Sony World Photography Awards 2022 - zdjęcia finalistów

Organizatorzy konkursu SWPA 2022 opublikowali listę finalistów oraz wyróżnionych w sekcji profesjonalnej. Wśród nich znalazł się Polak, Mikołaj Marczuk. Głównego zwycięzce poznamy 15 kwietnia, tymczasem zobaczcie zdjęcia, które rywalizują o Grand Prix.

Autor: Maciej Luśtyk

22 Luty 2022
Artykuł na: 17-22 minuty

Na tegoroczną edycję Sony World Photography Awards nadesłano w sumie ponad 340 tys. zdjęć z 211 krajów i terytoriów. Ponad 156 tys. zdjęć - najwięcej w historii SWPA - zgłoszono do konkursu profesjonalnego, w którym z roku na rok pojawia się coraz największej nazwisk światowej klasy fotografów.

- Prace finalistów i laureatów wyróżnień Sony World Photography Awards 2022 są tak różne, ambitne i poruszające, jak zawsze - mówi przewodniczący jury Mike Trow. - Poziom prac zgłoszonych do konkursu profesjonalnego zaskoczył mnie głębią i różnorodnością. Były chwile, kiedy wszyscy mogliśmy odnieść wrażenie, że przez pandemię Covid-19 cały świat po prostu się wyłączył; kiedy analizowaliśmy te projekty, mogliśmy się przekonać, że to nieprawda.

- Możliwość obejrzenia tak wielu prac z całego świata uczy pokory, ale także dodaje energii. Znaczenie fotografii w interpretowaniu naszego świata, wysuwanie na pierwszy plan istotnych kwestii humanitarnych, środowiskowych i emocjonalnych, a jednocześnie tak różnorodne kategorie jak „Sport”, „Kreatywność” czy „Krajobraz” - wszystko to sprawia, że ten konkurs jest tak ekscytujący. Analiza poszczególnych zdjęć i wyzwanie, by odczytywać je w sposób otwarty i uczciwy, jest prawdziwym przywilejem. Mam nadzieję, że nasze jury, w skład którego wchodzą znakomici fachowcy i badacze z całego świata, jest gwarancją sukcesu w naszej misji: nieustannym podkreślaniu żywotności i siły fotografii - dodaje.

Mikołaj Marczuk wyróżniony w kategorii Profesjonalnej SWPA 2022

fot. Mikołaj Marczuk

Poniżej możecie zobaczyć prace, które zakwalifikowały się do ścisłego finału, którego zwycięzcę poznamy podczas kwietniowej gali finałowej. Choć na tej ostatniej prostej kolejny raz zabrakło Polaków, o podium otarł się Mikołaj Marczuk, który znalazł się na liście wyróżnionych prac w profesjonalnej kategorii Portfolio, wprowadzonej po raz pierwszy w zeszłorocznej edycji konkursu.

fot. Mikołaj Marczuk

Finaliści sekcji profesjonalnej Sony World Photography Awards 2022

Architektura i design

fot. Javier Arcenillas

fot. Javier Arcenillas

Projekt Nur-Sultan (Nur-Sułtan), którego autorem jest Javier Arcenillas (Hiszpania), to seria zdjęć niezwykłej, ekscentrycznej architektury stolicy Kazachstanu.

fot. Yun Chi Chen

fot. Yun Chi Chen

W serii zdjęć zatytułowanej Blueprint (dosł. plan, projekt) Yun Chi Chen (Tajwan) tworzy wielowarstwowe obrazy imitujące proces powstawania tradycyjnych odbitek planów architektonicznych (cyjanotypii) z wykorzystaniem technik postprodukcji cyfrowej.

fot. Domagoj Burilovi

fot. Domagoj Burilovi

Dorf (Wioska), seria autorstwa Domagoja Burilovića (Chorwacja) wykorzystuje fotomontaż, aby wyrazić ironię tego, w jaki sposób natura odzyskała domy w Slawonii - regionie, który w XIX w. wzbogacił się na eksploatacji lasów i ziemi.

Kreatywność

fot. Raphaël Neal

fot. Raphaël Neal

New Waves (Nowe fale) autorstwa Raphaëla Neala (Wielka Brytania) to seria, która zestawia obrazy ukazujące zmiany klimatyczne z portretami nastolatków; dyptyki te podkreślają niszczycielskie konsekwencje doświadczane przez tych, którzy z czasem najbardziej je odczują.

fot. Sarah Grethe

fot. Sarah Grethe

Sometimes the Sky Above us is Open (Czasami niebo nad nami jest otwarte), seria, której autorką jest Sarah Grethe (Niemcy), ukazuje rodzinne miasto matki autorki w południowych Niemczech i bada rodzinne związki obu kobiet poprzez zainscenizowane portrety i martwą naturę.

fot. Alnis Stakle

fot. Alnis Stakle

Mellow Apocalypse (Łagodna apokalipsa) autorstwa Alnis Stakle (Łotwa) wykorzystuje obrazy z otwartych kolekcji, takich jak muzea, instytucje naukowe i banki zdjęć, tworząc misternie dopracowane kolaże, w których ścierają się i zderzają pozornie nie dające się połączyć elementy.

Projekty dokumentalne

fot. Fabian Ritter

fot. Fabian Ritter

The Long Days of Hanau (Długie dni w Hanau), seria, której autorem jest Fabian Ritter (Niemcy), dokumentuje życie mieszkańców niemieckiej miejscowości Hanau po rasistowskich atakach 19 lutego 2020 r.

fot. Jan Grarup

fot. Jan Grarup

The Children of the Financial Collapse in Venezuela (Dzieci zapaści finansowej w Wenezueli), seria, którem autorem jest znany fotoreporter Jan Grarup (Dania), to obrazy ukazujące desperację i skrajną nędzę Wenezuelczyków w Kolumbii.

fot. Win McNamee

fot. Win McNamee

Seria Insurrection (Powstanie), której autorem jest znany fotograf prasowy Win McNamee (USA), to zapis dramatycznych scen z 6 stycznia 2021 r., kiedy tłum zwolenników Donalda Trumpa wtargnął na Kapitol i wdarł się do budynku amerykańskiego Kongresu.

Środowisko naturalne

fot. Shunta Kimura

fot. Shunta Kimura

Shunta Kimura (Japonia) jest autorem serii Living in the Transition (Życie w okresie przejściowym), ukazującej życie mieszkańców Bangladeszu, którzy coraz częściej zmagają się ze skutkami zmian klimatycznych, takimi jak erozja gleby na skutek działania rzek, osunięcia ziemi i wzrost poziomu zasolenia.

fot. Giacomo d’Orlando

fot. Giacomo d’Orlando

W serii Nemo's Garden (Ogród kapitana Nemo) Giacomo d’Orlando (Włochy) dokumentuje pierwszą na świecie podwodną szklarnię - tego typu obiekty mogą być odpowiedzią na palącą potrzebę znalezienia alternatywnych i zrównoważonych metod uprawy żywności.

fot. Gideon Mendala

fot. Gideon Mendala

Portraits in Ashes (Portrety wśród popiołów) znanego fotografika Gideona Mendela (RPA) to portrety rodzin i pojedynczych osób w pustych skorupach wypalonych budynków, w przejmujący sposób ukazujące zniszczenia po pożarach w Grecji, Kanadzie i USA.

Krajobraz

fot. Andrius Repšys

fot. Andrius Repšys

Seria Solar Graphic (Słoneczna grafika) autorstwa Andriusa Repšysa (Litwa), powstała podczas zimy z wyjątkowo obfitymi opadami śniegu spowodowanymi przez zmiany klimatyczne, ukazuje z lotu ptaka zrównoważone źródła energii - zapory, turbiny wiatrowe i baterie słoneczne - niemal redukując je do graficznych abstrakcji.

fot. Lorenzo Poli

fot. Lorenzo Poli

Life on Earth (Życie na Ziemi), seria, której autorem jest Lorenzo Poli (Włochy), zagłębia się w eteryczną magię natury i tajemnicze piękno nieokiełznanego świata, ukazane poprzez różnorodne pejzaże.

fot. Gareth Iwan Jones

fot. Gareth Iwan Jones

Kiedy Gareth Iwan Jones (Wielka Brytania), fotograf specjalizujący się w portretach, nie mógł pracować z powodu izolacji w czasie pandemii, skierował swój obiektyw na sylwetki drzew na tle wieczornego nieba, tworząc serię portretowych obrazów zatytułowanych po prostu Tree (Drzewo).

Portfolio

fot. Anna Neubauer

fot. Anna Neubauer

The Beauty of Humanity (Piękno człowieczeństwa) autorstwa Anny Neubauer (Austria) to seria pełnych zadumy portretów wyrażających pragnienie fotografa, by odejść od tradycyjnych stereotypów i cieszyć się różnorodnością.

fot. Hugh Fox

fot. Hugh Fox

W swoim Portfolio Hugh Fox (Wielka Brytania) stara się ukazać spokojne chwile codziennego życia z rodziną i przyjaciółmi podczas pandemii.

fot. Julian Anderson

fot. Julian Anderson

Julian Anderson (Wielka Brytania), na co dzień zajmujący się fotografią reklamową i redakcyjną, prezentuje wybór portretów, krajobrazów i martwych natur wykonanych na zlecenie różnych magazynów.

Portret

fot. George Tatakis

fot. George Tatakis

Caryatis 2021 (Kariatydy 2021) autorstwa George’a Tatakisa (Grecja) to studium tradycyjnych greckich strojów kobiecych z różnych okresów bogatej historii Grecji: każda fotografia poprzedzona jest drobiazgowymi badaniami i odpowiednio zainscenizowana.

fot. Adam Ferguson

fot. Adam Ferguson

Migrantes (Migranci) autorstwa uznanego fotoreportera Adama Fergusona (Australia) to seria autoportretów Meksykanów czekających na przekroczenie granicy z USA. Używając aparatu zamontowanego na statywie, z wężykiem spustowym, Ferguson zaproponował fotografowanym osobom, aby same wybrały moment zrobienia zdjęcia, dając im w ten sposób władzę nad wizerunkiem.

fot. Brent Stirton

fot. Brent Stirton

Bushmeat Hunters (dosł. „Łowcy mięsa z buszu”, chodzi o ludzi polujących na dzikie zwierzęta dla mięsa) autorstwa znanego fotografa-dokumentalisty Brenta Stirtona (RPA) to seria portretów plemiennych myśliwych z upolowanymi zwierzętami, skadrowanych w sposób przywodzący na myśl tradycyjne obrazy tworzone przez członków tych kultur.

Sport

fot. Adam Pretty

fot. Adam Pretty

Seria Tokyo Twenty Twenty One (Tokio 2021) autorstwa znanego fotografa sportowego Adama Pretty’ego (Australia) ukazuje dramaty i emocje związane z olimpiadą, a także siłę i waleczność sportowców.

fot. RicardoTeles

fot. RicardoTeles

Kuarup autorstwa Ricarda Telesa (Brazylia) dokumentuje rytuały pogrzebowe brazylijskiego ludu Xingu, na które składa się między innymi sztuka walki zwana Huka-huka. W tym roku ceremonie upamiętniały przede wszystkim ofiary pandemii Covid-19.

fot. Roman Vondrouš

fot. Roman Vondrouš

Seria Loyal Fans (Wierni kibice), której autorem jest Roman Vondrouš (Czechy) ukazuje zapał i oddanie fanów klubu piłkarskiego Bohemians Praha 1905, których nie odstraszyły pandemiczne restrykcje: kibice przynosili własne drabiny, by móc oglądać mecze przez płot.

Martwa natura

fot. Cletus Nelson Nwadike

fot. Cletus Nelson Nwadike

W serii From Nigeria to Nässjö (Z Nigerii do Nässjö) Cletus Nelson Nwadike (Szewcja) fotografuje ułożone na śniegu przedmioty, które szczególnie przypominają mu o domu. Jest to sposób na wyrażenie żałoby po zmarłej matce, której nie udało się uzyskać wizy, aby mogła przyjechać i spotkać się z jego rodziną.

fot. Haruna Ogata, Jean-Etienne

fot. Haruna Ogata, Jean-Etienne

Przygotowując serię Constellation (Gwiazdozbiór, konstelacja) Haruna Ogata (Japonia) i Jean-Etienne Portail (Francja) stworzyli abstrakcyjne, kolorowe rzeźby, które następnie sfotografowali jako serię eleganckich, graficznych kompozycji.

fot. Alessandro Gandolfi

fot. Alessandro Gandolfi

Seria Concordia autorstwa Alessandra Gandolfiego (Włochy) skupia się na obrazach przedmiotów uratowanych z wraku Costa Concordia, statku wycieczkowego, który zatonął w 2012 r. - w katastrofie zginęły 32 osoby.

Dzika przyroda i natura

fot. Milan Radisics

fot. Milan Radisics

The Fox’s Tale (Lisia opowieść) Milana Radisicsa (Węgry) to seria zdjęć powstała w ciągu ośmiu miesięcy, kiedy autor niemal każdej nocy fotografował młodego lisa odwiedzającego jego ogród.

fot. Oana Baković

fot. Oana Baković

Absolute Beginner (Zupełnie początkująca) autorstwa Oany Baković (Rumunia) to seria zdjęć ukazujących wielką różnorodność i piękno świata roślin w okolicy, w której mieszka fotografka.

fot. Federica Borelli

fot. Federica Borelli

Exotic Appetite - Inside the Italian Exotic Animal Trade (Apetyt na egzotykę – włoski handel egzotycznymi zwierzętami od wewnątrz) autorstwa fotoreportera i zdobywcy tytułu Fotografa Roku 2019, Federica Borelli (Włochy) to seria analizująca mało znany świat handlu żywymi, egzotycznymi zwierzętami we Włoszech, gdzie są one wystawiane i sprzedawane, przynosząc ogromne zyski.

Prace finalistów i wyróżnionych fotografów w konkursie profesjonalnym były oceniane przez jury w składzie: Rahaab Allana, kurator i wydawca, Alkazi Foundation for the Arts, New Delhi (Indie); Ângela Ferreira, artystka, niezależna kuratorka fotografii i pracownik naukowy w Escola de Belas Artes Universidade Federal w Rio de Janeiro (Brazylia); Deborah Klochko, dyrektorka wykonawcza i główna kuratorka Museum of Photographic Arts w San Diego (USA); Richmond Orlando Mensah, założyciel i dyrektor kreatywny Manju Journal (Ghana); oraz Mike Trow, niezależny kurator i fotoedytor, przewodniczący jury.

Zdobywca tytułu Fotografa Roku 2022 zostanie wybrany spośród finalistów konkursu profesjonalnego, a jego nazwisko zostanie ogłoszone 12 kwietnia. Wybrane zdjęcia finalistów i zdobywców wyróżnień będą prezentowane na wystawie Sony World Photography Awards w londyńskim Somerset House w dniach od 13 kwietnia do 2 maja 2022 r.

Sony World Photography Awards - o konkursie

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz czternasty, jest darmowy. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie - zarówno uznani, jak i początkujący - mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań.

Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston, Mary Ellen Mark, Candida Hofer i Nadav Kander.

Więcej informacji o konkursie i finalistach znajdziecie na stronie worldphoto.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Jonathan Jasberg w 2010 roku po raz pierwszy wyruszył w daleką podróż. To, co zaczęło się jako przygoda, z czasem przekształciło się w pełnoetatowe życie na drodze, zwłaszcza po utracie pracy w...
6
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria finałowa Portrait of Humanity Vol. 6 to jak zwykle ujmujący portret ludzkości minionego...
4
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)