzieżowym

Wybrany spośród sześciorga zwycięzców poszczególnych kategorii 18-letni Tri Nguyen (Wietnam) zdobył tytuł Młodzieżowego Fotografa Roku 2022 za zdjęcie Under The Moonlight (W świetle księżyca). Fotografia przedstawia młodego człowieka oświetlonego sztucznym światłem księżyca, stojącego na tle zniszczonego otoczenia. Światło skupia uwagę widza na bohaterze zdjęcia i jego pragnieniu zaakceptowania własnych słabości. Zdjęcie jest częścią serii, której głównymi tematami są autorefleksja oraz tęsknota za przełamywaniem schematów i uznaniem własnych niedoskonałości.

fot. Tri Nguyen, "Under the Moonlight", Nagroda główna w sekcji młodzieżowej konkursu Sony World Photography Awards 2022

Nagrodą za zwycięstwo jest zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony i możliwość uzyskania światowego uznania. - Jako początkujący i bardzo zmotywowany artysta jestem niezwykle podekscytowany i dumny, że zostałem Młodzieżowym Fotografem Roku 2022 - komentuje zwycięstwo Nguyen. - Z pokorą przyjmuję tę nagrodę. Potraktuję ją jako inspirację do dalszego rozwoju w dziedzinie fotografii.

 

Wystawa pokonkursowa

Wystawę Sony World Photography Awards 2022 tradycyjnie będzie można oglądać w londyńskim Somereset House od 13 kwietnia do 2 maja 2022 r. Oprócz prac zwycięzców tegorocznej edycji konkursu oraz zwycięzców poszczególnych kategorii na wystawie można będzie zobaczyć indywidualne prezentacje prac Pabla Albarengi (Urugwaj), Fotografa Roku 2020, oraz Craiga Eastona (Wielka Brytania), zwycięzcy z roku 2021. Prezentowanych będzie na niej ponad 300 odbitek prac, a także setki dodatkowych zdjęć w formie cyfrowej.

Albarenga zaprezentuje wybór zdjęć ze swojego zwycięskiego cyklu Seeds of Resistance (Nasiona oporu), w którym łączy fotografie krajobrazów i terytoriów zagrożonych przez górnictwo i agrobiznes z portretami aktywistów walczących o ich ochronę. Easton pokaże z kolei kilkanaście czarno-białych portretów z cyklu Bank Top, przedstawiających mieszkańców silnie zżytej wspólnoty z dzielnicy Bank Top w Blackburn. Projekt bada poprawne i błędne przedstawienia społeczności w północnej Anglii, analizując historie i doświadczenia lokalnych mieszkańców poprzez obrazy i towarzyszące im teksty autorstwa współpracownika Eastona, pisarza i naukowca Abdula Aziza Hafiza.

Wirtualną wystawę pokonkursową Sony World Photography Awards 2022 można obejrzeć na stronie worldphoto.org/virtualexhibition2022.

Więcej informacji na temat konkursu SWPA i pełne galerie zwycięskich zdjęć znajdziecie na stronie worldphoto.org. Zainteresowani mogą też pobrać cyfrowy album ze zwycięskimi zdjęciami Sony World Photography Awards 2022.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły