Jubileuszowy 20. Rybnik Foto Festival już we wrześniu. Sprawdź co w programie!

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Sierpień 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Wystawy, pokazy slajdów, prezentacje autorskie, spotkania z wydawcami i wykłady praktyczne. To wszystko już we wrześniu na fotofestiwalu w Rybniku.

Już po raz 20. Rybnik organizuje prawdziwe święto dla miłośników fotografii. Jak zawsze osią Festiwalu są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych autorów i autorek, reprezentujących różne gatunki fotografii.

Jakie są główne punkty tegorocznej edycji? Super ważnym akcentem programu 20. RFF są – jak to się modnie mówi – „headlinerki”  podkreśla Nina Giba dyrektorka organizacyjna festiwalu. Zaprosiliśmy cztery wybitne autorki, które różnią metody pracy i dyscypliny uprawianej fotografii, ale łączy fakt, że wszystkie pochodzą ze Śląska, choć tylko jedna z nich nadal mieszka w tym regionie. Są to: Justyna Mielnikiewicz, drka Diana Lelonek, drka hab. Anka Sielska i Joanna Helander. Za sprawą wystawy tej ostatniej, chyba jako jedyny festiwal fotografii w kraju, będziemy symbolicznie celebrować Rok Szymborskiej.

W jubileuszowej edycji nie mogło także zabraknąć nowości. Po raz pierwszy organizujemy spotkanie z autorkami i autorami premierowych książek fotograficznych oraz z wydawnictwami, które zaprezentują swoje nowości przed rybnicką publicznością – zaznacza Nina Giba. Pierwszy raz będziemy też gościć uczestniczki i uczestników programu mentorskiego „Mój Fyrtel”, organizowanego przez Pix.House oraz „archiwum Fortepan”, który zostanie zaprezentowany w Rybniku przez współorganizatorki Fotofestiwalu w Łodzi – Martę Szymańską i Gosię Słomską.

Tegoroczna edycja festiwalu w Rybniku odbywać się będzie w dniach 8-10 września (piątek-niedziela). Gorąco namawiamy do zarezerwowania sobie drugiego weekendu września w Rybniku, bowiem u nas można zupełnie za darmo wysłuchać na żywo autorskich, niemoderowanych opowieści cenionych fotografek i fotografów. Pamiętajmy, że sztuka jest tylko pretekstem do spotkania – podkreśla Nina Giba.

Główne wystawy Rybnik Foto Festivalu

Na Festiwalu pokazane zostaną cztery główne wystawy.

W piątek 8 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej festiwal otworzy wernisaż wystawy „Radość fotografowania”, czyli Wisława Szymborska w obiektywie znanej dokumentalistki życia codziennego w PRL-u oraz autorki filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej i szwedzkiej kultury, Joanny Helander.

Dyba i Adam Lach zaprezentują z kolei wystawę „Ranne ptaki są nieufne”. Znajdziemy na niej zdjęcia z projektu Rewizje. To zapis ponad trzyletniej podróży po kraju, która przypominała niespieszną pracę reporterów z dawnych lat. Jak pisze dr Michał Łuczak, kurator wystawy: Wszystko, co powinno się wiedzieć, wchodząc do galerii, to to, że jesteśmy w Polsce - w Polsce „ciekawych czasów”. Autorskie otwarcie tej wystawy odbędzie się w niedzielę w Muzeum w Rybniku.

Kolejna wystawa pt. “#Now” powstała pod okiem Pawła Bownika i Witka Orskiego z okazji 30-lecia Katedry Fotografii PWSFTviT w Łodzi. Kuratorzy, jako twórcy operujący fotografią w polu sztuki współczesnej, przedstawiają subiektywny wybór dorobku studentek i studentów z ostatnich lat Katedry. Wybór jest próbą zmapowania najbardziej interesujących współczesnych zjawisk i kierunków w obrębie obrazowania fotograficznego oraz wyrastających z fotografii praktyk multimedialnych. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Z projektu "New Home Project"

Ostatnią z głównych prezentacji jest “Dom jest tam, gdzie jestem” - wystawa fotograficzna uczestników warsztatów "New Home Project". To projekt, w którym fotografia i arteterapia połączyły się, aby pomóc dzieciom i młodzieży z Białorusi i Ukrainy, zmuszonym do emigracji, przejść przez to doświadczenie i opowiedzieć o nim sobie nawzajem i nam - widzom. Przez rok w warsztatach fotograficznych wzięło udział około 400 młodych osób z Białorusi, Ukrainy i również z Polski. Najmłodsza uczestnika projektu ma 5 lat, a najstarszy 23. Wystawa “Dom jest tam, gdzie jestem” to zbiorowa wystawa wybranych prac powarsztatowych. Otwarcie wystawy w sobotę na terenie Parku Pary w ZKI.

