15. Rybnicki Festiwal Fotografii - start już dziś. Zobacz, dlaczego nie może Cię tam zabraknąć

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Marzec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

W dniach 23-25 marca po raz piętnasty do Rybnika przyjadą opowiedzieć o swojej twórczości wybitni artyści reprezentujący różne gatunki fotografii. W tym roku Rybnicki Festiwal Fotografii będzie gościł między innymi: Tomasza Tomaszewskiego, Roberta Wolańskiego, Marka Arcimowicza, Weronikę Gęsicką, Tomasza Wysockiego, Macieja Moskwę, Marka Lapis oraz Krystiana Bielatowicza.

Już po raz 15 Rybnik stanie się polską stolicą fotografii. Osią Rybnickiego Festiwalu Fotografii są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych artystów różnych gatunków fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę. W tym roku szczególnymi gośćmi będą: Tomasz Tomaszewski, Robert Wolański, Marek Arcimowicz, Weronika Gęsicka, Tomasz Wysocki, Maciej Moskwa, Marek Lapis oraz Krystian Bielatowicz.

Prawdziwe święto dla miłośników fotografii

- Choć Rybnicki Festiwal Fotografii jest prawie równolatkiem Miesiąca Fotografii w Krakowie, a jego formuła przypomina – młodszy stażem – FotoArt Festiwal w Bielsku-Białej, to jednak specyfika Rybnickiego Festiwalu Fotografii jest w sumie nieporównywalna do żadnej tego typu imprezy w Polsce - zaznaczają organizatorzy.

fot. Andrzej Bogacz

- Wśród wielu znakomitych wydarzeń 15.RFF, na szczególną uwagę zasługują dwie premiery, które będą miały miejsce właśnie w Rybniku: jest to wystawa „Pisarze” Krzysztofa Gierałtowskiego - prezentująca 50 portretów polskich ludzi pióra (w większości już nieżyjących) oraz spotkanie autorskie z Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti, autorami książki „Echo”, która opowiada o Wołyniu i ukazała się drukiem w zeszłym tygodniu. Uczestnicy Festiwalu będą mogli nieodpłatnie odbyć profesjonalne warsztaty z pracy w programie Lightroom, prowadzone przez Michała Mrozka oraz zobaczyć 15 wystaw fotografii. W trakcie imprezy będzie można kupić książki fotograficzne od najlepszych wydawnictw.

fot. Maksymilian Rigamonti

Wystawy indywidualne:

 • Marek Arcimowicz „Ludzie duchy”
 • Krzysztof Gierałtowski „Pisarze”
 • Marek Lapis „Biało-czerwona”
 • Rozalia Kwiatkowska „Pułapka”
 • Piotr Zwarycz „W ogniu doświadczeń”
 • Andrzej Bogacz „The endless city”
 • Bartłomiej Krężołek „Child inside”
 • Krzysztof Ślachciak „Mara”
 • Beata Mendrek i Antoni Kreis „Miejsca i chwile”
 • Joanna Czarnota-Mielcarek „Tak cicho aż ciemno”
 • Bart Rochalski i Tomasz Karnowka „Nieboczowy – znikająca wieś”

Wystawy zbiorowe:

 • Klub fotograficzny FORMAT
 • Absolwenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu „Ciała niebieskie”
 • Grupa Karbon
 • Opolskie Towarzystwo Fotograficzne
 • Śląskie Towarzystwo Fotograficzne

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Gdzie i kiedy

Rybnicki Festiwal Fotografii wystartuje już dziś o 18:30 w Fundacji PGE Energia Ciepła (Podmiejska 0, Rybnik) i potrwa do niedzieli, 25 marca. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny i każdy jego uczestnik może otrzymać darmowy katalog festiwalowy, w którym znajduje się po jednej fotografii każdego z autorów w danej edycji. Cały 3-dniowy program (spotkania z autorami, wystawy, warsztaty, Galeria Otwarta) odbywa się w tym samym budynku i każdy może w nim uczestniczyć.

Ciekawym miejscem jest także Galeria Otwarta, która jest dla uczestników Festiwalu tym, czym Speakers' Corner w Hyde Parku dla Brytyjczyków: to miejsce-symbol wolności słowa. Każdy może tutaj wejść „z ulicy” i po prostu powiesić swoje prace w wyznaczonej przestrzeni na czas trwania programu głównego.

Znacznie więcej informacji, w tym szczegółowy program 15 Rybnickiego Festiwalu Fotografii znajdziecie na stronie www.festiwal.rybnik.pl.

zdjęcie główne: fot. Maciej Moskwa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
8
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4