W programie Festiwalu także pokazy zdjęć i szereg spotkań

Oprócz wystaw na Festiwalu obejrzeć będzie można pokazy zdjęć w formie slideshow. Swoje projekty zaprezentuje aż 10 fotografek i fotografów:

 • Magdalena Topczewska - "Dla Magdy"
 • Ireneusz Kaźmierczak - "Cząstki czasu"
 • Ewa Kilańczyk - "Nikt nie wie, że tu jestem"
 • Mariusz Śmiejek - "Galamsey"
 • Agata Ogierman - "M jak mdłości"
 • Michał Konrad - "Ciało"
 • Marta Pogorzały - "Studium posłuszeństwa"
 • Rafał Wekiera - "Abluka"
 • Katerina Kouzmitcheva - "Hiraeth"
 • Weronika Kraińska - "Przestrzeń zainfekowana"

"Abluka", fot. Rafał Wekiera

Ponadto, również w formie pokazu slajdów, zaprezentowany zostanie projekt Fortepan Method "Nie/znośna lekkość bytu", którego partnerem jest Fotofestiwal w Łodzi. Pokaz slajdów składa się z fotografii wernakularnych z lat 1900-1990 zgromadzonych w internetowym archiwum Fortepan, w którym obecnie znajduje się ponad 180 tysięcy zdjęć.

Tego samego wieczoru w sali kameralnej w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się z kolei prezentacja projektu „Mój Fyrtel” 2023. Będzie to otwarte spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję warsztatów dokumentu realizowanych przez Fundację Pix.house.

Okładka książki “Ciemno w dzień, ciemno w nocy" Michała Adamskiego

Drugiego dnia odbędą się także spotkania z autorkami i autorami książek fotograficznych oraz wydawnictwami. Oprócz takich pozycji jak Mariusz Forecki - "Kurz", Ewa Ciechanowska i Artur Urbański - "Phobos ex machina", Karolina Jonderko - "Bebok" i Mariusz Śmiejek - "Not Surrendering", swoją premierę na Festiwalu będą miały książki "Różowy nie istnieje” Iwony Germanek oraz “Ciemno w dzień, ciemno w nocy" Michała Adamskiego. Obecne będą także BWA Wrocław, Galeria im. Sleńdzińskich (Białystok), Pix.house (Poznań), 19 Rzek (Łódź) i Leica Store (Warszawa). Swoje stoiska sprzętowe będą miały także firmy Fujifilm i Leica.

W trakcie weekendu nie zabraknie także prezentacji autorskich. Wysłuchać będzie można takich fotografów jak: Michał Siarek, Patryk Bułhak, Justyna Mielnikiewicz, Anka Sielska, Tomek Tyndyk i Diana Lelonek.

fot. Justyna Mielnikiewicz

Wykłady praktyczne i Q&A

W Zabytkowej Kopalni Ignacy będzie także można wysłuchać dwóch wykładów praktycznych. Anna Michalak-Pawłowska podpowie “Jak pisać wnioski, żeby otrzymywać finansowanie na swoje działania”, natomiast Michał Massa Mąsior, fotograf mody i reklamy poprowadzi wykład “Światło w portrecie”, w którym podzieli się spostrzeżeniami i patentami, które pozwolą uniknąć wielu błędów i wyjść z niejednej opresji.

Rybnik Foto Festival - adresy i terminy

Festiwal w Rybniku odbywać się w dniach 8-10 września (piątek-niedziela) w czterech miejscach:

 • Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, ul. I. Mościckiego 3
 • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Józefa Szafranka 7
 • Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, ul. Rynek 18
 • Teatr Ziemi Rybnickiej, plac Teatralny im. K. Kutza 1

Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwal.rybnik.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
Leica Store & Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii wybitnego polskiego fotoreportera Wojtka Grzędzińskiego. Fotografiom towarzyszą teksty Pawła Reszki, znanego dziennikarza,...
2
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Na zdjęciach pokazuje ludzi oraz krajobrazy zachodniej części USA w sposób daleki od tego co można zobaczyć w mediach. Z wystawą County Road Bryan Schutmaat zawita do Bochni.
2
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
Galeria Śledzińskich zaprasza na wystawę jednej z najbardziej utalentowanych polskich dokumentalistek. Projekt „Bebok” powstał w ramach zeszłorocznej Kolekcji Wrzesińskiej i opowiada o...
4